Sari la conținut
Forum Roportal
Equilibrium Girl

De ce fac oamenii copii?

Postări Recomandate

Inspirata un pic de "Pozitia copilului", ma gandeam de ce fac oamenii copii :tease: , binenteles ca asta ne asigura perpetuarea speciei dar nu cred ca se gandeste nimeni la asa obiectiv profund si pe termen lung :tease: asa ca motivele sunt din contra, din cele mai egoiste( de obicei). Enumar eu cateva:

 

1. Din greseala(sunt iresponsabili cu mijloacele de contraceptie).

 

2. Ca sa intre in "randul lumii". De obicei oamenii au copii, daca nu-i ai e ceva in neregula cu tine, esti desconsiderat, uneori chiar compatimit.

 

3. Ca sa "lase ceva in urma", daca tot ti-ai irosit viata strangand avere trebuie s-o lasi cuiva, nu?

 

4. Ca sa aiba cine sa le dea o cana cu apa la batranete, intr-o societate ostila (asa o consider eu) inteleg foarte bine acest motiv.

 

5. Pentru ca altii si-ar dori ca tu sa ai copii(si te preseaza pana ajungi sa crezi ca tu ti-l doresti): sotul/sotia, parintii tai, socrii tai, copilul pe care-l ai deja isi doreste un fratior/ o surioara etc.

 

6. Un motiv poate fi si ideea ca un copil ar rezolva problemele care exista in cuplu: monotonie, atenuarea pasiunii de la inceput, etc.

 

7. Pentru ca nu mai ai a doua sansa sa devii ce ai fi vrut sa devii si vrei sa te realizezi prin altcineva.

 

8. Ma mai gandesc si la faptul ca pentru unele femei copiii devin un motiv de santaj fata de soti.

 

9. Pentru ca sunt dragalasi si ne aduc aminte de papusile cu care ne jucam cand eram mici. (dar penru asta am putea folosi in continuare papusi :cheer: )

 

Voi ce motive in plus gasiti? si tare mi-ar placea ca ale voastre sa fie mai optimiste :P

 

Sper ca n-am deprimat pe nimeni :o:

 

Vestea buna e ca mai important e ce facem cu ei dupa ce-i facem :P

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca nu ar trebui asa mult analizata chestia asta. Sa nu uitam ca in ciuda faptului ca avem intelect care ne deosebeste de animale, dpdv biologic suntem doar o alta specie a acestei planete si a ne reproduce este imprimat in codul nostru genetic. Faptul ca avem judecata insa, ar trebui sa faca pe unii dintre noi sa chibzuiasca bine inainte sa se apuce de facut copii. Spre deosebire de animale, noi nu operam strict din instinc. In natura cei puternici dintr-o specie, care au ce le trebuie, supravietuiesc si se formeaza in adulti sanatosi. La om e altfel. Intervin regulile si moralitatea sociala, sentimentele, etc.

Toate motivele enumerate mai sus sunt motive gresite pentru a avea copii. Dar banui ca asta ne caracterizeaza ca specie. Uneori capacitatea de a gandi nu este neaprat un lucru pozitiv.

Pe de alta parte, prefer sa gandesc ca la unele lucruri poate nu exista raspunsuri si e mai bine sa le lasam sa decurga de la sine in oranduirea cosmica. Eu una nu as putea sa dau un raspuns concret la intrebarea "de ce am facut copil" si nici nu cred ca as vrea sa gasesc vreun raspuns. Cert e ca nu din vreunul din motivele de mai sus. Deci l-am facut...just because. Sunt in stare sa-l cresc, sa-i ofer de toate, atat dpdv material cat si sentimental, si asta este important, nu ca de ce l-am facut. La intrebarea asta "existentiala" sa raspunda master Yoda. Poate ala e mai iluminat. :lol:

 

Dar uite ce m-as incumeta eu sa dau ca explicatie : omul este un animal social (nu solitar) ca multe specii de animale de pe planeta, asadar a forma o familie sta in natura lui. Mai simplu decat atat, nici ca se poate.

Editat de Stifler's Mom
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

8. Ma mai gandesc si la faptul ca pentru unele femei copiii devin un motiv de santaj fata de soti.

 

 

 

Copiii nu sint facuti, cum te exprimi in romana, este gresit de folosit acest cuvant ca nu sint facuti la fabrica sau cu mana acasa sau in ateliere.

Mai bine deschideai topic ce faci cu jucariile sexuale dupa ce nu le mai folosesti!!!

Aiureli romanesti!!!

Editat de The Unknown
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Copiii nu sint facuti, cum te exprimi in romana, este gresit de folosit acest cuvant ca nu sint facuti la fabrica sau cu mana acasa sau in ateliere.

Eu zic sa te duci si sa faci plangere direct la Academie.

 

Pardon, sa depui o plangere, in caz ca intentionezi s-o formulezi inainte de-a te prezenta acolo.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Femeile dau nastere din diverse motive, de cand e lumea. Unele doar ca sa se afle in treaba, altele, din instinct matern.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pardon, sa depui o plangere, ...

 

Ai vazut ca te rafinezi pana ajungi acolo!!! si e spre binele tau. Eu nu consider demult o institutie progresiva si literara Academia ROmana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Voi ce motive in plus gasiti? si tare mi-ar placea ca ale voastre sa fie mai optimiste :P

 

eu n-am gasit(si nici cautat) motive, am facut. se pune? e destul de optimist gestul?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Enumar eu cateva:

1. Din greseala(sunt iresponsabili cu mijloacele de contraceptie).

Din greşeală enumeri tu un şir nesfârşit de aberaţii :doh:

 

Starea normală, naturală, a speciei este să aibă copii (urmaşi). La fel ca orice altă specie vie. Mijloacele de contracepţie sunt partea artificială în chestia asta, nu invers. Natural este să NU foloseşti mijloace de contracepţie, iar dacă le foloseşti nu laşi urmaşi şi linia ta genetică se stinge chiar cu tine.

 

Sigur că din pur egoism (deghizat ridicol în "responsabilitate") unii oameni preferă să nu aibă copii, având astfel un nivel de trai mai ridicat. Dar natura sancţionează imediat astfel de aberaţii, linia genetică respectivă se opreşte, iar specia merge mai departe graţie celor care au admis să-şi reducă într-o oarecare măsură nivelul de trai şi să aibă copii. Sau graţie celor care au ignorat complet posibilitatea de a nu avea copii.

 

Ce faci tu deschizând astfel de topice e o formă de narcisism, în esenţă. "Trufia, păcatul meu favorit", spunea într-un film Al Pacino.

 

Cât priveşte formularea "a face" un copil, deşi e indiscutabil românească, o să fiu totuşi de-acord cu Olga. E degradant ca femeie să consideri că "faci" un copil, folosind pentru asta chiar termenul pe care îl foloseşti şi când mergi la toaletă :doh: . A "avea" copii (aplicabil ambelor sexe) sau a "naşte" (aplicabil femeilor) sună mult mai decent, aş zice eu.

Editat de harald
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×