Sari la conținut
Forum Roportal
Equilibrium Girl

De ce fac oamenii copii?

Postări Recomandate

Din punctul meu de vedere, ar merge si un topic cu de ce NU fac oamenii copii. :D

 

Eu as face pentru ca imi plac copiii si pentru ca vreau sa vad si eu cum e sa fii mama. Dar daca nu imi place?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca s-a spus pana acum: oamenii fac copii și pentru a-și intări relația. asta se poate vedea la cuplurile in care unul din parteneri vine deja cu un nr de copii. cuplul va mai face inca un copil care sa fie al am

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu as face pentru ca imi plac copiii si pentru ca vreau sa vad si eu cum e sa fii mama. Dar daca nu imi place?

Părerea mea e că la un moment dat ai să ştii sigur dacă îţi doreşti sau nu. Tentaţia de a avea grijă de câini sau pisici de unde crezi tu că provine? :spiteful:

Editat de harald
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca s-a spus pana acum: oamenii fac copii și pentru a-și intări relația. asta se poate vedea la cuplurile in care unul din parteneri vine deja cu un nr de copii. cuplul va mai face inca un copil care sa fie al am

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oamenii fac copii deoarece instinctul de conservare a speciei ii determina sa simta nevoia de a-i face. Sunt insa oameni care reusesc sa-si invinga acest instinct si sa nu faca copii, din diverse motive rationale. Unii pur si simplu doresc sa inmulteasca specia, dar nu oricum ci numai in conditiile in care pot sa le ofere urmasilor o viata macar decenta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai tinand cont ca de putut pot face copii toata perioada fertila, inseamna ca :

1. au gasit persoana potrivita cu care sa-i faca (cea mai dezirabila situatie);

2. accident!

3. credeau ca sunt sterili si natura face minuni. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Persoana potrivita poate fi si nepotrivita dupa un timp.

Desi te gandesti ca cel/cea cu care vei face copii este za one, eternul, sufletul pereche, mai apar si divorturi. Si chiar daca eu am ajuns ca cred ca daca dragostea s-a terminat inseamna ca nici nu a existat, nu stiu daca am puterea suficienta sa nu il fac de cacao pe cel care m-a parasit (scenariu) si cred ca nu as fi o mama tocmai buna in acel moment.

 

Dragostea trebuie sa fie ceva ca bara de vieti in jocurile de pe FB.Chiar daca scade, dupa un timp se reumple :crazy: . Asa este o dragoste eterna. Mi-e frica ca se termina dragostea. Sunt mult mai precauta acum cu modul meu de comportament. Am vazut cum treburi aiurea si negandite pot face praf relatii si daca mai ai si copii atunci responsabilitatea este si mai ridicata.

Sau sa intreb.....esti mai mult responsabil sa faci relatia functionala cand ai si copii? Nu poti doar pleca si te doare in cot, un copil inseamna o legatura indisolubila si cu partenerul de sex opus. Nu pentru tine ci pentru copil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×