Sari la conținut
Forum Roportal
-olivia-

Ce nazdravanii facem in bucatarie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Decorul este frigiderul din terasa: - am scos un pui din congelator caz de urgenta ... era intr-o punga/sacosa din alimentara care s-a rupt sub greutate cum l-amt ras ... norocul meu e ca am prevazut dezastrul, am facut pasi in spate dar s-a rostogolit inapoi pe degetul mic pe piciorul drept ... credeam ca mor de durere ... a tinut aproape de 20 de ore.     Acum e doar sensibil.      N-are sens de mers la doctor, n-are ce sa faca.   Cred ca nu traim destul ca sa experimentam toate posibilele minuni ca asta, se rostogoleste si revine sa ma loveasca peste papuci UGG din Australia, grosi, facuti din blana, altfel eram mai rau. 

Daca eram in bucatarie, spargea si gresia.   A fost un moment de reevaluat viata ... a fost un mesaj de dincolo, fara cuvinte!!!   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am scos din frigider un container de sticla cu ceai rece sa mai adaug in cana mare foarte infierbintat in MicroUnde, dar n-am aprins lumina.  Din cauza ca vecina lucreaza ceva cosmetica si imi lumineaza bucataria cu ceva in forma de cerc dar foarte stralucitor. 

Torn in cana foarte confident cand observ ca e de alta consistenta lichidul ... era supa clara care este tot in container de sticla sa fie la vertical pe loc mai mic in frigider.   Am luat palnia si l-am turnat inapoi in sticla cu supa ca-l voi bea maine cu mult patrunjel verde.   

Mi-am facut alt ceai si rad ca nu fac economie la aproape nimic in mod special, dar nu-i deajuns totusi lumina din frigider desi este foarte luminoasa ca nu este prea veche aparatura. 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

maioneza-1024x576.jpg?resize=300%2C300&ssl=1

Stric maioneza foarte des din varii motive, ba ca e prea cald in bucatarie, or e ceva cu uleiul desi nu este ranced, sau ouale nu sint proaspete destul ca n-avem evidenta cand s-au produs, dar eu nu l-am aruncat niciodata.  L-am folosit asa unde era destinat si am pus totul in frigider la rece.   S-a inghegat ... gust bun avea.  Nici cu masina nu-mi iese niciodata cum as dori.

https://retetesivedete.ro/nu-aruncati-maioneza-taiata-iata-cele-mai-bune-trucuri-ca-sa-o-reparati.html   

Ce trebuie făcut? Luați un ou fiert și preparați o altă maioneză. Atunci când aceasta începe să se întărească, folosiți maioneza tăiată în loc de ulei.

Un alt truc cu eficiență 100% este să adăugați câteva picături de apă rece peste maioneza tăiată. Amestecați și veți constata că totul se rezolvă. Pentru a nu ajunge însă într-o astfel de situație, e bine să puneți, când o pregătiți, un vârf de cuțit de sare de lămâie și o linguriță cu albuș.

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Căldura de la tine o fi de vina ca în mod normal, cu o lingurita de muștar nu tre sa ai probleme. Dar pe temperaturile alea... Cine știe.. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu numai la mine se intampla, am fost si la altii din romania si ama vazut pe masa ca din tava curgea maioneza lichida dintre legume sau ce erau amestecate si se credeau zeite al gatitului.   Unele aduc din romania direct virgine, ca la ele NU se va taia maioneza ca-s pure si curate, dar noi trecute prin viata sintem deja spurcate, asa se exprima multi.   

Nu eu sint invitata la petreceri, am functia de sofer, ca nu beau alcool, deci ei nu vor pati nimic, plus la masinile mele nu le cad rotile din mers, au benzina in tanc si altele.   Aici de multe ori intreaba pe invitatii cei care servesc alcoolurile, ca este un departamant separat si LICENTAT, daca au cine sa le duca acasa, altfel nu primesc nimic de baut in Amerika.   Asa ama juns in multe locuri unde nu m-as fi dus altfel.   Gazdele sint obligati sa ma trateze ca pe un invitat drag, altfel daca vre-unu din invitati a murit in drum spre acasa sau s-a accidentat, cel care i-a dat de baut este rsponsabil financiar cu toate cheltuielile si n-o sa enumar tarifele spitalelor, avocatilor si altori firme.   

Am mai cumparat azi o sticla de ulei de porumb sa incerc ce gust va avea, daca nu-mi place, opresc jocul.   Asta doar daca voi avea chef de frecat pentru aniversarea a 35 de ani deja petrecuti in Amerika, mai jos in calendar cu cateva zile.       Maine e ziua copilei mele, dar pe telefon si computer petrecem, nu implica maioneza.   Azi au fost 19*C  :cool:   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am facut mancare de cartofi.    Omu' s-a angajat ca spala vasele inainte sa ajunga in masina, dar spre surpriza,  cratita tot are acea aroma de Thyme, ceapa si usturoi prajit.   Desi l-a spalat in curte de grasime cu furtunul si pe urma l-a frecat cu ceva special si pe urma cu lichid de vase, cratita tot emana acea aroma de "bouquet garni"   

Nu intelege fenomenul, spera ca maine cand mai gatesc ceva automatic va fi aromat mancarea  :chef:  ca e foarte placuta combinatia.  

Ce bine ar fi daca s-ar vinde cratite/oale direct cu gustul mancarii ... nici eu nu inteleg ca nu prima oara gatesc si este din metal nu teracotta cratita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:lol2:

O fi cu interior teflonat. Am observat și eu ca la alea le rămâne miros și după spălare. Nu ma deranjează. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doar o sa fiu atenta sa nu fierb ceva sensibil, prima oara voi pune paste la fiert pentru spaghetti, peste cateva ore, acum ma culc, e tarziu sau devreme 3:30 AM??? dar si 9*C spre coborare este putin si obositor.    Am gatit deja si ieri.  Este doar din metal dar mai gros si greu cratita, prima oara observ asta, nici dupa sarmale nu miroase a nimic oala dar sta o vreme in curte cu apa.    Dar si peretii de afara al casei au aroma de Thyme!!! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am distrus bratul drept cu atatea vinete de tocat dar si ceapa si patrunjel verde si asta cateodata are frunze foarte greu de tocat.   Am mai cumparat inca 3 kg de vinete ca deja la jumatatea actiunii am observat ca n-o sa-mi ajunga precum planificat, iar dupa ce am mancat primele "portii" cu omu' si am pus deoparte ce am de dus prietenei, deloc n-aramas prea mult.  Doar din munca mi-a ajuns cam mult dar maine tot merg la un doctor si o sa-l intreb de ceva leac, sa vad ce-mi zice, macar niste exercitii ca oricum e fara putere bratul.   

Eu dupa ce le coc, le curat, le pun intr-o strecuratoare si pana sa termin cu ultima de curatat, deja am avut in oala de sub strecuratoare, 1 litru de zeama scurs din vinete.    Am vase de plastic transparente gradate si in metric sistem.   Asta scade mereu volumul, dar mie nu-mi place sa inoate in zeama amara salata si pe urma sa ma gandesc cu ce sa astampar amaraciunea???   Paine inmuiata in lapte, am auzit, ba cartofi fierti, sau cativa dovlecei fara seminte.   Multe din cunostinte au renuntat la bunatatea de Salada de Vinete din cauza asta ca aici sint pline cu apa amara.    Nu tin minte cum erau in Romania ca nu se manca foarte des, decat toamna, doar ca si sore mea se plangea de amaraciune cateodata. 

Naut am mai folosit dar nu contra amaraciunii sau sa inmultesc cantitatea, ci sa obtin ceva asemanator cu Baba Ganoush pentru musafiri speciali, fiind mai cunoscut si pe aici din restaurantele grecesti si arabesti si care mai servesc asa ceva.   Multi americani cred ca Vinetele sint otravitoare, insa habar n-au din ce este facut Babaganoush :chef:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, se mananca destule vinete. Plus ca trebuie si in zacusca vinete coapte. Le las si eu la scurs o gramada de vreme. Si dupa ce le scot din congelator le las sa iasa zeama.

Din cele din gradina, crecute organic, in ritmul lor, nu iese atata apa.  Cele de la piata se reduc la copt si dupa scurs, aproape la jumatate.

Fa-ti masaj.

 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×