Sari la conținut
Forum Roportal
Maximus

Crestinismul --- religie originala sau plagiat?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cum iti explici ca oamenii din ziua de azi au ajus sa venereze mai degraba o forma exterioara decat sa acorde atentie la forma interioara. O icoana facatoare de minuni atrage multimi fara numar... pe cand adevarul vorbelor lui Cristos trece pe langa urechile credinciosilor. Oamenii au ajuns sa spuna sunt crestin doar cat timp nu ma deranjeaza lucrul asta. "Intoarce si obrazul celalalt" e super doar daca nu e vorba de obrazul tau... perfectiunea spre care ne chiama Dumnezeu pe toti a devenit prin dogma apanajul doar unei clase selecte "persoane consacrate"...

Nu te amagii... alterarea e cum mult mai mare decat iti poti imagina.

dar aceste exemple auintrat in dogmele credintei? NU

 

deci: despre ce alterare vorbiti? a cui alterare? relativ la ce?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pentru ca OAMENII sunt aceia care nu inteleg,nu e vina Lui dumnezeu.Mai ales ca vorbim despre religia evreiasca,in care legea era lege.Era o schimare pentru ei si le era greu sa inteleaga toate lucrurile.Trebuiau sa fie asigurati ca Dzeu nu cere circumcizie ci o inima sincera...nu putea merge orbeste pe principiul "crede si nu cerceta"[care,by the way"nu se afla in Biblie...cum zic unii(cercetati toate lucrurile )]

 

Deci baza...se afla tot in lege si in proooroci,pentru ca"in sulul cartii(adica in prooroci)este scris despre Mine"zicea Isus!

 

Pai eu ce ziceam? Nici macar apostolii nu au inteles ce spunea Cristos.

Simplu fapt ca "in sulul cartii" e scris despre Cristos nu confera sulului autoritate peste ce a zis Cristos.

 

Matei 6:33 "Căutaţi mai

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai eu ce ziceam? Nici macar apostolii nu au inteles ce spunea Cristos.

Simplu fapt ca "in sulul cartii" e scris despre Cristos nu confera sulului autoritate peste ce a zis Cristos.

 

Matei 6:33 "Căutaţi mai

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar aceste exemple auintrat in dogmele credintei? NU

 

deci: despre ce alterare vorbiti? a cui alterare? relativ la ce?

 

Dogmele credintei? Pana si cuvantul asta dogma e aiurea...

 

D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar aceste exemple auintrat in dogmele credintei? NU

 

deci: despre ce alterare vorbiti? a cui alterare? relativ la ce?

Alterarea credintei in crestinism: multi asteapta sa fie ajutati de o putere superioara atunci cind au nevoie de ajutor, dar nu ofera mai nimic in schimb in restul timpului (cind le merge bine). Aia nu e credinta, e... altceva.

 

Insa pe de alta parte, subiectul discutiei este originalitatea crestinismului.... :blink: Si s-a cam deviat de la subiect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Insa pe de alta parte, subiectul discutiei este originalitatea crestinismului.... :blink: Si s-a cam deviat de la subiect.

 

Mea culpa!

 

Eu unul imi mentin parerea, Crestinismul adevarat e original.

 

Iaca o traducere aproximativa din Tolstoi

 

In locul tuturor regulilor religiilor vechi, aceasta doctrina nu instaureaza deca un tip de perfectiune interioara, adevar si iubire in numele lui Cristos, si -- ca un rezultat a acestei perfectiuni interioare obtinute de oameni -- de asemenea o perfectiune exterioara prezisa de Profeti -- imparatia lui Dumnezeu, cand toti oamenii vor inceta sa invete sa duca razboi, cand toti vor fi invatati despre Dumnezeu si vor fi uniti in iubire, si leu va dormi langa miel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mea culpa!

 

Eu unul imi mentin parerea, Crestinismul adevarat e original.

 

Iaca o traducere aproximativa din Tolstoi

 

Ce inseamna crestinismul adevarat?

Biblia e modificata fata de original sau nu?

 

Daca biblia e modificata si Iisus cel descris in Biblie e si el "inflorit", atunci nu cumva crestinismul este o utopie?

Nu cumva e o alaturare de alte mituri care are mari greutati de a functiona practic?

Editat de Maximus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici apostolii nu au reusit sa inteleaga pe deplin revolutia adusa de Cristos. Ce te face sa crezi ca au reusit "urmasii Sai" sa pastreze nealterata invatatura lui?

Nu toti apostolii n-au reusit acest lucru! Au fost unii care au putut declara cu mana pe inima ca:"...calcati pe urmele mele, intrucat si eu calc pe urmele lui Hristos...", sau "...sunt curat de sangele tuturor, caci nu m-am ferit sa va vestesc tot planul lui Dumnezeu!". Desi unii au fost absenti, totusi au fost premianti! Adica nealteranti ai invataturii Fiului lui Dumnezeu. :offtopic:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cumva e o alaturare de alte mituri care are mari greutati de a functiona practic?

 

Nici pe departe.

Nu sunt mituri ci realitati neacceptate... de exemplu, elementele negative ale societatii sunt creatii ale societatii. Omul, daca este crescut in conditii optime (daca ii este oferita destula afectiune) nu ajunge rau... ci ramane bun...

Fericirea da dependenta, odata ce ai gustat din placerea unei vieti de pace si iubire... o vei cauta tot timpul...

Crestinismul adevarat nu e despre mituri... ci despre realitate, realitatea unui nou nivel de organizare a omenirii...

As vrea sa am elocventa necesara pentru a putea explica de spune Tolstoi in cartea lui... dar un lucru e clar: nu e o utopie. Odata ce ai facut schimbarea interioara, odata ce te-ai hotarat sa incepi sa-ti imbunatatesti propria persoana cat poti de mult, multe din lucrurile pe care le-a spus Cristos incep sa capete sens, si aici nu ma refer la un concept cu care esti de accord in urma unei analize logice, ci la ceva ce rezoneaza cu insasi fiinta ta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici pe departe.

Nu sunt mituri ci realitati neacceptate...

Poti sa dai exemple?

de exemplu, elementele negative ale societatii sunt creatii ale societatii. Omul, daca este crescut in conditii optime (daca ii este oferita destula afectiune) nu ajunge rau... ci ramane bun...

Ce intelegi prin rau? Cel care nu ofera afectiune, sau poate pur si simplu ceea ce inteleg cu totii prin om rau?

Fericirea da dependenta, odata ce ai gustat din placerea unei vieti de pace si iubire... o vei cauta tot timpul...

Probabil ca da, dar exista lucruri mult mai importante decit fericirea si o asemenea viata.

Crestinismul adevarat nu e despre mituri... ci despre realitate, realitatea unui nou nivel de organizare a omenirii...

Te-as intreba cu ce anume e mai bun sau mai eficient decit alte nivele de organziare, dar in primul rind ar fi :offtopic: , iar in al doilea rind istoria deja ne-a arata raspunsul la intrebarea asta.

As vrea sa am elocventa necesara pentru a putea explica de spune Tolstoi in cartea lui... dar un lucru e clar: nu e o utopie. Odata ce ai facut schimbarea interioara, odata ce te-ai hotarat sa incepi sa-ti imbunatatesti propria persoana cat poti de mult, multe din lucrurile pe care le-a spus Cristos incep sa capete sens, si aici nu ma refer la un concept cu care esti de accord in urma unei analize logice, ci la ceva ce rezoneaza cu insasi fiinta ta.

Iar acum ar fi indicat sa revenim la subiect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×