Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Meniuri Speciale de Party

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

th?id=OIP.ItSc4mwQnHVtE9GjxNJSuQHaF8&pid=Api&P=0&w=212&h=171  Peștele, alimentul care nu trebuie să lipsească de pe masa de Revelion. Cum să-l prepari ca să-i cucerești pe toți de la masa de sărbătoare?

Am gasit azi Pastravi foarte proaspeti, si ultra ieftini, cred ca s-au pacalit ei la etichetare ca 2 bucati au costat nici 3 dolari cand dupa pretul afisat trebuia sa fie 9 dolari cel putin.  Erau 2 pachete la acest pret si le-am ridicat.   Ca sa nu ma pacalesc si eu ca s-a mai intamplat, am perforat platic-ul de pe ambalaj sa le miros, in caz ca au confundat gunoiul cu vitrina, dar nu,  erau frumoase si fara miros, dar numai dimineata le prepar/prajesc ca eram obosita dupa ore multe de plimbat prin magazine.   Noi le vom manca, inainte de Revelion ca sa nu-mi ocupe loc in frigider si de ce nu le-am manca cat mai proaspeti cu mujdei si lamaie cand avem chef si pofta ???       

Fac o mamaliga chiar mare sa am pe mai multe zile, ca aici e la moda reincalzit, grilat sau care cum stie, eu in unt putin le prajesc crocant aproape felioarele de jumatate cm si devin minunate.    In Restaurantele din Argentina si Brazilia din Phoenix, se vand scump, ca o specialitate.   Daca Polenta italiana se echivaleaza aproape cu cunostinte nucleare la preparat, mamaliga din Pampasul sudamerican este pe ultima treapta al scarii cu delicatese.   Eu nu comand acele marfuri daca se intampla sa fiu acolo, fortat de imprejurari, invitatie ce nu se poate refuza!!!   

Pe masa mea de Revelion vor fi niste bomboane din Italia, am cumparat azi 1 pachet de 1 kg, seamana cu cele de Salon din Ungaria dar sint umplute cu nugat si inca ceva, nu le-am gustat inca.   Ador sa vad fructe pe masa si vor fi din toate ce mancam noi: Ananas, Banane, Citrice: lamai, lime, portocale, mandarine, grapefruits 2-3 feluri din fiecare, struguri, nuci si alune din lumea asta mare, mango, mere, pere, prune, pepeni verzi si galbene, se vand in marimi mici tot feluri de pepeni care ne vin tot din America de Sud.    Branzeturi la fel de mai multe feluri ca pe un platou Francez si multe feluri de paine/franzele.  Peste felioare de Salmon din Norvegia Afumat, unt, paine prajita pentru felioare, masline, rosii in mai multe marimi si culori ca si ardei grasi si oua umplute daca ma mai tin picioarele ca poftesc la ele, de ani de zile n-am mai mancat.  Am si piftie, o sa decorez mici farfurioare de sticla, dar NU vine nimeni desi am varza acra supergustoasa si-mi pun cartofi in cuptor ca noaptea va fi mai lunga.   

Mai pun pe masa si acele 2 sticle de Grand Marnier cu cate 2 pahare de format diferit, in ambalaj original inca, si voi bea din sticla deja inceputa vreo 2 inghitituri plus sampanie.   Masa este destul de mare, pentru 8 persoane se vinde dar incapem mereu mai multi in jur.     Am si cescute pentru cafea din Porcelain Limoges,  cu care mai decorez masa festiva.   

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Și eu păstrăv am. Îl prăjesc în mălai și mâncăm cu mujdei și pâine. Dacă am timp fac un orez cu legume  ca mie asa îmi place mai mult. Mai fac oua umplute, salată caprese, cred ca asa se scrie și tort. Și ciorba de burta. 

În meniul special e vremea călduță și plăcută. Dacă va ieși și soarele va fi perfect.. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
20 hours ago, Rodica` said:

Și eu păstrăv am. Îl prăjesc în mălai și mâncăm cu mujdei și pâine. 

Pt mine mujdei cu pâine sună rău, nu obișnuiți să mâncați cu mămăliguță? La noi nimic din ce cere mujdei nu se mănâncă cu pâine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 20 ore, Rodica` a spus:

Și eu păstrăv am. Îl prăjesc în mălai și mâncăm cu mujdei și pâine. Dacă am timp fac un orez cu legume  ca mie asa îmi place mai mult. Mai fac oua umplute, salată caprese, cred ca asa se scrie și tort. Și ciorba de burta.    În meniul special e vremea călduță și plăcută. Dacă va ieși și soarele va fi perfect.. 

Parca odata am prajit si eu in malai peste, de obicei in faina alba sau daca este file, folosesc pesmet Panko.  Langa, am cumparat paine Focaccia ca-i mai rar miezul si l-am pus pe gratar sa se incalzeasca bine si cu mujdei l-am si mancat aproape totul, n-am reusit sa inghit mult peste ca painea mi-a placut mai mult cu unt si usturoi + Grand Marnier.   

Intr-un magazin de fițe, super organic si nu mai stiu cum, l-am gasit in brutarie atunci scos din cuptor dar pana sa ajung acasa si in masina incalzita s-a racit painea mea scumpa dar l-am

readus la viata si am mancat jumatate, portia/partea mea.  O sa am maioneza de facut pentru oua umplute dar ma dor bratele, in magazine toate sint cu ulei din Soia si nu-mi place nimic din acea marfa.   De aceea am umblat zilele astea sa caut undeva in cele mai scumpe magazine dar tot marfa ordinara vinde la pret foarte mare.   Am cumparat odata demult ca nu prea folosesc altfel maioneza.    O sa intru in computer sa vad daca pot comanda marfa asta ca lumea locala cumpara cu borcane de 5 litri din Costco maioneza ca-l pun pe paine in sandwichuri zilnic.   Altfel mancam Salata de Cartofi in stil German cu ulei si otet, ceapa si oua fierte, piper colorat macinam pe deasupra si sare lila!!!

In rezerva am o conserva de tocanita din carne de vita din Brazilia.   Cred ca merge cu paine din congelator in caz de urgenta.   Am mai cumparat si frunze mari, verzi de Kale cret care-i greu de spalat dar e sanatos pentru omu' si ovine, capre, iepuri, etc.  

Sint 12*C afara dar va ploua cu galeata iar, ne-au avertizat deja la TV, la munte ninge cu metrul, pe alocuri zapada este de 5 metri si mai ninge.    Ho-ho-ho!!!

th?id=OIP.OLkq1wEqYJydbiwhBoY4kwHaE8&pid=Api&P=0&w=241&h=162   th?id=OIP.b1bbMOh1OoAT9itz4_VX-wHaFh&pid=Api&P=0&w=232&h=174

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

th?id=OIP.PqjHrNhWC_S71tG_-otCKAHaEK&pid=Api&P=0&w=296&h=167

https://retetesivedete.ro/maioneza-fara-oua-reteta-rapida-buna-si-sanatoasa-o-faci-in-2-minute-si-nu-ratezi-masa-de-craciun.html

Stuffed Eggs

This delicious appetizer is essentially the Hungarian take on devilled eggs. It is made with hard-boiled eggs that are cut in halves and filled with a variety of ingredients – usually a combination of chopped ham or liver, mustard, sour cream, paprika, minced onions, lemon juice, and chopped parsley.   

In order to prepare the dish, halved Stuffed Egg eggs are simply filled with the desired combination of ingredients, garnished with paprika and parsley, then served. Töltött tojás is especially popular at festive occasions and special events.   Ingredients: eggs, mustard, milk, salt, butter, parsley, sour cream and paprika. 

  EggsMustard  Milk  Salt Butter  Parsley Sour Cream Paprika

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Egy szuperétel, ami segíti a fogyást, jó a szívnek, és nagyon finom

Sta bine pe masa/bufet-ul de party si aceasta felioara de paine, care se poate modifica dupa gust, e deajuns o felie de oua fiert, merge si ardei gras copt din borcan sau facut proaspat pentru ocazie, tocat in felioare sa fie usor de mancat.   De obieci cand se unge pe paine Avocado se amesteca si cu rosii, ceapa ardei iute daca se prefera sau de care vrea fiecare.

Seg%C3%ADti-a-fogy%C3%A1st-j%C3%B3-a-sz%C3%ADvnek-%C3%A9s-nagyon-finom.-Mi-az-1.jpg

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Image  vladimir-putin-si-emmanuel-macron.jpg

Potrivit redactorului-șef al Paris Match, Bruno Jeudy, Putin i-a oferit lui Emmanuel Macron o cină specială, extravagantă, compusă din 6 feluri de mâncare – cartofi înăbușiți cu langustine, ravioli cu spanac, supă cu cinci specii de pește, sorbet de ghimbir și friptură de sturion sau carne de ren cu cartofi dulci și mure. La desert nu au existat însă opțiuni, ci a fost un singur preparat pe masa celor doi – tartă de pere cu înghețată de vanilie.
În ceea ce privește băuturile, cei doi au avut în meniu două vinuri rusești – Chardonnay și Rebo, ambele din 2015, ambele aparținând cramelor Usadba Divnomorskoe.
Citeşte întreaga ştire: Cu ce meniu l-a așteptat Vladimir Putin pe Emmanuel Macron la Kremlin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

lasata-secului-2.jpg

Poza este minunata dar nu recunosc toate specialitatile de pe platouri!   Ma intreb daca sint din Romania toate bunatatile?   Nu vad o bucata mare de carne sau carnati, toba!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://abc7ny.com/oscars-2022-governors-ball-after-party-wolfgang-puck/11678549/

De 28 de ani Wolfgang Puck are grija de tot ce poate oferi mai select marelui grup de actori si anturajul lor la Balul Governorilor dupa ceremonia premierii cu statuete Oscar.

Si acest an meniul va cuprinde 40 de feluri de bunatati majoritatea foarte cunoscute de celebritati, dar si niste bauturi foarte scumpe, vinuri din France si alte exagerari la nivel inalt.

Imaginez pe cei care n-au fost pomenti cat de mult doresc sa manance si sa bea, dar si toti angajatii vor manca din meniul spacial dupa ce au plecat celebrantii acasa.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×