Sari la conținut
Forum Roportal
rym

viata profetului Mohammed (saas)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In numele lui Allal Cel Milostiv Indurator

In evanghelia dupa Ioan , juifii asteptau realizarea a trei profetii distincte :

prima era venirea lui Christ

a doua eravenirea lui Elie

a treia era venirea Profetului.

 

Ceea ce intelegem daca luam in considerare cele trei intrebari care au fost

puse lui Ioan:

 

"Si aceasta este marturia lui Ioan , cind au trimis la El

iudeii din Ierusalim,preoti si leviti,ca sa-l intrebe :

Cine esti tu?

Si el a marturisit si n-a tagaduit ; si a marturisit :Nu sint eu Hristosul.

Si ei l-au intrebat: Dar cine esti? Esti Ilie ? Zis-a el :Nu sint.

Esti tu Proorocul ? Si a raspuns : Nu. "

Ioan ,1 :19-21

 

Daca consultam o Biblie care are trimiteri in josul paginii ,gasim in

aceste note ca cuvintul " Profet " in Ioan 1:21, ca acesta face

referire la profetia din Deuteronomul 18:18 .

 

18:15 si 18:18 deci ca concluzie Isus (saas) nu este profetul care este

mentionat in Deuteronomul 18:18 .

 

Cred ca m-am exprimat destul de CLAR anterior! :doh:

DE CE ucenicii lui Isus,CONTRAR AFIRMATIEI TALE, L-au vazut pe Acesta ca fiind Prorocul din profetiile Legii lui Moise? :doh:

 

Tre sa te bati bine sa ne convingi, ca altfel iesi ca proroc mincinos, sti asta nu?

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ceea ce intelegem daca luam in considerare cele trei intrebari care au fost

puse lui Ioan:

 

"Si aceasta este marturia lui Ioan , cind au trimis la El

iudeii din Ierusalim,preoti si leviti,ca sa-l intrebe :

Cine esti tu?

Si el a marturisit si n-a tagaduit ; si a marturisit :Nu sint eu Hristosul.

Si ei l-au intrebat: Dar cine esti? Esti Ilie ? Zis-a el :Nu sint.

Esti tu Proorocul ? Si a raspuns : Nu. "

Ioan ,1 :19-21

pai asta e Ioan Botezatorul, cel care vestea venirea Mielului ! :

25. Şi l-au

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

era de asteptat cu voi e tot timpul acelasi lucru ,nu vreau sa

conving pe nimeni credeti fiecare ce vreti in continuare .

credeti ca eu va pot lumina mintile voastre , numai Allah

Maretul poate asta inchaAllah .

 

 

 

"Caci un Copil ni s-a nascut , un Fiu ni s-a dat si Domnia va fi pe umarul Lui: Il vom numi: 'Minunat, Sfatuitor, Dumnezeu puternic, Parintele Vesniciei , Print al Pacii." Isaia;9:6

 

 

Domnia va fi pe umarul Lui: Profetul Mohamad avea pe umarul lui drept un semn pe care este scris "Ultimul Profet".

Il vom numi: 'Minunat: In versiune araba este scris "Si numele lui va fi minunat" : Aici , e vorba tot de Profetul Mohamd , care numele Lui este Minunat(Cel care aduce Lauda Lui Dumnezeu)

Dumnezeu puternic, Parintele Vesniciei : Este vorba de Quran cuvantul Lui Dumnezeu , puternic nu se poate modifica ,vesnic prin vesnicia lui Dumnezeu.

Print al Pacii: Toti stiu ca in Islam , salutul este "ASSALAMU ALAIKOM" adica Pace Voua. Acest salut a venit o data cu venirea Profetului Mohamad si a ramas pana acum , "Pace voua" , Pace asupra celor care cred .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
era de asteptat cu voi e tot timpul acelasi lucru ,nu vreau sa

conving pe nimeni credeti fiecare ce vreti in continuare .

credeti ca eu va pot lumina mintile voastre , numai Allah

Maretul poate asta inchaAllah .

tare motivatia, n-am ce spune... neatacabila, nedigerabila si alte cateva ne-uri. ai facut Dreptul? si-acu' te chinui cu Stangul? :ok:

vii, faci afirmatii, dupa care cand esti contrazisa scurt si la obiect, te rogi sa ne deschida Allah ochii... asupra a ce? asupra unei ineptii? il confunzi pe Ioan cu Isus si tot noi suntem aia chiorii? zau, credeam ca asta e discutie logica, nu tochitura moldoveneasca.

declaratie soc:

si eu tocmai mergeam cu barca pe bulevard cand am vazut un stol de porci in plopul cu pere de vizavi. dau citat din cartea sfanta!

care are tupeul sa ma contrazica? :doh: cum, nu? indrazniti? Dumnezeu sa va deschida ochii !

aaaaa, Dumnezeu deja v-a deschis ochii si de fapt nu erau porci, ci pelicani, iar ala nu era plop ci delta dunarii... mda, atunci am sa ma duc sa-mi iau prozacu'...

:doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

;)

era de asteptat cu voi e tot timpul acelasi lucru ,nu vreau sa

conving pe nimeni credeti fiecare ce vreti in continuare .

credeti ca eu va pot lumina mintile voastre , numai Allah

Maretul poate asta inchaAllah .

"Caci un Copil ni s-a nascut , un Fiu ni s-a dat si Domnia va fi pe umarul Lui: Il vom numi: 'Minunat, Sfatuitor, Dumnezeu puternic, Parintele Vesniciei , Print al Pacii." Isaia;9:6

Domnia va fi pe umarul Lui: Profetul Mohamad avea pe umarul lui drept un semn pe care este scris "Ultimul Profet".

Il vom numi: 'Minunat: In versiune araba este scris "Si numele lui va fi minunat" : Aici , e vorba tot de Profetul Mohamd , care numele Lui este Minunat(Cel care aduce Lauda Lui Dumnezeu)

Dumnezeu puternic, Parintele Vesniciei : Este vorba de Quran cuvantul Lui Dumnezeu , puternic nu se poate modifica ,vesnic prin vesnicia lui Dumnezeu.

Print al Pacii: Toti stiu ca in Islam , salutul este "ASSALAMU ALAIKOM" adica Pace Voua. Acest salut a venit o data cu venirea Profetului Mohamad si a ramas pana acum , "Pace voua" , Pace asupra celor care cred .

Mai nene,hai sa iti spun si eu ceva,asa...doar ca o idee!!

in genesa 16 :10-16 scrie despre povestea lui Avraam care era insurat cu Sara si Dumnezeu i-a promis un mostenitor.

Si cum el nu mai avea rabdare ,si a crezut ca e un pic imposibil,de vreme ce nevasta lui era stearpa.s-a culcat cu o femeie numita Agar...

In final Agar fuge de Sara si Dumnezeu ii vorbeste in pustie,unde se ascunsese de nevasta lui Avram.

Samanta despre care vorbeste este neamul lui Mohamed,care va fi asemeni unui magar salbatic printre oameni,si va fi urat de toate popoarele,si implicit el va ura pe toate popoarele.

Nu interpreata Isaia 9:6 pentru ca nu ai sa gasesti in TOATA BIBLIA vreo dovada ca Mohamed este cine spui tu ca este.

In plus,ai scos Isaia 9:6 din context!Versetul urmator spune:

"El va face ca domnia Lui să crească, şi o pace fără sf

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
uite nenica care-i problema ,tu cu ideea ta eu cu a mea :doh:

nu prea stii sa-ti sustii punctul de vedere...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna !

Credeam ca voi citi desprea viata si opera lui Mohammed...dar iar ati deviat de pe aratura...

In prefata Coranului pe care-l am eu (traducere Silvestru Octavian Isopescul Ed Cartier 2001) se povesteste ca Mohammed avea epilepsie, scriitorul arab El-Vakidi i i denumea boala "friguri rele".

Intrebarea mea e daca mai are careva mici detalii despre epilepsia lui Mohammed, deci detineti detalii, adevaruri?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In numele lui Allal Cel Milostiv Indurator

 

 

"In vreme ce mergeam eu pe drum,am auzit un glas venind din cer.

Am ridicat ochii si l-am vazut pa arhanghelul care venise la mine in pestera

Hira ,stind pe un tron intre cer si pamint. M-am speriat de el si m-am intoes (acasa)

zicind:"Inveliti-ma,acoperiti-ma pe mine!"

Atunci a relevat Allah Preainaltul :"O ,tu cel acoperit!/Ridica-te si indeamna!/

Pe Domnul tau preamareste-L ,/ Vesmintele tale curateste-le /Si de nelegiuire

stai departe" (74: 1-5)

 

A'isa descriind starea trimisului Muhammad (saas) ,atunci cind primea revelatia:

"Lam vazut cind ii era trimisa revelatia ,intr-o zi friguroasa,iar de pe frunte

i se prelingeau broboade de sudoare."

Sa relatat ca insotitorii Profetului(saas) auzeau revelatia cind cobora peste profetul

Muhammad ,asemenea zumzetului albinelor.

 

despre ce ai intrebat haruka nu stiu ... sa fi auzit dar Allahu alem , mai intreb

si eu pe altii inchaAllah

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×