Sari la conținut
Forum Roportal
rym

viata profetului Mohammed (saas)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pentru cei care cred in Biblie, profetia biblica in care se anunta venirea profetului Mahommed(saas) , si care constituie o proba ca Islam este o religie adevarata.

 

In Deuteronumul 18 (18-19) Moise(saas) aduce la cunostinta ca Dumnezeu a grait:

"Eu le voi ridica Prorooc din mijlocul lor,cum esti tu ,si voi pune cuvintele Mele in gura Lui si El le va grai tot ce-I voi porunci Eu. Iar cine nu va asculta cuvintele Mele, pe care Proroocul Acela le va grai in numele Meu ,aceluia ii voi cere socoteala. "

 

Din acest verset putem trage concluzia ca profetul in cauza va avea trei caracteristici:

1) El va fi ca Moise(saas)

2) Va veni dintre fratii israielului,deci ismaielit

3)Allah va transmite cuvintele Sale prin gura acestui profet

 

Un profet ca Moise(saas)

Nu au fost alti profeti care sa se asemene intre ei ca Moise(saas) si Mahommed(saas).

Au primit amindoi o lege si un cod de viata detaliat.

Si-au afrontat amindoi dusmanii si au obtinut victorii in mod miraculos.

Au fost amindoi acceptati ca si profeti si ca oameni de rind.

Au emigrat amindoi din cauza unei conspiratii pentru asasinat.

 

Facind analogie intre Moise(saas) si Isus(saas) ea nu poate include cele mentionate mai sus si nici alte similaritati cruciale cum ar fi nasterea,viata de familie si moartea lui Moise(saas)si Mahommed(saas), ceea ce nu se poate spune si in cazul lui Isus(saas).

In plus Isus(saas) era considerat de discipolii sai ca si fiu al lui Dumnezeu,si nu cum un simplu profet,asa cum erau considerati Moise(saas) si Mahommed(saas) .

 

Deci aceasta profetie se aplica profetului Mahommed (saas) si nu a lui Isus(saas) , pentr-ca Mahommed (saas) seamana plus a Moise(saas) ca si Isus(saas).

foarte frumos spus

aceasta este baza Islamului, ca religie

 

continua sa demonstrezi cu scrierea Coranului ceea ce afirmi despre Mahommed! Cu Biblia, n-ai nici o sansa! :doh:

Pe cine vrei sa pacalesti aici?

nu este vorba de nicio pacaleala, ci de o credinte, alta decat Crestinismul, bazata pe un text pe care il are in comun cu Crestinismul

acelasi text este interpretat cu totul altfel de credinciosii evrei, fara ca ei sau musulmanii sau crestinii sa greseasca - este o alta fateta a adevarului,

astfel incat este normal ca

UCENICII lui Isus au avut(si au!) o alta parere fata de tine

 

In evanghelia dupa Ioan , juifii asteptau realizarea a trei profetii distincte :

prima era venirea lui Christ

a doua eravenirea lui Elie

a treia era venirea Profetului.

chiar asa a fost!

 

tare motivatia, n-am ce spune... neatacabila, nedigerabila si alte cateva ne-uri. ai facut Dreptul? si-acu' te chinui cu Stangul? :P

vii, faci afirmatii, dupa care cand esti contrazisa scurt si la obiect, te rogi sa ne deschida Allah ochii... asupra a ce? asupra unei ineptii? il confunzi pe Ioan cu Isus si tot noi suntem aia chiorii? zau, credeam ca asta e discutie logica, nu tochitura moldoveneasca.

declaratie soc:

si eu tocmai mergeam cu barca pe bulevard cand am vazut un stol de porci in plopul cu pere de vizavi. dau citat din cartea sfanta!

care are tupeul sa ma contrazica? :crazy: cum, nu? indrazniti? Dumnezeu sa va deschida ochii !

aaaaa, Dumnezeu deja v-a deschis ochii si de fapt nu erau porci, ci pelicani, iar ala nu era plop ci delta dunarii... mda, atunci am sa ma duc sa-mi iau prozacu'...

:spiteful:

'dark_light', mesajul tau este inacceptabil pentru un moderator!!!!!!!!!

 

 

in genesa 16 :10-16 scrie despre povestea lui Avraam care era insurat cu Sara si Dumnezeu i-a promis un mostenitor.

Si cum el nu mai avea rabdare ,si a crezut ca e un pic imposibil,de vreme ce nevasta lui era stearpa.s-a culcat cu o femeie numita Agar...

In final Agar fuge de Sara si Dumnezeu ii vorbeste in pustie,unde se ascunsese de nevasta lui Avram.

Samanta despre care vorbeste este neamul lui Mohamed.

da, aceasta este legenda

musulmanii ce spun despre ea?

 

Mohamed insasi nu este un Print al Pacii(de vreme ce intreg Coranul e presarat cu versete de razbunare impotriva tuturor care nu sunt de acord cu invatatura Lui).
mesajul de pace este si in Evanghelii, dar crestinii nu il prea aplica,

de exemplu fata de rym...

 

Islamul nu il neaga pe Isus ca Mesia ci ca fiul lui Dumnezeu. Pt ca Dumnezeu nu are nevoie de nimeni si nimic, iar ca sa ne ierte pacatele nu are nevoie de un "Miel".
Dumnezeu chiar nu are nevoie, dar oamenii au!

 

Mesia in greaca se traduce Cristos

Crist singur ca (cuvint) se traduce sacru (datorita abultionarii).

Mesia in ebraica si Cristos in greaca inseamna pe romaneste "Cel uns" si desemneaza pe "Unsul lui Dumnezeu"

 

Din capul locului coranul il proclama pe Isus salvatorul lumii(de vreme ce il numeste mantuitor,adica mesia)si mai incolo in neaga,si ii numeste pe toti cei care i se inchina vinovati de pedeapsa cu moartea.
este vorba de contradictiile interne ale textului, asa cum au si Vechiul Testament si Noul Testament....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
foarte frumos spus

aceasta este baza Islamului, ca religie

 

nu este vorba de nicio pacaleala, ci de o credinte, alta decat Crestinismul, bazata pe un text pe care il are in comun cu Crestinismul

acelasi text este interpretat cu totul altfel de credinciosii evrei, fara ca ei sau musulmanii sau crestinii sa greseasca - este o alta fateta a adevarului,

astfel incat este normal ca

 

chiar asa a fost!

 

'dark_light', mesajul tau este inacceptabil pentru un moderator!!!!!!!!!

da, aceasta este legenda

musulmanii ce spun despre ea?

 

mesajul de pace este si in Evanghelii, dar crestinii nu il prea aplica,

de exemplu fata de rym...

 

Dumnezeu chiar nu are nevoie, dar oamenii au!

 

Mesia in ebraica si Cristos in greaca inseamna pe romaneste "Cel uns" si desemneaza pe "Unsul lui Dumnezeu"

 

este vorba de contradictiile interne ale textului, asa cum au si Vechiul Testament si Noul Testament....

 

DA! sa zicem ca e cum zici tu!Asta tot nu ii da dreptul sa spuna ca Mohamed este cel despre care vorbeste Biblia in ISaia9:6!

e o aberatie!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este o 'aberatie' din punctul de vedere al unui crestin practicant care vede in acele citate pe Isus.

Din punctul de vedere al unui musulman este perfect normal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este o 'aberatie' din punctul de vedere al unui crestin practicant care vede in acele citate pe Isus.

Din punctul de vedere al unui musulman este perfect normal.

draguta vorbim despre Biblie aici!!

crestinii il vor vedea intotdeauna pe isus in biblie,dar nu in coran,sau in religia hindusa.

tot la fel ar trebui ca rym sa se abtina sa il caute pe Mohamed intro carte care vorbeste despre Isus Cristos de la cap la coada!

deci nu cred ca este prea normal!! :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
draguta vorbim despre Biblie aici!!

crestinii il vor vedea intotdeauna pe isus in biblie,dar nu in coran,sau in religia hindusa.

tot la fel ar trebui ca rym sa se abtina sa il caute pe Mohamed intro carte care vorbeste despre Isus Cristos de la cap la coada!

deci nu cred ca este prea normal!! :crazy:

ba da!

 

primele texte ale cartii sfinte a crestinilor le avem in comun cu evreii si cu musulmanii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In limba araba numele Mahomed inseamna "cel demn de lauda". Profetul Mahomed s-a nascut la Mekka in jurul anului 570. Tatal sau moare cu putin timp inainte de nasterea sa si mama sa cand el avea doar 6 ani. Este crescut de unchiul sau Abu Talib de la varsta de 8 ani. La 12 ani calatoreste in Syrea, unde un preot crestin ii prezice ca el este profetul despre care se vorbeste in Biblie!!! in biblia noastra a crestinilor !! de ce e greu sa acceptati unii dintre voi acest fapt ??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In limba araba numele Mahomed inseamna "cel demn de lauda". Profetul Mahomed s-a nascut la Mekka in jurul anului 570. Tatal sau moare cu putin timp inainte de nasterea sa si mama sa cand el avea doar 6 ani. Este crescut de unchiul sau Abu Talib de la varsta de 8 ani. La 12 ani calatoreste in Syrea, unde un preot crestin ii prezice ca el este profetul despre care se vorbeste in Biblie!!! in biblia noastra a crestinilor !! de ce e greu sa acceptati unii dintre voi acest fapt ??

pentru ca Mohamed nu este descendent al lui David,ci Isus este(asta e profetia despre care sa legat rym)Profetiile sunt legate intre ele si toate demonstreaza ca este vorba despre Mesia,Cristosul :crazy: .

primele texte ale cartii sfinte a crestinilor le avem in comun cu evreii si cu musulmanii

da e adevart ca primele carti sunt asemenea musulmanilor si a evreilor,dar vorbeam despre o cu totul alta chestie.

Mohamed a fost un profet,nu am negat asta.Dar Isus a fost mai mult decat un profet,de acea e numit,minunat,tare,print al pacii .Dace te uiti la toate trimiterile si la toate profetiile biblice despre Isus,ai sa vezi ca se leaga,si nici una dintre ele nu au treaba cu Mohamed.

 

dar in fond credeti ce vreti voi,eu raman la parerea mea!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
draguta vorbim despre Biblie aici!!

pai tocmai asta e problema. nu vorbim despre biblie, ci despre mohammed :crazy:

dar in fond credeti ce vreti voi,eu raman la parerea mea!

 

asta sunt cuvintele cheie :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In limba araba numele Mahomed inseamna "cel demn de lauda". Profetul Mahomed s-a nascut la Mekka in jurul anului 570. Tatal sau moare cu putin timp inainte de nasterea sa si mama sa cand el avea doar 6 ani. Este crescut de unchiul sau Abu Talib de la varsta de 8 ani. La 12 ani calatoreste in Syrea, unde un preot crestin ii prezice ca el este profetul despre care se vorbeste in Biblie!!! in biblia noastra a crestinilor !! de ce e greu sa acceptati unii dintre voi acest fapt ??

Fiindca ,nu orice profet care vine este de la Dumnezeu.

Daca Evanghelia acelui profet este diferita de Evanghelia lui Cristos ,noi nu o putem accepta!

 

pai tocmai asta e problema. nu vorbim despre biblie, ci despre mohammed :crazy:

Draga mea,era vorba despre Mahomed in contextul Scripturii!

Noi crestinii nu credem ca Biblia vorbeste despre Mahomed ,ci despre Isus Cristos,acolo in textele analizate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai tocmai asta e problema. nu vorbim despre biblie, ci despre mohammed :crazy:

 

Este o 'aberatie' din punctul de vedere al unui crestin practicant care vede in acele citate pe Isus.

Din punctul de vedere al unui musulman este perfect normal.

:) tu ai spus-o..."din punctul de vedere al unui crestin practicant care vede in acele citate pe Isus",rym a vorbit despre Mohamed si s-a legat de Biblie,ca ar scrie acolo despre profetul Mohamed

Deci vorbeam si despre Biblie :nea:

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×