Sari la conținut
Forum Roportal
Elia

Potopul reloaded

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca cartea nu te multumeste, adevarul poti sa-L gasesti intr-o persoana: ISUS HRISTOS.

Eu sunt Adevarul, spune Isus. Ai ceva si impotriva Lui??

 

Toti dumnezeii din toate religiile sustin ca ei sunt Adevarul, ca ei sunt cei adevarati. De ce l-am crede doar pe unul ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cat despre iubirea de aproape, nu va putea fi a treia forma de organizare sociala atata timp cat va functiona instinctul de conservare. cu alte cuvinte ar trebui sa fim morti ca sa ajungem la nivelul "pupat toti piata endependenti".

 

Ba va functiona, numai ca pe langa instinctul de conservare ma trebuie adaugata si putina credinta.

Marea majoritate cand am fost mici am avut instinctul de a ne suge degetele... si am reusit sa scapam de el. :party:

 

 

Care stat de pe Terra crezi tu ca va fi capabil sa instaureze intre oameni legea:"...sa iubesti pe DOMNUL Dumnezeul tau din toata inima ta... si pe aproapele tau ca pe tine insuti"? :eat: Crezi ca va exista un astfel de stat, sau politica acestor state va merge impotriva acestei porunci...sau ma rog, a unei parti din ea?

 

Nu ai fost atent... organizarea statala e organizarea veche, organizarea ce va disparea.

Organizarea a treia ar putea fi descrisa ca anarhie crestina. Mai multe la:

http://en.wikipedia.org/wiki/Christian_anarchism

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Toti dumnezeii din toate religiile sustin ca ei sunt Adevarul, ca ei sunt cei adevarati. De ce l-am crede doar pe unul ?

 

pentru ca tot ce scrie in Scripturi sa implinit si se implineste chiar sub ochii nostri. asta arata ca este adevarat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pentru ca tot ce scrie in Scripturi sa implinit si se implineste chiar sub ochii nostri. asta arata ca este adevarat

 

Si musulmanii spun la fel despre scrierile lor sfinte ( Coranul ). Si lor le arata ca dumnezeul lor e adevarat.

Asa...si ? :eat:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pentru ca tot ce scrie in Scripturi sa implinit si se implineste chiar sub ochii nostri. asta arata ca este adevarat

 

Ce s-a implinit mai exact?

Da un exemplu?

 

Vezi ca profetiile lui Daniel de exemplu sunt foooaaarte inexacte.

Deci?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ba va functiona, numai ca pe langa instinctul de conservare ma trebuie adaugata si putina credinta.

Marea majoritate cand am fost mici am avut instinctul de a ne suge degetele... si am reusit sa scapam de el. :eat:

 

slab exemplul. suptul degetelor nu este esential pentru supravietuire. apararea de atacator este.

nu-mi pot iubi aproapele care vine cu iataganul sa-mi ia gatul. cel mai probabil il impusc.

in cazuri extreme nu pot intoarce obrazul celalalt, asa cum indeamna Isus, pentru ca intoarcerea obrazului inseamna predarea si renuntarea la existenta. ori dorinta de supravietuire e cel mai puternic instinct cu care am fost dotati.

pana si Adam s-a ascuns cand a realizat ca Dumnezeu s-a suparat pe el. nestiind cum se vor materializa nervii Domnului, Adam a facut primul lucru pe calea supravietuirii: a incercat sa se puna la adapost fata de o posibila amenintare a existentei lui. altfel isi astepta senin sentinta in camp deschis si nu mai trebuia Dumnezeu sa-l extraga de sub fusta Evei ca sa-l apostrofeze...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
slab exemplul. suptul degetelor nu este esential pentru supravietuire. apararea de atacator este.

nu-mi pot iubi aproapele care vine cu iataganul sa-mi ia gatul. cel mai probabil il impusc.

in cazuri extreme nu pot intoarce obrazul celalalt, asa cum indeamna Isus, pentru ca intoarcerea obrazului inseamna predarea si renuntarea la existenta. ori dorinta de supravietuire e cel mai puternic instinct cu care am fost dotati.

 

Intr-o seara demult s-a apropiat de mine unul mai tuciuriu. Arata ca naiba... si am intrat in starea aia de "stai si lupta sau fugi"... dupa ce s-a apropiat mi-a cerut respectos un foc, i-am dat, mi-a multumit si a plecat mai departe.

M-am simtit ca ultima muratura.

 

Inca un exemplu legat de "apararea de atacator". In liceu faceam karate si unul din colegi care chipurile imi era si prieten vine la mine si-mi da un pumn. Vroia chipurile sa vada cat de bun sunt cu toate karatele mele. I-am spus "Daca tu asta intelegi prin prieten... treaba ta" si am plecat. Ce trebuia sa fi facut? Sa-l lovesc si eu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si musulmanii spun la fel despre scrierile lor sfinte ( Coranul ). Si lor le arata ca dumnezeul lor e adevarat.

Asa...si ? :eat:

 

citesti pur si simplu Biblia ca sa nu zici ca te influentez eu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
citesti pur si simplu Biblia ca sa nu zici ca te influentez eu

 

 

Pai asta e problema. unii di noi am cam citit-o. De aia e greu sa fim de acord

Tu ai citit Coranul?

Ai citit Confucius?

Ai citit Talmudul?

 

"Nu va bazati doar pe ce spunem noi. Cititi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intr-o seara demult s-a apropiat de mine unul mai tuciuriu. Arata ca naiba... si am intrat in starea aia de "stai si lupta sau fugi"... dupa ce s-a apropiat mi-a cerut respectos un foc, i-am dat, mi-a multumit si a plecat mai departe.

M-am simtit ca ultima muratura.

tata in tinerete era sa-si piarda viata pentru ca a dat un foc unuia care i l-a cerut. in spatele lui rasarise colegul cu cutitul... doar Dumnezeu l-a scos intreg de-acolo.

sfatul meu este sa nu lasi niciodata garda jos.

 

Inca un exemplu legat de "apararea de atacator". In liceu faceam karate si unul din colegi care chipurile imi era si prieten vine la mine si-mi da un pumn. Vroia chipurile sa vada cat de bun sunt cu toate karatele mele. I-am spus "Daca tu asta intelegi prin prieten... treaba ta" si am plecat. Ce trebuia sa fi facut? Sa-l lovesc si eu?

sa fi parat pumnul de la inceput...parerea mea. nu ziceai ca faceai karate? sau te-a atacat neregulamentar? (cum am motivat eu pe vremea cand faceam shoto khan si am venit caftita acasa)

daca te nimerea unde trebuie, puteai sa nu mai ajungi sa dai exemple de noblete.

sau daca acel coleg ar fi venit sa te omoare in bataie, tot aceeasi fraza i-ai fi soptit-o printre pumni si picioare?

"daca...auu, ficatul...asta intelegi tu prin...ooohh...prin prieten...buf!...treaba ta! aaah..."

 

din nou exemplele sunt deficitare. nu ti-a fost amenintata viata, deci se putea salva situatia prin dialog, fara sa se recurga la violenta.

dar ce faci cand esti fata in fata cu agresorul? daca ti-a taiat carotida ii oferi si jugulara?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×