Sari la conținut
Forum Roportal
BestOne95

Solutii pentru iesirea Romaniei in criza

Evaluează acest topic

  

11 membri au votat

  1. 1. Ati dona 100 de lei pentru iesirea Romaniei din criza in conditiile in care banii ajung unde trebuie ?

    • Da , aceasta solutie ar fii reala .
      4
    • Nu , aceasta solutie nu ar functiona .
      5
    • Da , in alte conditii..
      2


Postări Recomandate

In Romania asa corupta cum este ea acum, cred ca se poate pune in practica un sistem transparent care sa administreze un cont.

Cred ca se poate gasi un administrator cinstit si competent, macar unul.

Cred ca se mai poate gasi un prim-ministru, un procuror general si un judecator pe care sa ne bazam ca vor baga la puscarie pe oricine ar incerca sa sifoneze un astfel de proiect, macar atat.

Administrarea cinstită a unui singur cont, nu e destul, pentru că....doar cu un cont, nu se face cinste, ca să parafrazez vorba cu floarea şi cu primăvara. Însă ar fi un început. :)

 

Administratori, primi-miniştri, procurori, judecători cât de cât cinstiţi, nu pot exista într-o ţară săracă. Ei se pot găsi acolo unde există multe centre de producţie, între care există competiţie de zeci de ani, iar membrii şi preşedinţii consiliilor de administraţie ale companiilor, să se perpetueze din generaţie în generaţie. În acest fel, acei membrii şi şefi nu au frică de trecutul lor, şi ar avea exerciţiul competiţiei reale.

 

Aşa ceva nu se poate întâmpla în foste state comuniste, pentru că în acele ţări, marea majoritate au trecutul pătat, şi colaborează doar cu statul, care şi el e condus tot de oameni cu trecut pătat. Hoţul la hoţ trage.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand israelenilor li s-a urat de cati oameni mor in fiecare an in accidente rutiere, au inceput sa caute remediu la problema.Dupa multe discutii si nesfarsite propuneri au fost primite ,in parte,propunerile psihologilor care au propus ca sa se repare situatia prin a incepe imediat de a instruii copiide gradinita , de scoala si liceie in legile circulatiei si cat de important este de a conduce destept . Cu alte cuvinte, de a schimba mentalitatea cetatenilor.A fost luat in socoteala ca soferii vechi care au condus cum conduc din totdeauna,nu usor vor schimba naravurile. Interesant ca in continuare,copii au inceput sa besteleasca parintii cand nu au condus cum trebuie.

Ma scuz ca am scris ceva care nu se pare in legatura cu subiectul discutii insa dupa parerea mea tocmai este.

Remediul la iesirea Romaniei din criza trebuie sa fie schimbarea mentalitatii a cetatenilor romani.

In primul rand,sa acceptati a invita profesori universitari renumiti din lume ca sa va propuna cum sa ajunge-ti la un buget care sa raspunda la toate nevoile tarii si sa va inainteze in Europa.

Pana aci. Poate am scris deja prea mult si se vor gasi desigur membrii ca sa intrebe: ce sare evreul ista in discutia noastra? (si asta depinde de mentalitatea romaneasca.)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu vezi "salvarea" Romaniei ( vorba vine , 500 milioane euro e un mizilic )tot pe seama omului de rand.

Daca s-ar reduce evaziunea fiscala doar cu 1% s-ar incasa mult mai multi bani

:yes:

Am facut bine ca am citit topicul inainte ... si vad ca am votat cu majoritatea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Datele publicate miercuri de Oficiul European de Statistică (Eurostat) arată că volumul comerţului cu amănuntul în România a scăzut cu 3 procente în luna mai 2013 comparativ cu luna aprilie 2013, aceasta fiind cea mai mare scădere înregistrată de o ţară membră a Uniunii Europene. Dintre toate statele membre UE, comerţul cu amănuntul a scăzut doar în trei ţări: România (minus 3%), Ungaria (minus 0,4) şi Bulgaria (minus 0,3%). În zona euro, comerţul cu amănuntul a crescut cu 1% iar în Uniunea Europeană s-a înregistrat o creştere de 1,2%.

..

Mi mult decât atât, în lunile următoare este previzibilă o nouă scădere a consumului în România, pe fondul majorării preţului la gazele naturale.

Daca avem in vedere disponibilizarile anuntate la Posta Romana, CFR, Electrica, si reducerea activitatii in sistemul bancar este clar ca o sa fie o reducere semnificativa a consumului.

Romania in loc sa iasa din criza se afunda si mai rau, in conditiile in care are de platit dobanzi si rate scadente la imprumuturile din 2009. Probabil din cauza asta a afirmat un oficial american ca Romania are nevoie de un acord cu FMI.

Se asteapta la o degradareaa accentuata a nivelului de trai si la cresterea instabilitatii sociale, ceea ce occidentatii vor sa evite cu orice pret.

Editat de Moftangiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Daca avem in vedere disponibilizarile anuntate la Posta Romana, CFR, Electrica, si reducerea activitatii in sistemul bancar este clar ca o sa fie o reducere semnificativa a consumului.

Romania in loc sa iasa din criza se afunda si mai rau, in conditiile in care are de platit dobanzi si rate scadente la imprumuturile din 2009. Probabil din cauza asta a afirmat un oficial american ca Romania are nevoie de un acord cu FMI.

Se asteapta la o degradareaa accentuata a nivelului de trai si la cresterea instabilitatii sociale, ceea ce occidentatii vor sa evite cu orice pret.

 

 

Si uite asa, singura sansa ca Romania sa-si revina, este sa intre in spatiul Schengen, astfel ca cca 10 milioane de romani sa, paraseasca urgent Romania, asa cum le-a propus si piratul Basescu, astfel ca in tara sa ramana doar securistii, si clonele lor nevazute, si clientela de partid, adica doar aceia care traiesc civilizat din vanzarea pe ciubuc a tot ceea ce au realizat cei care acum sunt pensionari, sau ce a daruit Dumnezeu Romaniei!

De restul Romania nu are nevoie ...asa ca hush, hush, ia iesiti urgent din tara noastra , ghiolbani sarantoci si necivilizati ce sunteti, ca de aia v-am rezolvat intrarea in spatiul Schengen!

Editat de burebista13

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E simplu...toti politicienii si alti mafioti corupti...sa fie bagati la puscarie si averile confiscate...si instaurarea unui regim corect si cinstit...care sa puna pret pe orice leut cheltuit de la buget...ne trebuie un tepes modern...altfel nu o scoatem la capat..

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca cinstea si corectitudinea pot fi instaurate ca valori morale, doar daca acestea ar fi conditionate de un regim, cred ca Romaniei i-ar trebui mai multa criza decat cea cu care se confrunta in momentul de fata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E simplu...toti politicienii si alti mafioti corupti...sa fie bagati la puscarie si averile confiscate...si instaurarea unui regim corect si cinstit...care sa puna pret pe orice leut cheltuit de la buget...ne trebuie un tepes modern...altfel nu o scoatem la capat..

 

Inainte sa arati cu degetul spre cei care detin pozitii inalte sau spre mafiotii bogatani, cauta coruptie in randul oamenilor de rand incepand cu cel mai nesemnificativ individ pe plan social. Vei gasi din belsug. Singura diferenta consta in motivele pentru care fiecare om cade prada coruptiei. Unii din lacomie pentru ca deja au cat cuprinde dar vor tot mai mult, si altii din nevoie pentru ca nu au deloc si ajung sa-si bage pixul in moralitate si corectitudine atat timp cat isi pot purta de grija lor si familiei lor.

Atat timp cat coruptia este instaurata si printre cetatenii de rand ai unei tari, slabe sanse la reabilitare, iar persecutarea liderilor este inlaturarea unor picaturi dintr-un ocean care nu va seca niciodata. Dar mai bine ceva decat nimic. E si asta un inceput.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×