Sari la conținut
Forum Roportal
zipp

Pui de caine lup

Postări Recomandate

Pai te-au sfatuit, mai mult de-atat ce sa-ti spuna? N-o sa-ti zica nimeni sa il lasi singur, la varsta asta, mie mi se pare ca ti s-au dat si solutii. Nu-l lua acum, ca i-ai face rau. Nu cred ca mori trei luni fara caine.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Marius, tu iti doresti un caine. E foarte bine asta. Probabil ca ti-l da cineva cunoscut sau care vrea sa il dea repede (pentru 100 de euro) caci din cate stiu eu un pui de caine lup are un pret mai mare.

 

Este un caine de talie relativ mare care va creste si care acum poti sa il tii in casa pe timp de iarna dar la iarna viitoare va trebui sa ii faci un loc semi-incalzit unde sa stea.

 

Am inteles ca in casa cu tine nu poti sa il tii dar in casa cealalta neterminata cate grade ai?

Verifica cu un termometru temperatura din aceea casa si vezi daca gasesti un loc cu o temperatura de 12-15 grd Celsius minim. Acolo ii pui cusca pe care o invelesti - ii pui la interior covoras din material natural ( lana, bumbac, blana etc), iar in camera unde este cotetul ( cusca) sa fie o rogojina (pled) pe jos; ii lasi la indemana mancare si apa (aceasta este esential sa fie in permanenta), jucarii speciale pentru animale si binenteles in timpul zilei il tii pe langa tine chiar daca tu esti in casa la caldura, il iei si pe el cu tine.

 

Ai mult de lucru cu el. Trebuie sa il inveti sa te asculte ( sa il dresezi - asta nu inseamna sa il altoiesti de cate ori nu face ce vrei tu - asa il chinui), sa invete sa raspunda cand il chemi, sa il obisnuiesti cu un loc unde sa isi faca nevoile ( nu cred ca vrei sa gasesti mizerie prin toata curtea), sa stie care sunt locurile prin curte in care are voie sa se plimbe - probabil ca ai gradina cu flori si la vara nu vor fi incantati ai tai sa faca varza florile.

Daca ai pasari prin curte sa il inveti sa nu le alerge si "clampane" - cainele lup este obisnuit sa vaneze.

 

Un caine, de fapt un animal de companie te va responsabiliza, sper ca realizezi ca este o responsabilitate.

Si va costa - mai mult de pretul de achizitie - sunt vaccinurile pe care trebuie sa i le faci, apoi deparazitarea - mai ales daca sta in curte de unde poate lua purici sau capuse, controale si toaletare periodica.

 

Sunt multe de discutat. Daca te hotarasti sa il iei sa ne spui la ce nume te-ai gandit. :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc,ma ajutat foarte mult raspunsul tau,si intradevar vreau sa il dresez sa fie destept si ascultator si o sa am foarte multa grija de el,deoarece chiar imi doresc demult un caine si am ales unul lup pentru ca e inteligent si ascultator si se ataseaza de stapan,iubesc foarte mult cainii si de aceea am pus intreabarea aceasta pe forum sa stiu sa nu-l chinui sa-i fie frig sau sa se simta rau,eu vreau tot ce-i mai bun pentru el!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

jucarii speciale pentru animale

Asta cu jucăriile e o perversiune modernă :P

 

Un căţelandru are într-adevăr nevoie să roadă, iar pentru asta e ideal un os mare de vită (ca în desenele animate) care însă trebuie schimbat săptămânal. Nu sunt adeptul jucăriilor, soluţia asta e folosită pentru câinii crescuţi în apartament, care stau perioade lungi singuri în casă şi ajung să roadă prosteşte tot ce prind. Am văzut mulţi câini care dezvoltaseră obsesii pentru jucării. De aceea e mai bun osul de vită.

 

În rest, îşi mai găseşte el jucării şi singur, pe care le plimbă de colo-colo prin curte: un pantof vechi, o bucată de lemn sau chiar o cârpă pe care o sfâşie foarte conştiincios, dar nici astea nu trebuie să-i fie lăsate mai mult de o săptămână, ca să nu dezvolte obsesii pentru ele. Trebuie luate şi aruncate la gunoi când el nu e prezent, iar săptămâna următoare îşi găseşte el altceva cu care să se joace.

Editat de harald
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

inteleg,si pana la urma ce ma sfatuiti cu cainele si frigul,sa caut unul mai mare de 6-7 luni,ce sa fac?

 

Ideal ar fi sa astepti sa se incalzeasca.

De ce e asa de important sa il ai ACUM ?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu tare ma tem sa nu-l ia si sa-si bata joc de el, cu toata iubirea de caini cu care se lauda, ca vad ca nu i-a intrat nimic in cap din tot ce s-a zis aici. Cere in continuare sfaturi. :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×