Sari la conținut
Forum Roportal
zipp

Pui de caine lup

Postări Recomandate

Buna o sa achizitionez un pui de caine lup de 3luni sau mai mare umpic,vreau sa va intreb daca o sa i se intample ceva daca o sa il tin in cusca unde o sai pun o geaca blanita si toate alea adika o sai ofer niste conditii bune,sper sa nu pateasca nimic,astept sfaturi!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

un pui de caine lup de 3luni sau mai mare umpic,vreau sa va intreb daca o sa i se intample ceva daca o sa il tin in cusca unde o sai pun o geaca blanita si toate alea

La condiţiile meteo din România, e prea mic ca să-l ţii în cuşcă iarna asta. Ţine-l în casă sau măcar pe un hol încălzit până prin aprilie, atunci poţi să-l muţi în cuşcă şi abia la iarna viitoare poate rămâne tot în cuşcă, atunci o să fie destul de mare pentru asta. Am crescut câini lupi şi Collie mai mult de 30 de ani în RO. şi pot să-ţi spun că are toate şansele să moară, dacă-l ţii afară în cuşcă, la cum e vremea acum acolo. Ca să petreacă iarna în cuşcă, are nevoie de o toamnă întreagă la dispoziţie, pentru aclimatizare. Dar sincer, eu n-aş ţine un câine în cuşcă, la cum sunt iernile în RO., decât dacă respectiva cuşcă ar fi ea însăşi într-o magazie, într-o şură sau alt tip de adăpost uscat de genul ăsta.

 

Chiar şi câinii adulţi (3 ani şi peste) mai mor uneori iarna, la -15 sau -20 de grade, dacă nu primesc mâncare bună (carne zilnic) şi dacă nu au cuşca destul de călduroasă şi destul de bine amplasată (ferită de zăpadă şi viscol). Un câine intră şi iese mereu din cuşcă, duce zăpadă înăuntru, care se topeşte, iar el ajunge să doarmă în umezeală şi face pneumonie destul de repede. Plus că un câine nu e copil, să plângă imediat ce face temperatură. Pot să dureze trei zile până îţi dai tu seama că e bolnav (de-obicei, abia când vezi că nu mănâncă) şi de multe ori pentru el e deja prea târziu.

Editat de harald
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

inteleg,dar imi doresc foarte mult cainele,mi-o zis si tata ca nu-i bine,dar daca las tine intr-o cusca, intr-o casa,nu-i terminata complet,adika are usi geamuri termopan dar nui terminata acolo nui chiar asa de frig,in casa nu prea am unde sal tin si nici nu ma lasa :(

 

de cat timp ar trebui sal iau???casa reziste cat de cat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

inteleg,dar imi doresc foarte mult cainele,mi-o zis si tata ca nu-i bine,dar daca las tine intr-o cusca, intr-o casa,nu-i terminata complet,adika are usi geamuri termopan dar nui terminata acolo nui chiar asa de frig,in casa nu prea am unde sal tin si nici nu ma lasa :(

 

de cat timp ar trebui sal iau???casa reziste cat de cat?

 

Te cred, insa nu vorbesti de o jucarie de plus, ci de o viata care va depinde de tine. Daca il iei, va trebui sa iti asumi responsabilitatea de a-i oferi conditiile de care are nevoie. Tu cati ani ai ?

Cainele va sta cu voi, sau undeva departe, la tara, de exemplu ?

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu stau la tara,si sta cu mine,am curte mare si 2 case,daca as putea sa-l tin in casa neterminata complet....in cusca unde o sai pun paie si o geaca groasa,o sa-i dau mancare calda..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dar daca las tine intr-o cusca, intr-o casa,nu-i terminata complet,adika are usi geamuri termopan dar nui terminata acolo nui chiar asa de frig,

Problema e simplă: dacă tu poţi sta măcar o zi şi o noapte

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca stand in aceeasi locatie, ai putea avea grija de el, supraveghindu-i evolutia. Reciteste insa tot ce ti-a scris Harald.

Cauta informatii si pe forumurile despre animale, unde poti primi sfaturi chiar de la doctori veterinari.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ca sa fim intelesi eu nu sunt un copil rasfatat cu toane care vrea acuma un catel si maine nu-l mai vrea,eu am cerut sfaturi despre faptul daca l-ar afecta frigul:))

 

si iti dai seama ca nu o sa il tin acolo in casa singur si nemancat=)) nu's tampit ma refeream sal bag acolo noaptea sa nui fie asa frig:),ziua o sa-l ingirjesc si o sa ma joc cu el,eu vreau doar sa stiu ce sa fac sa nui fie frig,sa nu-l afecteze!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu nu sunt un copil rasfatat cu toane care vrea acuma un catel si maine nu-l mai vrea,

Eu te cred, dar crede-mă şi tu că în 30 de ani de crescut câini am văzut de toate :)

 

Nu e chiar neobişnuit să vezi pe cineva că nu-i mai trebuie câine şi-l duce înapoi, după 3 zile de scheunat non-stop după maică-sa.

Sau nu are grijă de el şi puiul moare după 2-3 săptămâni.

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va inteleg perfect,nu puteti avea incredere in oricine,eu am problema asta,pentru ca vreau sa cumpar puiul cu 100 de euro si nu as vrea sa se imbolnaveasca sau ceva in genu :(,si vreau sa ma sfatuiti ce sa fac!!!de tinut la caldura mare nu am unde sa il tin,daca as lua unul mai mare de 6-7 luni situatia ar fi diferita???

Editat de Cilica_marius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×