Sari la conținut
Forum Roportal
Mystep

Presiuni din partea lui

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ma supara lipsa de respect si atitdinea lor(inclusiv a iubitului) vis a vis de mine. De ce nu ii deranjeaza aburii de alcool care plutesc in sufragerie dupa 2-3-4 ore de consum intens sau iz-ul de transpiratie, miros de sosete si - sa ma ierte sfantul- de dinti mancati de carii a altor amici care sunt mereu prezenti in casa lor? De ce aceia nu sunt un subiect de discutie , pe fata...asa cum o fac cu mine?

 

E firesc sa te supere. Ai un viciu, de acord, dar daca ei cred ca, razand de tine si facadu`te sa te simti prost te ajuta... par cam idioti.

 

Comportamentul iubitului tau este deranjabil, iar tu trebuie sa il informezi despre acest aspect.

Ar trebui sa isi dea seama singur dar, pt ca nu o face, incearca , cu diplomatie si calm, sa ii explici ca : una este ca isi doreste ca tu sa nu mai fumezi si sa`ti comunice asta, si alta sa te sicaneze zi de zi. Explica`i ca nu face nimic constructiv, ba din contra.

 

Probabil ca, iubitul tau isi merita prietenii, dar pe tine cine te obliga sa ii vizitezi ? 8)

De ce accepti sa iti fie calcata in picioare demnitatea si stima de sine, doar de dragul apartenentei la grup?

 

Cert este un lucru... buba nu sunt ei ci iubitul meu..care ar putea interveni si spune atat: "Fiecacre om face cum crede de cuviinta, trupul lui.. plamanii lui. Nu suntem aici sa facem educatie nimanui ci sa ne simtim bine!" Dar el pare montat.. si temator, le tine isonul si ma mai toaca si in particular.... spre "binele" meu! 8)

 

"Buba", esti si tu. Pt ca , nu stiu din ce motive, astepti sa iti ia el apararea. Nu stii sa iti gestionezi singura aceasta problema. Pai tu nu ai gura? Nu ai demnitate? Nu stii sa vorbesti ? Nu stii sa transmiti ce vrei sau ce simti? Dar daca stii, dar nu ai cu cine te`ntelege... da`i naiba. Inclusiv pe prietenul tau!

 

Cum spuneai ca ai relatia? Consolidata?

 

 

Cu toate ca sunt fumatoare inraita, nu fumez niciodata in casa nefumatorilor, nici chiar daca isi dau acordul. Dar sa spun la subiect, acu vreo 7 ani, avea si al meu pretentii din astea, sa ma las de fumat, mai ales ca el nu a fumat niciodata. Avea si un prieten care il tot freca la melodie ca imi permite sa fumez si ate alea. Am zis, ok, tot ce pot face este sa incerc. Si am incercat, 20 de ore nu am fumat, ore in care toti nervii din lume s-au adunat pe mine. Dupa 20 de ore, i-am trantit farfuria cu mancare pe masa, de s-a spart in zeci de bucatele. Si asa a inceput sa fuga cu tigara dupa mine, sa fumez. Iar de atunci, de cate ori este acasa, se asigura ca nu raman niciodata fara tigari. Iar acel prieten care ma musca de dos, nu mai este prietenul lui tot de atunci.

 

Iubitul tau nu ar trebui sa permita altora sa te vorbeasca de rau, chiar si cei mai buni prieteni sa fie aceia. Eu i-as spune sa nu ma mai piseze atat, pentru binele relatiei.

 

:rot:

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si am incercat, 20 de ore nu am fumat, ore in care toti nervii din lume s-au adunat pe mine. Dupa 20 de ore, i-am trantit farfuria cu mancare pe masa, de s-a spart in zeci de bucatele. Si asa a inceput sa fuga cu tigara dupa mine, sa fumez.

:lol2: Fiecare pasare pe limba ei piere.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ca nu trebuie sa fumez la acestia in casa... etc.

 

E normal!!! Eu nu te-as lasa sa fumezi nici in fatza casei, doar in spatele curtii de unde nu prea intra fumul inapoi in casa!!! Eu sint si mai rea si am pierdut aproape toti prietenii si cunostintele pe tema asta, de pe o zi pe alta. Nu le duc lipsa :yahoo:

 

Tu deja este dependenta de tigari.

 

asa a inceput sa fuga cu tigara dupa mine, sa fumez.

 

:crazy: fuga e sanatoasa!!!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista nivelul 1 prin care raspunzi la glume si cicaleala cu alte glume. Si uite asa se detensioneaza atmosfera.

Exista nivelul 2 expus de BlueS

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca tu fumai cand el te-a cunoscut si te-a acceptat cu asta, la ce draku ar vrea sa te schimbe acum?

 

Am trecut si eu prin asta, noi fumam cand ne-am cunoscut insa cand el nu mai avea puls si a fost dus cu salvare in spital intr-o noapte de Revelion ca nu putea sa respire ... si doctorii i-au dat maxim 3 luni daca nu se lasa de fumat si de mancat miel si oaie = carne, sa scape cu viata el s-a lasat cu chiu si cu vai, gume de mestecat si ceva de lipit pe corp.

Ne-am certat destul ca el voia sa ma las si eu, dar eu asteptam sa moara el si pe urma ma las :yahoo: nu reactionez la comenzi ca el fuma 5 pachete zilnic eu 1 pachet la 3 zile, el manca numai oua si carnarie, eu nu!!! Eu alergam cu copiii sus si jos pe un deal, el se uita la meci la TV si eu nu-i dadeam lectii ce sa faca. Cand m-am lasat, am vrut eu, fara sa-mi sugesteze nimeni si l-am pus jos intr-o zi cu aproape 10 ani in urma daca nu mai mult.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu toate ca sunt fumatoare inraita, nu fumez niciodata in casa nefumatorilor, nici chiar daca isi dau acordul. Dar sa spun la subiect, acu vreo 7 ani, avea si al meu pretentii din astea, sa ma las de fumat, mai ales ca el nu a fumat niciodata. Avea si un prieten care il tot freca la melodie ca imi permite sa fumez si ate alea. Am zis, ok, tot ce pot face este sa incerc. Si am incercat, 20 de ore nu am fumat, ore in care toti nervii din lume s-au adunat pe mine. Dupa 20 de ore, i-am trantit farfuria cu mancare pe masa, de s-a spart in zeci de bucatele. Si asa a inceput sa fuga cu tigara dupa mine, sa fumez. Iar de atunci, de cate ori este acasa, se asigura ca nu raman niciodata fara tigari. Iar acel prieten care ma musca de dos, nu mai este prietenul lui tot de atunci.

 

Iubitul tau nu ar trebui sa permita altora sa te vorbeasca de rau, chiar si cei mai buni prieteni sa fie aceia. Eu i-as spune sa nu ma mai piseze atat, pentru binele relatiei.

:cheer: s-a speriat de criza ta justificata! :ok: cu ocazia asta l-ai pus la punct..

 

pacat ca a trebuit sa iti iesi din fire ca sa realizeze ca greseste.

 

E firesc sa te supere. Ai un viciu, de acord, dar daca ei cred ca, razand de tine si facadu`te sa te simti prost te ajuta... par cam idioti.

 

Comportamentul iubitului tau este deranjabil, iar tu trebuie sa il informezi despre acest aspect.

Ar trebui sa isi dea seama singur dar, pt ca nu o face, incearca , cu diplomatie si calm, sa ii explici ca : una este ca isi doreste ca tu sa nu mai fumezi si sa`ti comunice asta, si alta sa te sicaneze zi de zi. Explica`i ca nu face nimic constructiv, ba din contra.

 

Probabil ca, iubitul tau isi merita prietenii, dar pe tine cine te obliga sa ii vizitezi ? 8)

De ce accepti sa iti fie calcata in picioare demnitatea si stima de sine, doar de dragul apartenentei la grup?

 

 

 

"Buba", esti si tu. Pt ca , nu stiu din ce motive, astepti sa iti ia el apararea. Nu stii sa iti gestionezi singura aceasta problema. Pai tu nu ai gura? Nu ai demnitate? Nu stii sa vorbesti ? Nu stii sa transmiti ce vrei sau ce simti? Dar daca stii, dar nu ai cu cine te`ntelege... da`i naiba. Inclusiv pe prietenul tau!

 

Cum spuneai ca ai relatia? Consolidata?

 

 

 

 

:rot:

 

ai pus punctul pe i!!! reactiile si comentariile lor nu fac decat sa ma simt in plus si sa incep sa evit pe viitor vizitele in casa lor.

 

Pe acest subiect i-a pierit limba, da :lol:

 

 

 

Pentru el a fost :lol:

 

Acu' pe bune, intr-o relatie trebuie sa accepti omul asa cum este, nu sa incerci sa-l schimbi. Ma refer la cazul de fata, daca tu fumai cand el te-a cunoscut si te-a acceptat cu asta, la ce draku ar vrea sa te schimbe acum?

Eu i-as spune in fata, daca tot vrei sa ma schimbi, schimba-ma cu una care nu fumeaza. Si abia as astepta sa-i aud raspunsul. :)

 

I-am facut cunoscut si acest aspect. Stia la ce se "inhama" cand a fost de acord sa fim impreuna. Stia ca sunt fumatoare si ca este unicul viciu. Nu consum alcool deloc si nici cafea....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu i-as spune in fata, daca tot vrei sa ma schimbi, schimba-ma cu una care nu fumeaza. Si abia as astepta sa-i aud raspunsul. :)

Poate ii raspunde simplu : OK! :crazy:

Mai apoi sa vezi discutii. Si el o sa spuna ca a spus in gluma, ea ca nu crede, si ... :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

....

I-am facut cunoscut si acest aspect. Stia la ce se "inhama" cand a fost de acord sa fim impreuna. Stia ca sunt fumatoare si ca este unicul viciu. Nu consum alcool deloc si nici cafea....

 

 

un fumator care nu bea cafea ??!! :boss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Niciodata nu am suportat ca oamenii sa insiste la infinit.

 

In locul tau, ma ridicam si ieseam pe usa afara.

Daca vrei sa fii luata in serios, actioneaza, nu te plange.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×