Sari la conținut
Forum Roportal
Anca1122

Mama ne-a distrus familia!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna.trec printr-o situatie oribila de ceva timp...ce ar trebui sa fac?sa las iubirea pt mama sa invinga sau orgoliul si sa nu-i mai vorbesc in viata mea?nu obisnuiam sa cer sfaturi pe internet in probleme personale dar acum am ajuns la capatul puterilor!

Oribil, oribil, intr-adevar. Si scarbos, corect.

Creierul meu e treaz, asta e ceva rau. Dicteaza: Mama ta este o cunostinta periculoasa, dar potential utila. Si atat. Singura relatie safe de avut cu ea. Si e unreliable. Deci dp tau dv ar trebui sa fie un cetatean de mana a 2-a. Cel putin vreo 10 ani de aici inainte.

 

Da, iertare partiala, asta zic eu. "Te iert, dar nu mai am incredere in tine".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu iertatu' e cam imposibila.S-or impaca pe moment, dar ramane o tara, care se va activa la fiecare cearta mai serioasa.

Oricum, nu va mai fi ca' nainte.

Stiu din familie.Tata facea tot felul de giumbuslucuri, ca s-o impace pe maica-mea, dupa ce-l prindea cu amante si reusea intr-o oarecare masura, dar apoi, cand ii apuca cearta din nimicuri, maica-mea ii aducea in discutie trecutul lui amoros, si-i taia portia de detoate.

Si ciclul continua.

 

Eu cred ca iertarea intre rudele de sange e usor diferita de cea intre rudele prin alianta.

Sa nu se inteleaga ca o sustin pe mama, dar daca fiica simte nevoia sa se impace, sa o faca. Ce va fi mai incolo, vor vedea. Iar daca mamica va calca din nou pe bec (nu cred ca o va face), fiicei ii va fi invatatura de minte, dar macar va sti ca a incercat. Oricine merita o a doua sansa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum ii suporta pe multi altii care o comit (poate) mai grav.

 

Da' io nu inteleg, daca fata isi doreste sa reia relatia cu mama ei, sa o ierte si sa o iubeasca asa cum a iubit-o mereu, care e problema voastra?! Inseamna ca e un om cu suflet mare, foarte tolerant, EXTRAORDINAR de tolerant, care nu poate dormi noaptea, stiindu-se certata cu propria mama.

 

Anca, daca suferi mai putin iertand-o, decat NEiertand-o, da-i batai, fa ce-ti spune inima, iart-o.

 

Daca era convinsa de aceasta abordare nu mai apela la noi. Ea are nevoie de un indemn din afara , de o confirmare a unei hotarari bune din partea ei.In cazul unui nou esec (si eu inclin in favoarea acestei eventualitati) va avea cu cine imparti "vina" deciziei de iertare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...ce ma face sa dau inapoi este faptul ca nu as concepe nicio explicatie pt asa ceva,orice mi-ar zice cred ca nu pot sa inteleg...

Mergeti amandoua la un psiholog. Poate va ajuta totusi el.

Ideea este ca aveti nevoie sa va comunicati pana la sange motivele. Mai ales mama ta.

 

Apoi vezi tu care este adevarata ei problema, intelegi cat anume trebuie sa pastrezi distanta fata de ea. Tu sau/si familia ta -pe viitor.

Intreaga la cap din cate am citit eu pe aici, nu este. Dar fiecare om ajunge la o varsta...unii mai repede.

 

Pentru tine este important ca este mama ta si te-a tradat. Rau de tot.

Dar tocmai pentru asta, gandestete ca problema ei este destul de GRAVA, daca nu s-a putut abtine sa faca asa ceva, nici macar fiicei ei.

Daca isi doreste in continuare sa pastrati o legatura, si tu simti nevoia sa incerci - impune-i sa mergeti la un psiholog, impreuna.

 

Daca nu accepta, parerea mea este ca fara un ajutor specializat, daca incercati sa va impacati - riscati enorm de mult.

Editat de stupid_me
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca era convinsa de aceasta abordare nu mai apela la noi. Ea are nevoie de un indemn din afara , de o confirmare a unei hotarari bune din partea ei.In cazul unui nou esec (si eu inclin in favoarea acestei eventualitati) va avea cu cine imparti "vina" deciziei de iertare.

 

Tocmai! Sa o ierte si sa ma invinovateasca pe mine apoi, ca am indemnat-o eu si a gresit. I can live with this, daca ei ii face bine, fie si pentru putin timp. Dar eu cred ca mama si-a invatat deja lectia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Noi nu stim circumstantele care au dus la lucrurile astea, si cu atat mai putin ce merita.

 

Recomand moralistilor care se cred de piatra si nu ezita sa condamne pe viata, urmatorul film:

The Monk (2010) (subtitrare RO)

http://cinemaxx.ro/film/the-monk-video_0ef4765b5.html

 

 

Este absolut ok, draga Pippo, insa, o femeie la varsta ei si mai mult decat atat, fiind si MAMA, n-are nicio scuza. Merita totusi iertarea, cu atat mai mult cu cat aceasta atitudine nu-i specifica unui sistem bazat pe moralitate, etica, armonie, iubire si deci, COMPASIUNEA se impune. Ceea ce s-a intamplat, in situatia prezentata de initiatoarea topicului, ESTE CEVA CE CORESPUNDE MINTII PERVERTITE CARE SE MANIFESTA ACUM PE DRAGA, SUPERBA BIJUTERIE,PLANETA PAMANT . Nu asta era solutia optima de a-si fi corectat mintea pervertita (nu stiu daca am scris chiar corect) si cu atat mai mult, au deviat si mai mult de la calea optima aleasa de sufletelele lor(presupunand ca s-au inteles cumva sa rezolve o anumita situatie, mai rapid, decat era cazul, sa zicem asa), a tuturor celor implicati in aceasta situatie. Asadar, dupa umila mea parere,asa ceva nu-i permis si nu au rezolvat in timp optim, sa zicem asa, o situate Karmica, care se cerea echilibrata. Nu aceasta era solutia optime care sa rezolve situatia tuturor celor implicati, intru binele cel mai inalt, deci benefic pentru Evolutia lor si a intregii Creatii Dumnezeiesti.

Editat de LuciaD
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tacerea poate fi buna ca pedeapsa. Dar in final singura razbunare care reprezinta o victorie este iertarea si iubirea.

Iubirea in grup (menaj a trois, in cazul lor) are efecte si mai bune asupra iertarii.

 

Omul este supus greselii tot timpul vietii, indiferent de nivelul de constiinta. Exista ispite, tentatii si circumstante care ne pot impinge la limita rezistentei constiintei. Niciodata sa nu spuna cineva cu mandrie "eu niciodata nu voi... !", ci cu prudenta sa spuna "Doamne ajuta sa nu .. niciodata".

Chiar asa mai Pippo ? Adica dupa sfatul tau, eu de exemplu ar trebui sa spun " Doamne ajuta sa nu ma duc in ispita cu socru'meu " ? :roll:

Sunt niste chestii in viata despre care noi ca oameni, cei normali la bibilica, putem spune cu siguranta si confidenta EU NICIODATA NU VOI ... ! din strafundul plamanilor. Nu suntem animale, suntem oameni cu ratiune si pretentia de morala in noi.

Cu siguranta chiar si tu poti spune aceste cuvinte, referitor la unele chestii pe care stii sigur ca nu le vei face in viata. De exemplu, vei deveni vreodata pedofil ?

Editat de Naeema
  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Accept cu seninatate orice opinie, dar abtine-te sa-mi pui etichete! Priceput?

MORAL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×