Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Civilisation IV

Postări Recomandate

Am profitat de timpul liber care l-am avut de sarbatori si m-am apucat de Civilisation IV.

Mai sunt fani ai seriei pe Roportal?

 

Pentru cei care nu ati jucat inca versiunea a IV-a pot sa va zic ca sunt numeroase modificari:

- grafica este complet 3D;

- unitatile nu mai au atac si aparare ci doar putere si bonusuri in functie de tipul unitatii si de locul in care se duce lupta; unitatea care se apara are si bonusuri in functie de teren, daca este in oras sau fortificata;

- unitatile au un sistem de promotie;

- relatiile cu celelalte popoare sunt mai usor de urmarit diplomatia fiind imbunatatita substantial;

- un alt factor interesant este religia; cel care descopera primul o tehnologie (Budism, Crestinism etc.) este fondatorul unei religii care se apoi se extinde in orasele tale si cele ale oponentilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e misto jocul civ.. si oricum nu mai tin minte ce versiune am jucat dar ma intereseaza si pe mine...cred ca o imi sun ''importatorul de jocuri'' sa ma uit si eu la versiunea noua... dar poate imi dai si mie niste indicii ce jocuri mai sunt ca si UFO.. imi plac mult chestiile de genul cu reserchul si producerea lor..thx

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Civ4 e mai mult decat misto si ganditiva ca nu o zic pt ca as fi vreu obsedat care se joaca Civ nonstop, nici macar nu am jucat celelalte versiuni desi am avut acces la ele dar nu m-au captivat, in schim Civ 4 e super. Bine are el si niste mici neajunsuri dar per total e bun.Noroc ca au scos astia niste update-uri ca mi se misca greoi in versiunea originala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai sunt fani ai seriei pe Roportal?

 

dadada! :ill:

numai ca nu prea am timp de jucat pe calculator. plus ca varsta la care sa-mi pierd noptile in fatza calculatorului a cam trecut... :santa:

e totusi un lucru care nu ma incanta la civ 4. ca si "lider feminin" nu ai prea multe optiuni de personaje. dar acest fapt nu e "vina" jocului, ci a istoriei. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum pot sa fac sa joc civilization?Il instalez si montez imaginea cu daemon si imi zice eroare!!!???Help me

ce versiune de civilisation ai ?

Ce sistem de operare folosesti ?

da-mi IP-ul tau si-te ajut.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt la inceput cu Civ. IV si cu civ in general ... inainte jucam Empire Earth !

E super OK pana acuma desi nu am descoperit toate smecheriile decat esentialu, acu urmeza sa-mi fac o idee si sa aplic niste strategi.

 

Oricum l-am inceput pe nivel mediu si cu 5 oponenti !! sunt cu mult in fatza lor iar pe 2 i-am exterminat :)

Cel mai mult am investit in tehnologie si armata ... asa am ajuns io la avioane si restu inca mai trag cu arcurile :yes: sau d'abia or descoperit praful de pusca. !!

 

Chestia cu spionul e super tare :flowers: !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×