Sari la conținut
Forum Roportal
New Task

Ne vom reveni vreodata?..istoria si literatura confirma.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cu siguranta multi ma vor condamna pentru asta, dar asta-i realitatea in care traim de 2000 de ani incoace..

Un popor mioritic, mereu cu capul plecat si pus pe ciupeala ieftina...

Un popor care se multumeste cu putin si care face bairam cand capra vecinului a murit.

Un popor care a invatat ca Iancu Jianu haiducul fura de la bogati si dadea la saraci si care nu vrea sa creada ca haiducul din cartile de istorie si romana era un hot la drumul mare,,,

Avem literatura frumoasa dar istoria ne releva altceva,,,

 

................

Iar cel Ungurean,

Şi cu cel Vr

Editat de NewTask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

taskule bine mai zici tata!

felicitari pentru topic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu gresesti, romanul este intr-o permanenta criza de identitate si acumuleaza frustrari fara oprire.

Dar nu trebuie sa invoci "Miorita" pentru asta, ca acolo-i vorba de un ritual arhaic, de inmormintare a tinarului disparut prea devreme.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu gresesti, romanul este intr-o permanenta criza de identitate si acumuleaza frustrari fara oprire.

Dar nu trebuie sa invoci "Miorita" pentru asta, ca acolo-i vorba de un ritual arhaic, de inmormintare a tinarului disparut prea devreme.

ritualuri arhaice de inmormantari, de botezuri, nunti, etc...se gasesc in toate zonele tarii in diferite forme...

si japonezii au ritualurile lor --

ia incearca sa cauti undeva prin istoria lor si vezi daca gasesti vreun samurai care a stat cu sabia in teaca astaptand sa-l omoare vecinii...

 

sau incearca la germani--ia vezi--gasesti vreun fritz ????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu gresesti, romanul este intr-o permanenta criza de identitate si acumuleaza frustrari fara oprire.

Dar nu trebuie sa invoci "Miorita" pentru asta, ca acolo-i vorba de un ritual arhaic, de inmormintare a tinarului disparut prea devreme.

ba da..asta-i interpretarea ce o dam noi

suntem lasi si pupincuristi!

n-avem coloana,ne incaleca care vrea...

cum va explicati ca mai exista "poporul roman" aici??

am stat capra la toti!

Editat de buleala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

suntem lasi...asta-i adevarul;ne place sa vb. nu sa actionam

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acuma putem sa insiram foarte multe caracteristici nasoale care ne bintuie tribul. Si tribul e de fapt mai multe triburi, fara coeziune nationala, intr-o dezbinare si o ameteala continua.

Insa eu zic ca sursele tuturor acestor lucruri sint criza continua de identitate si frustrarile acumulate pe fondul asta. Asta e parerea mea.

Editat de fustita.rosie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu gresesti, romanul este intr-o permanenta criza de identitate si acumuleaza frustrari fara oprire.

Dar nu trebuie sa invoci "Miorita" pentru asta, ca acolo-i vorba de un ritual arhaic, de inmormintare a tinarului disparut prea devreme.

 

aici catalina are dreptate. felul in care interpretam noi miorita, cu resemnarea, este aberant. acolo nu-i vorba de nici o resemnare, ci de o codificare a unor indicatii transmise din generatie in generatie. astea ce recitam noi pe de rost despre capul plecat sunt texte de gradinita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
suntem lasi...asta-i adevarul;ne place sa vb. nu sa actionam

am dovedit cat de uniti suntem la grevele de acum 2 saptamani..

si dovedim in continuare...

vorbim mult , facem politica la coltul birtului dar aruncam gunoiul in fata portii...

 

 

 

Acuma putem sa insiram foarte multe caracteristici nasoale care ne bintuie tribul. Si tribul e de fapt mai multe triburi, fara coeziune nationala, intr-o dezbinare si o ameteala continua.

Insa eu zic ca sursele tuturor acestor lucruri sint criza continua de identitate si frustrarile acumulate pe fondul asta. Asta e parerea mea.

2000 de ani....

in 2000 de ani nu am reusit sa ne revenim?

hai sa "sugrum" putin istoria si sa o reduc la ultimii 200 de ani..

in 200 de ani de cand s-a inceput revolutia industriala si s-a trecut la societatea moderna, noi nu am reusit sa ne trezim?..

mai sa fie!!! :)

bag de seama ca nu am reusit...

si asa cum am fost inainte de 1800 asa suntem si acum...

 

aici catalina are dreptate. felul in care interpretam noi miorita, cu resemnarea, este aberant. acolo nu-i vorba de nici o resemnare, ci de o codificare a unor indicatii transmise din generatie in generatie. astea ce recitam noi pe de rost despre capul plecat sunt texte de gradinita.

si care ar fi acele indicatii?...

sa te las sa ma omori sa-mi furi capra din curte...

hmm 8)

no way dude..

Editat de NewTask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista si perdanti pe lumea asta. Acuma depinde numai de noi daca ne insusim sau nu tarele tribului.

Eu una chiar nu ma mai simt ca facind parte din natiunea asta. Mostenirea culturala o pastrez cu drag, radacinile familiei, dar in rest, nu-mi mai tresare nici un fel de patriotism. Si asta dupa ce, de fiecare data cind am plecat prin strainataturi, am zis mereu ca eu nu ramin acolo, ca ma intorc sa fac ceva in tara mea.

Mi-a cam trecut. Nu putem sa schimbam ceea ce oamenii nu vor sa schimbe la situatia in care se afla.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×