Sari la conținut
Forum Roportal
laursan3

Asigurarile obligatorii ale locuintelor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:flowers: Deci va baga pe gat asigurarea ca vreti nu vreti.

Nu ar trebui sa fie obligatorie decat in cazul in care persoana fizica achizitioneaza imobilul in rate prin imprumut de la banca,si atunci banca este cea care cere sa-ti cumperi asigurare pe casa sau apartamentul respectiv inainte de a finaliza hartiile din moment ce imobilul le apartine lor pana este platit in intregime. Mai departe...este sugerat ca atunci cand cineva isi inchiriaza proprietatea,fie la vreo persoana,famile pe termen lung sau in regim hotelier pentru business,ar fi bine sa o asigure.

Dar sa te oblige guvernul sa ai asigurare doar asa ca poate poate vine cutremurul,asta-mi pare cotrobaiala fortata in buzunarul omului,mai ales ca vor sa dea si amenzi....:flowers:

Amenzile contravenţionale pentru neasigurare stabilite prin lege şi aplicate de CSA se fac venituri la bugetul de stat

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi se pare normal ca statul sa te oblige sa iti faci asigurare.

Da, este utila aceasta asigurare dar ... sa iei amenda ca nu ai facut-o??? chiar daca imi asum responsabilitatea ca nu voi fi despagubit ??? cu asta nu sunt de acord. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie personal mi se pare foarte utila, si am un argument : nu-mi place cand banii , inclusiv ai mei, se duc sub forma de ajutoare la unii care isi dau foc la bloc de cascati si neglijenti, isi fac case de chirpici aproape de rauri care se umfla in fiecare sezon ploios, etc. Am vazut deja atatea cazuri din astea incat m-am scarbit. Fiecare sa fie obligat sa raspunda pentru avutia lui si sa nu stea cu mana intinsa la stat in caz de calamitati. Asta trebuia facut de mult, nu acum.

La drept vorbind, asta trebuia sa-si faca fiecare din pur spirit de prevedere, dar daca asta noua romanilor ne lipseste, atunci foarte bine ca ne obliga statul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca sunt utile sau nu ramane de vazut,ele te asigura numai in cazul unui cataclism natural(inundatii,alunecari de teren sau cutremur)...dar hai sa vedem jumatatea plina a paharului ca se pot face bani grei din asta...

 

Eu am gasit o firma serioasa care va lucra in sistem MLM,si plateste atat recrutarea cat si polita incheiata fara nicio obligatie gen target din partea noastra...mai bine de atat nu se poate :blink: ...pt detalii rebel_xp_seba id-ul meu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am gasit o firma serioasa care va lucra in sistem MLM,si plateste atat recrutarea cat si polita incheiata fara nicio obligatie gen target din partea noastra...mai bine de atat nu se poate :blink: ...pt detalii rebel_xp_seba id-ul meu

ceva de genu... infobaza.lu :blink:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tinand cont de discutia de aici: http://www.roportal.ro/discutii/ftopic64703.html

Cred ca ar fi bine sa vedem care sunt fimele de asigurari cele mai potrivite!

 

S-a infiintat pt asigurarile de locuinte un fond unic..se numeste PAID(pool-ul de asigurare impotriva dezastrelor).Produsul este universal,fie ca semnez cu Allianz sau Generali...eu se lupta sa obtina procent cat mai mare din acest PAID

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×