Sari la conținut
Forum Roportal
Stefann09

Cum scap de Dermatita Seboreica? Tratament!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si eu am avut probleme cu matreata si cu aspectul inestetic al cojitelor la baza parului.In general,tipul asta de par(cu matreata,cojite) are nevoie de multa hidratare.Hidratarea parului inseamna sa folosesti produse uleioase,care sa hraneasca atat scalpul cat si parul,de la radacina la varf.Sa va zic un truc!Uleiul de masline este foarte bun,dar folosit in cantitati mari ingrasa parul repede.Puneti-va intr-un vas cantitatea de sampon folosita la o spalare.Picurati cate putin,ulei de masline,in timp ce amestecati usor cu degetul.La final trebuie sa arate ca o maioneza ,bine legata.Dar nu foarte mult,cateva picaturi doar.Si aplicati-l pe parul ud,masand usor si bine de la radacini pana la varfuri.Dupa care clatiti bine.Rezultatele sunt foarte bune.Nu numai ca in timp dispare matreata(la mine a disparut intr-o saptamana,doua),dar parul capata un aspect foarte sanatos si frumos.Daca dupa uscare mai apar cateva cojite la radacina firului de par,puteti aplica foarte putin ulei de masline.Si sa stiti ca nu e indicat sa va spalati parul cu sampon obisnuit mai mult de doua ori pe saptamana.Sunt sampoane speciale ,cu o compozitie mai putin agresiva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu daca se incadreaza pe acesta categori Parul ,dar matrata nu face parte din par este o descuamare a epidermei parul nu cred ca are vreo legatura cu ea.

Cine are amabilitatea sa imi spuna si mie cum se scapa de dermatita seboreica ? Adica matreata dar in cantitati mai mari stiu ca apare pe fond de stres si alti factori, sunt o multitudine de factori care influienteaza aparitia matretii. Poate stiti voi niste tratamente cum sa scap de ea poate ati avut si voi si v-ati tratat cu anumite sampoane lotiuni...

 

 

Multumesc Anticipat !!

 

 

foloseste sapunul de gudron de carbune.

e drept ca nu are un mirof foarte fain...dar face minuni. e cam 3-4 euro la Ap Bio Life (da un search pe google si cauta un distribuitor)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incercati cu Pan Oxyl. Dupa multi ani de chin cu aceasta problema (am folosit creme, unguente, sampon, diete, ceaiuri, comprese...), am rezolvat-o. Este un tratament pentru cosuri, pe care doctorul l-a recomandat fiului meu si pe care l-am incercat intamplator. Se foloseste pentru 10 spalari, (10 zile consecutive) si l-am folosit pentru cap, fata si intreg corpul. Doctorul dermatolog a ramas uimit cand i-am spus de rezultate, mai ales ca ceea ce imi recomandase pana atunci mai rau imi facuse... Cred ca il gasiti si in Romania, eu l-am luat din Londra, aici costa aproximativ 10 £. Eu asa am scapat. Va doresc numi bine tuturor. :yes:

Editat de Elieli

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ingrediente active in sampoanele contra dermatitei seboreice:

 

  • Piritiona de zinc (Zinc pyrithione) - sampon :Head & Shoulders, Dandrex, Zincon
  • Gudron de huilă (Coal Tar) - sampon: Neutrogena T-Gel
  • Acid salicilic (Salicylic acid) - sampon: Dermarest
  • Disulfit de seleniu (Selenium disulfide) - sampon: Selsun Blue, Exsel
  • Ketoconazol (Ketoconazole) - sampon: Nizoral
  • Benzoyl Peroxide - produsele Panoxyl

Editat de Despicable Me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De aceasata boala sufar si eu , am fost la cativa doctori pina acum , se pare ca o ai pe viata, si sunt de parere ca nici nu au descoperit pina acum din ce cauza apare, mi-au dat o gramada de posibilitati: ca apare din cauza stresului, probleme la ficat , renale , probleme cu stomacul.. adica dermatita seboreica apare din toate cauzele ???, Mai urat este faptul ca mie imi apare pe langa nas in parti , mi-au dat un sampon special si un unguent dupa, ca un fel de crema, apoi din cand in cand si Mediket-ul isi face treaba, gelul de spalat si crema sunt de la Uriage, se mai spune ca dermatita seboreica lucreaza in paralel cu o ciuperca, asa ca atunci cand vad ca se agraveaza mai bag si un dermovate ca sa ard ciuperca. Un chin ce sa zic , sunt zile cand am fata curata si nu am nimic dar nu dureaza o saptamana si apare iar nenorocirea de dermatita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca se incadreaza pe acesta categori Parul ,dar matrata nu face parte din par este o descuamare a epidermei parul nu cred ca are vreo legatura cu ea.

Cine are amabilitatea sa imi spuna si mie cum se scapa de dermatita seboreica ? Adica matreata dar in cantitati mai mari stiu ca apare pe fond de stres si alti factori, sunt o multitudine de factori care influienteaza aparitia matretii. Poate stiti voi niste tratamente cum sa scap de ea poate ati avut si voi si v-ati tratat cu anumite sampoane lotiuni...

 

 

Multumesc Anticipat !!

Eu am tot cautat pe forumuri si am gasit asa: sampoanele foarte bune de la Ducray,oxigen scalp tratament de la Avon, sampon wash&go . Si am inceput sa le testez in ordine inversa, direct proportional cu pretul lor. Sunt la a 3 spalere cu Wash&go si e o schimbare!!!! te tin la curent dc vrei!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Samponul DERCOS antimatreata de la VICHI te scapa definitiv de problema pe zona scalpului; initial am folosit Nizoral (sampon si tablete) cu rezultate modeste; intamplator am folosit Dercos si intro saptamana am scapat de problema; acum il folosesc saptamanal si nu am mai avut nicio problema (chiar daca nu ma spal pe cap o saptamana intreaga, tot nicio problema, pt ca samponul te vindeca, nu mascheaza problema ca alea pe care le tot vezi in reclamele TV). Se gaseste doar in farmacii, la fel ca orice sampon medicinal de altfel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

incearca si cu uleiul de tea-tree si oregano pus in ulei de masline si facut masaj pe scalp inainte de a spala parul, macar cu jumatate de ora

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×