Sari la conținut
Forum Roportal
Stefann09

Cum scap de Dermatita Seboreica? Tratament!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu stiu daca se incadreaza pe acesta categori Parul ,dar matrata nu face parte din par este o descuamare a epidermei parul nu cred ca are vreo legatura cu ea.

Cine are amabilitatea sa imi spuna si mie cum se scapa de dermatita seboreica ? Adica matreata dar in cantitati mai mari stiu ca apare pe fond de stres si alti factori, sunt o multitudine de factori care influienteaza aparitia matretii. Poate stiti voi niste tratamente cum sa scap de ea poate ati avut si voi si v-ati tratat cu anumite sampoane lotiuni...

 

 

Multumesc Anticipat !!

 

Depinde foarte mult de stilul de viata pe care il duceti. Nu se poate scapa in totalitate de dermatita seboreica dar se poate tine sub control, pentru ca sunt perioade in care stagneaza, si perioade in care se produce o explozie brusca la nivelul scalpului. Cel mai mult depinde de alimentatie ( si stilul de viata nesanatos). Produsele pe care noi vi le recomandam, sa puteti tine sub control dermatita seboreica, sunt samponul fitoesential 5 Alf-ORising cu fiolele 5-AlfORising Bioessence.

Oligoelementele cum ar fi magneziu, zinc si cupru esentiale parului, contribuie la hidratarea scalpului si actioneaza impotriva dermatitei seboreice.

Tratamentul se recomanda atat persoanelor care se confrunta- cu pierderi cantitative ale parului, cat si persoanelor care doresc sa scape de disconfortul creat de dermatita seboreica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu termatita seboreica,asa vreau sa cred ca am scapat,de doua saptamani ma clatesc cu ceai de frunze de nuc si stau 10min cu el si apoi ma clatesc bine ,folosesc si seara pe fata , ma simt bine nu mai fac coji in cap si nici pe fata .SUCCES

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor. In primul rand, nu stiu daca stiati, dar dermatita seboreica nu este doar o boala locala, ea este influentata foarte mult de mediul de viata a individului. Si eu m-am confruntat ani de zile cu dermatita, dar pentru moment am reglat-o. Ce mi-a spus mie un dermatolog foarte bun din CLuj este ca dermatita se datoreaza anumitor dereglari hormonale, si nu trebuie sa ma axez pe tratarea scalpului in principal ci pe alimentatia si sanatatea mea mintala! Adica, in primul rand, stresul determina aparitia dermatitei cel mai mult! Eu in sesiune nu puteam sa dorm din cauza ei aproape. Anyway, trebuie sa ai grija la alimentatie? Mananci sanatos? Prajelile si grasimile nu iti fac bine din cate am inteles. Si foarte important, sa bei foarte multa apa! Eu am ajuns la 2-3l/zi.

Iti pot spune totusi si ce produse locale folosesc. Am folosit multa vreme Ducray (am vazut ca era mentionat mai sus), dar deja a incetat sa isi mai faca efectul, scalpul se obisnuise cu continutul. AM folosit si de la Vichy un sampon, dar degeaba. Momentan folosesc un sampon care nu are nici o legatura cu dermatita seboreica, de la Joico pentru par vopsit si nu am nici o problema.

Deci, sfatul meu, nu te axa in principal pe tratamente de sampoane si seruri, ci mai mult pe alimentatie! Eu asa am scapat!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ten: eu recomand cu incredere VEGICOR crema cortizon natural - Bioearth (Principii active: ulei de argan, de orez, ulei de jojoba, unt de shea, ceara de orz, aloe vera, vitamina E. ) impreuna cu sapunul de Alepp ( 55% ulei de dafin si 45% ulei de masline ).

Le gasiti pe www.organik.ro categoria Cosmetice bio ten--> Tratament ten cu probleme.

 

Pentru par : Sampon ayurvedic antimatreata cu Neem - Khadi (Contine:

neem, shikakai, reetha, nirgundi, henna, amla, aloe vera, ulei esential de rozmarin, ulei esential de arbore de ceai, ulei esential de eucalipt, ulei de neem, proteine de grau, proteine de migdale) l-am luat de pe acelasi site.

 

Au fost singurele care au dat rezultata la mine si sunt bio :)

Editat de Ileanap

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As fi vrut sa incep cu o mare injuratura...Daca dermatita seboreica apare din cauza stresului cu singuranta dupa ce apare esti mult mai stresat si dormi mai putin probabil si nervos. Iti distruge viata sociala si iti pierzi increderea in tine. Eu am incercat cateva produse si am scapat pentru un timp ( 2-3 luni) am fost la un doctor dermatolog din bucuresti cu foarte multe recomandari si mia spus asa:

Sa iau Selezin ACE care contine selenium,zinc,vitamina A si C (1 luna da 1 nu); Diprosalic picaturi de 2-3 ori pe zi pana se termina si sa ma spal cu Dercos Vichy si Selsun Blue. Adevarul e ca a mers... scalpul si parul arata foarte bine dar a revenit si nu imi permit acest tratament mereu... as vrea sa scap de tot daca e posibil. Momentan inca iau vitaminele si am incercat sapunul cu sulf care nu are efect decat ca miroase oribil. Acum cred ca o sa incerc sapunul cu Gudron de carbune si SAMPON ANTISEBOREIC 200ml FAVISAN. Daca incercati tratamentul care mi la recomandat doctora cred ca o sa scapati mai mult ca sigur dar nu stiu daca de tot sau pentru cat timp... si e un pic cam scump.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Momentan inca iau vitaminele si am incercat sapunul cu sulf care nu are efect decat ca miroase oribil.

 

 

Incearca si cu niste ulei de ricin, sa freci cam cat o lingura mare pe cap in fiecare a doua zi si tine-l 2-3 ore si-l speli, la fel va avea ceva miros neplacut dar cred ca merita rabdat putin. Pielea capului este expus multori factori care nu prea-i sint pe plac din cauza asta se mai intimpla.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×