Sari la conținut
Forum Roportal
mihaela_cam

Par decolorat, vopsit...etc

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am si eu o mica intrebare... sunt vopsita saten inchis si as vrea sa ma fac blond inchis dar nu prea as vrea sa-l decolorez fiindca asta ar insemna sa raman fara el, si ma gandeam sa-mi fac un decapaj si dupa aia, progresiv sa ajung la nuanta care-mi place.. Ar fi ok asa? Mentionez ca parul meu e frt nasol, uscat, rar si mai si folosesc placa cam de 2-3 ori pe sapt. Pana acum l-am tinut "sub control" avand o grija extraordinara de el ( masti, balsam, tratament, tuns la 3-4 sapt varfurile) dar de cand m-am facut saten inchis nu mai are nici o noima.... :lol2:

 

deci...stie cineva cam cat ar costa si daca nu-l stric mai tare? am inteles ca si decapajul il arde cat de cat...

altceva nu mai stiu ce sa fac ..:focus:(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am si eu o mica intrebare... sunt vopsita saten inchis si as vrea sa ma fac blond inchis dar nu prea as vrea sa-l decolorez fiindca asta ar insemna sa raman fara el, si ma gandeam sa-mi fac un decapaj si dupa aia, progresiv sa ajung la nuanta care-mi place.. Ar fi ok asa? Mentionez ca parul meu e frt nasol, uscat, rar si mai si folosesc placa cam de 2-3 ori pe sapt. Pana acum l-am tinut "sub control" avand o grija extraordinara de el ( masti, balsam, tratament, tuns la 3-4 sapt varfurile) dar de cand m-am facut saten inchis nu mai are nici o noima.... :)

 

deci...stie cineva cam cat ar costa si daca nu-l stric mai tare? am inteles ca si decapajul il arde cat de cat...

altceva nu mai stiu ce sa fac ..:((

si decapajul arde,ar nu asa de tare,eu zic ca ar fi bine sa faci o mica pauza de la placa ,asa vreo doua luni.mie asa mi-a recomandat tipa de la salon o data,cand parul meu era cam varza.Fati o trecere treptata la culoare ce iti doresti,mai ales ca in timp se tot deschide parul si nici nu se arde asa de tare,in continuare sa folosesti masti pentru par si sa ai grija de el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si decapajul arde,ar nu asa de tare,eu zic ca ar fi bine sa faci o mica pauza de la placa ,asa vreo doua luni.mie asa mi-a recomandat tipa de la salon o data,cand parul meu era cam varza.Fati o trecere treptata la culoare ce iti doresti,mai ales ca in timp se tot deschide parul si nici nu se arde asa de tare,in continuare sa folosesti masti pentru par si sa ai grija de el.

 

 

 

multumesc frumos pt sfat, acum sper sa mai capat ceva indemanare la indrepatatul cu foenul ca sa mai las placa la o parte. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la asta ma gandescsi eu ca voi avea mult de lucrat pana isi va reveni.dk stiam ca va fi asa poate ramaneam saten dar asta e.... Totusi mai am o nelamurire:tot folosi produse din game diferite oare are ceva,sau numa o gama cu toti pasii???ca as incerca si garnie.as face orice sa isi revina.am incercat cu tratament la salon dar este foarte scump.... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai am o intrebare.pt cele care sunte-ti blond vopsit si va creste parul cu ce va decolora-ti la radacina.pt ca eu sunt prima data vopsita si incepe sa imi creasca si nu sctiu ce produse sa folosesc,cu ce sa ma decolorez la radacina pt ca parul meu natural este saten

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Desi nu mai sunt blonda de mult,am fost in trecut o perioada lunga de timp.Astea sfaturi si experiente le pot impartasi:

 

1.Cel mai recomandat este vopsirea parului la salon.Cele care se gasesc la magazin au in compozitia lor pigment metalic (metallic dyes) care dauneaza mai mult parului.Spre exemplu firma L'oreal are produse si pentru salon si pentru magazine.Cu toate astea produsele din gama profesionala sunt mai bune,compozitia chimica nu este exact aceea dpdv al cantitatii fiecarui ingredient ce sa afla intr-o culoare de par,sampon,balsam...

Aceasta informatie o am de la o cunostinta care lucreaza pentru L'oreal Canada.

 

2.Parul se spala cu 24-48 ore inainte de vopsire,nicidecum in aceiasi zi pentru ca acest lucru inlatura uleiul natural protectiv care sa acumulat si care protejeaza scalpul si parul.

 

3.Pentru decolorarea parului,tot la salon este cel mai bine pentru ca acolo se alege crema decoloranta in functie de conditia parului si nuanta sa.Cele de la magazin au standardul de 20 volume peroxide care poate fi prea puternic pentru par fin si in conditie proasta ceea ce il va deteriora si mai mult sau prea slab pentru nuante foarte inchise ceea ce va necesita procedura repetata.

Alta varianta ar fi amestecarea acasa a cremei care se poate cumpara separat din magazine de specialitate.

 

4.Pentru a obtine aceiasi nuanta a radacinilor cu restul parului,radacinile trebuie decolorate iar dupa aceea vopsite cu aceiasi nuanta de vopsea sau toner cu care a fost vopsit restul parului.O nuanta identica nu se va obtine dar va fi cat se poate de apropiata.

 

5.Stilat repetat cu placa distruge parul si oricat de mult balsam si masca se foloseste este de prisos.Tratamentele de par dau doar aspectul de par regenerat pentru ca inconjoara temporar firul de par cu o bariera protectiva.Dar interiorul firului de par odata deteriorat sau distrus prin decolorare sau expunere repetata la temperaturi ridicate si alti agenti chimici,nu se mai repara.

 

6.Uscarea parului cu feonul se recomanda sa fie facuta la temperatura moderata :rece sau calda nu fierbinte.Este deasemenea recomandat folosirea de produse pentru apararea parului impotriva arderii,inainte de uscare.

 

Am luat de mult un curs despre ingrijirea parului,vopsire,etc....si aceste informatii au fost printre primele pe care ni le-au dat.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna. Am si eu niste intrebari.. mi-am decolorat parul la salon, este acum blond pai, arata ok dar parca as vrea sa-l mai inchid umpic.. si mi-e sa nu iasa vreun portocaliu sau mai stiu eu ce.. deci intrebarea ar fi ce vopsea ar trebui sa folosesc? (firma,nuanta) si daca o sa prinda avand in vedere ca parul e decolorat..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna. Am si eu niste intrebari.. mi-am decolorat parul la salon, este acum blond pai, arata ok dar parca as vrea sa-l mai inchid umpic.. si mi-e sa nu iasa vreun portocaliu sau mai stiu eu ce.. deci intrebarea ar fi ce vopsea ar trebui sa folosesc? (firma,nuanta) si daca o sa prinda avand in vedere ca parul e decolorat..

 

buna,

 

poti pune un nuantator. eu am avut aceeasi problema in sensul ca tipa care mi-a facut parul mi-a spus ca ar fi bine sa imi puna si un nuantator dupa vopsea dar eu nu am vrut..am un galben pai, frumos dar acum parca as vrea sa il mai inchid eu azi am programare la salon si dupa ce-mi face radacinile o sa o rog sa puna acel nuantator. daca-mi place si sigur o sa imi placa :o: o intreb nr nuantatorului si-ti zic si tie :) eu vreau sa il inchid spre gri putin, am vazut in catalogul wella o culoare super, coafeza mi-a zis ca va esi exact ca in catalog...sa vedem. te anunt :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna. Am si eu niste intrebari.. mi-am decolorat parul la salon, este acum blond pai, arata ok dar parca as vrea sa-l mai inchid umpic.. si mi-e sa nu iasa vreun portocaliu sau mai stiu eu ce.. deci intrebarea ar fi ce vopsea ar trebui sa folosesc? (firma,nuanta) si daca o sa prinda avand in vedere ca parul e decolorat..

 

de ce nu faci si urmatorul pas tot la salon?

 

=Mentionez ca parul meu e frt nasol, uscat, rar si mai si folosesc placa cam de 2-3 ori pe sapt. Pana acum l-am tinut "sub control" avand o grija extraordinara de el ( masti, balsam, tratament, tuns la 3-4 sapt varfurile) .... :jester:

 

Lasa-l asa , cat mai ai din el.

Parul deteriorat nu va fi regenerat cu masca si balsam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:doh: sall! :) am si eu o problema...vreau sa ma fac blond platinat :> , sau cel putin mai deschis. acum am suvite blonde(decolorate) pe par natural.nu stiu daca trebuie sa-mi mai decolorez parul :) ...culoarea mea naturala e saten deschis.nu vreau sa ma fac acasa pt ca nu vreau sa risc si ma duc la salon...dar totusi sunt curioasa :D ati putea sa ma ajutati??? :o:

 

 

 

Ma vopsesc blonda de un an de zile ... nuanta mea naturala este tot saten deschis. Prima oara am fost la salon, dupa care am inceput sa ma vopsesc lunar acasa. Parul nu s-a deteriorat foarte tare, probabil pentru ca se ingrasa destul de repede (ma spal pe cap odata la 2 zile). S-a cam rarit dar totusi sunt multumita. Folosesc Garnier si nu aceeasi nuanta ... le schimb de fiecare data ... dar nu sunt complet multumita. In orice caz nu e cine stie ce diferenta la radacini fata de restul parului ... dar odata la 6 luni sa zicem e necesar sa`ti mai decolorezi si radacinile :). Succes !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×