Sari la conținut
Forum Roportal
Redondo

E corect ca statul să-ţi ia banii de pe card ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Un amic s-a trezit cu contul golit, banii fiind luati de statul român pentru niste amenzi neplătite. Cardul il are de vreo 4 ani iar amenzile le-a luat acum vreo 2 ani dar acum s-au trezit ei să ia banii.

 

E in ordine să se procedeze atât de brutal ? Fără nici un avertisment, să te trezeşti dintr-o dată în curul gol ? Apoi, să ţi se umble in contul tău personal la care se presupune că numai tu ai acces ? E ca si cum ar intra la tine in casa si ar lua tot ce găsesc. O alta problema de ordin moral - e posibil ca omul ăsta sa nu mai aiba din ce trai, cum sa-i iei tot ce are ?

Editat de Redondo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi se pare ok deloc modul de procedare. Daca cineva are amenzi neplatite la circulatie sa zicem, atunci e de datoria ministerului de transporturi sa ia masuri pentru a-si recupera banii. Daca are datorii la credit card-uri atunci bancile care au eliberat acele carduri au dreptul sa umble in contul clientului si sa-si recupereze banii.

Spre exemplu in Canada daca ai amenzi neplatite legate de incalcari de regulamente rutiere, iti suspenda carnetul si iti trimite scrisoare in posta ca sa stii ca ti-e suspendat. Daca totusi conduci cu el suspendat si te prinde iti mai trage inca o amenda pe langa cele existente si ti-l suspenda pe o perioada si mai lunga. Pana nu-ti platesti toate amenzile nu poti sa-ti restabilesti carnetul a carui taxa de restabilire costa si aia vreo 150 $. Deci e in interesul omului sa-si plateasca amenzile la timp si in totalitate.

 

Al exemplu sunt datoriile pe carti de credit. Sa spunem ca ai mers la banca la care ai cont si ai obtinut o Visa care e afiliata cu acea banca. Daca nu-ti platesti datoriile de pe visa la timp, cum iti intra ceva bani in contul normal, cum iti dispar si banca ii aplica automat spre datoria de pe Visa. Inainte iti trimitea contul vizei la agentiile de colectie si te sunau aia sa te amaninte aiurea ca sa platesti, pana iti venea acru dar acum s-au invatat minte. Isi trag banii direct din cont.

 

Dar ca statul sa umble in conturile oamenilor, asa ceva nu am pomenit decat daca e vorba de vreun rus miliardar cu conturi prin America. laugh.png

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Recomanda-i amicului sa citeasca "Codul de procedura fiscala" (cred ca institutia abilitata poate dovedi ca i-a fost trimisa o somatie de plata).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un amic s-a trezit cu contul golit, banii fiind luati de statul român pentru niste amenzi neplătite. Cardul il are de vreo 4 ani iar amenzile le-a luat acum vreo 2 ani dar acum s-au trezit ei să ia banii.

 

E in ordine să se procedeze atât de brutal ? Fără nici un avertisment, să te trezeşti dintr-o dată în curul gol ? Apoi, să ţi se umble in contul tău personal la care se presupune că numai tu ai acces ? E ca si cum ar intra la tine in casa si ar lua tot ce găsesc. O alta problema de ordin moral - e posibil ca omul ăsta sa nu mai aiba din ce trai, cum sa-i iei tot ce are ?

E o poveste inventata de tine, nu exista asa ceva. Daca vrei sa vorbim, de dragul discutiei, putem vorbi, dar nu mai prezenta fictiuni ca si cum ar fi cazuri reale ca nu e ziar de scandal aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E o poveste inventata de tine, nu exista asa ceva. Daca vrei sa vorbim, de dragul discutiei, putem vorbi, dar nu mai prezenta fictiuni ca si cum ar fi cazuri reale ca nu e ziar de scandal aici.

Nu este inventata, organul fiscal iti executa poprire pe toate conturile deschise la banci pentru recuperarea debitelor. Sotia mea a avut contul o suma blocata pe o asemenea poprire pentru un impozit neachitat la timp. Partea caraghioasa este ca ei trimit poprirea cu suma datorata la toate bancile, si se pot trezi ca le vin bani de la 2-3 banci, daca se intampla sa ai in sold suma respectiva. Atunci sa vezi alergatura sa iti recuperezi banii. Eu am rezolvat problema repede, am platit cash la fisc, apoi cu chitanta am fost la sectia de recuperari/popriri care mi-au eliberat adeverinta aferenta, pe care am dus-o la bani si mi-au deblocat cardurile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa se procedeaza si in alte state mai democrate decat scumpa noastra tarisoara...problema e destul de urata....cand are statul de inapoiat bani la cetateni...in cel mai bun caz ii primesti cand iti vezi ceafa...iar fara procese nu prea ai sanse de recuperare a lor....daca ar fi statul asa de saritor si cand trebuie sa restituie bani contribuabililor...atunci balanta ar fi echilibrata...parerea mea...cine a gresit plateste...in alte tari nu scapa nimeni de amenda..acolo nu sunt manelisme ca la noi...unde il ameninti pe politist/organul fiscal ca ai nu stiu ce pile...si ca de maine isi cauta de lucru...ce sa mai spun..la noi prostia e prostie...iar abuzurile statului sunt doar picatura care umple oceanul...de amaraciuni...traim in romania si asta ne ocupa tot timpul... :-))))

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E o poveste inventata de tine, nu exista asa ceva. Daca vrei sa vorbim, de dragul discutiei, putem vorbi, dar nu mai prezenta fictiuni ca si cum ar fi cazuri reale ca nu e ziar de scandal aici.

Ba exista, in cazul de fata diferenta este ca, exagereaza el, ca si prietenul lui de altfel. Ce prezinta situatia intr-o maniera extrem de subiectiva si incorecta.

 

 

Referitor la prima postare:

 

Individul, mai mult ca sigur ca a primit o notificare de plata in care i se explica cum ca are de plata ceva ce datoreaza statului, si de ce.

Fiindca ce a patit acel individ se numeste executare silita.

Dar cum oamenii sunt ignoranti si nu ii intereseaza ce anume scrie in toate hartiile ce le primesc prin posta, asta este.

 

Ulterior, s-a procedat la executarea silita a debitorului, care cu rea credinta, a refuzat sa plateasca debitul, si, mai mult, nici nu l-a contestat.

Nimeni nu procedeaza abuziv, fiecare debitor are dept de a contesta orice decizie care i se pare incorecta si injusta, in urma aducerii la cunostinta.

Daca nu o faci, inseamna ca esti de acord cu ea!

 

Prin urmare, esti executat silit, legal !

 

In concluzie, este legal, moral si corect!

 

Legile si regulile se ocolesc cu inteligenta, nu cu nepasare si aroganta. Ultimile doua atriubute sunt apanajul imbecililor si arogantilor ce cred e normal sa furi, sa inseli si, sa primesti amenzi de circulatie si sa nu te doara!

 

Sunt de compatimit cand cad victima sistemului, oamenii de buna credinta, care din motive intemeiate si frustrarile unui functionar, au de alergat mai apoi.

 

 

In rest, ca o parere personala, ma bucur de ce a patit acel individ, intrucat in Romania predomina prostia si neamul prost.

In tarile civilizate, primesti amenda si pentru simplul fapt ca ai parcat masina cu o singura roata pe trotuar. Sau, pentru ca ai depasit timpul de stationare care era indicat pe bluecard.

 

Daca parchezi masina pe locul rezervat persoanelor cu dizabilitati, ti se ridica masina in mod automat si platesti cat nici nu ti-ai inchipui.

 

Ideea este ca, in Romania, nesimtirea si reaua credinta au ajuns sistem de valori morale, o regula, si drept urmare comportamentul civilizat, a ajuns exceptie.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca datoriile nu sunt mari mi se pare foarte urat sa ii iei omului banii de pe card. Poate aia erau tinuti pentru hrana copilului(nu ma refer la cazul expus ci in general) sau cine stie pentru ce.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca datoriile nu sunt mari mi se pare foarte urat sa ii iei omului banii de pe card. Poate aia erau tinuti pentru hrana copilului(nu ma refer la cazul expus ci in general) sau cine stie pentru ce.

Putea sa ii tina si pentru inmormantare.Nu are legatura.

Altii sunt executati si pentru mai putin.

 

Ieri vedeam cat de revoltati erau jurnalistii, cum ca tatal lui Ionut, (baiatul care a murit muscat de caini ) a primit o somatie de plata pentru 15 lei.

O datorie ramane o datorie, si trebuie platita.

 

Daca ti se pare ca e invocata injust, ca nu e reala, ca e inventata sau incorecta suma, ai dreptul ca o contesti iar cel ce a mintit plateste paguba care ti-a creat-o. E simplu, e aritmetica si nivel de civilizatie!

 

In lipsa lor, e doar anomie sociala! :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×