Sari la conținut
Forum Roportal
Darkyn

Copii care nasc copii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu,nu,nu, nu ai deloc o parere radicala, si eu am aceeasi mentalitate. Li se pun la discretie atatea informatii, se pot documenta de oriunde: tv,net (ca toata ziua il folosesc),presa (ziare,reviste), si totusi ajung insarcinate si fac avorturi. Problema e ca nu vor sa se documenteze!!!! Sunt niste ignorante preocupate de moda, barbati cu bani, maturi, de varste inaintate, orice in afara de viitorul lor si al copiilor!

Nu le inteleg si nu le voi intelege niciodata, mai ales ca sunt total impotriva avortului. Intr-adevar, nu e deloc "convenabil" sa fii mama la 14,16 ani, dar asa cum alegi sa-ti incepi viata sexuala, asa invata sa-ti asumi si o sarcina. Daca ai "comis-o", atunci plateste.

Si din pacate, n-as putea sa spun ca aceste copile n-au educatie, multe provin din familii bune, dar se "strica" pe parcurs, influentate de anturaj sau de preocupari absurde pentru aceasta varsta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt de acord cu ce spui tu, dar cred k tuturor acestor adolescenti indiferent din ce familii provin le lipseste educatia sexuala si respectul de sine. Nu poti sa faci sex fara sa te gandesti ce consecinte ar putea avea asupra ta sau asupra partenerului/partenerei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sunt de acord cu ce spui tu, dar cred k tuturor acestor adolescenti indiferent din ce familii provin le lipseste educatia sexuala si respectul de sine. Nu poti sa faci sex fara sa te gandesti ce consecinte ar putea avea asupra ta sau asupra partenerului/partenerei.

 

Acestia sunt adolescenti in cautarea identitatii ce primesc informatii doar de la cei carora le permit sa-i informeze, respectiv niste pusti cu doi trei ani mai mari care nici ei nu sunt foarte definiti dpdv sexual ... Problema este ca nu permit in casa discutiile de acest gen, cu parinti care le-ar putea da sfaturi cat de cat utile . :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred k daca esti atat de prost sau infantil incat sa nu stii ce faci si sa nu te protejezi ar trebui sa nu faci sex....

 

daaaaa!!!

 

si eu cred ca esti complexata.

 

si clar, prostii nu au voie sa faca sex, si asa e plin pamantul de ei ! :) :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt o persoana ft open minded asa k nu o sa spun k nu ar trebui sa faca sex la 14-15 ani....eu cred ca ar trebui sa face sex de abea la varsta la care pot sa faca diferenta intre o informatie de genul asta corecta si una eronata...daca intr-adevar vrei sa aflii ceva cauti pana gasesti ...cauti in mai multe locuri sa fii sigur ca e adevarat...nu iei de buna orice tampenie pe care ti-o zice unul care are si el 16-17 ani si a aflat tot de la unii mai mari si nestitori cand era mai mic....poate nu pot vorbi cu parintii, poate se simt stanjeniti de subiectul asta si ei si parintii, poate relatia parinte-copil nu e atat de flexibila si deschisa pt a vorbi despre sex, dar tot mai exista multe alte surse sigure de unde pot afla tot c au nevoie

 

Uite, noua doua vorbim in acest moment de pe doua pozitii opuse, dar care n-ar trebui sa fie in opozitie ...

Eu vorbesc din pozitia mamei, iar tu din cea a fetei ... Vezi tu, eu sunt parintele ce-ncearca zadarnic sa ajunga la mintea copilului cu informatii de acest gen, intampinand opozitie din partea acestuia si nedorind sa forteze nota pentru a nu crea si mai mari disensiuni .

Tu pe partea cealalta, vorbesti din pozitia copilului, pe care orice noua experienta il incita ii incanta ideea experimentarii cu orice risc si evident ca sfaturile nu o sa le caute niciodata la parinte, autoritatea, ci in jur la copii de aceeasi varsta cu el sau cel putin apropiati ca varsta, dar care fac tapaj de faptul ca ei au gustat din fructul oprit ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din ce am spus mai sus nu am vrut sa reiasa ca sunt pe o pozitie opusa. Sunt undeva la mijloc. Eu am o relatie ft deschisa cu parintii mei, mai ales cu mama cand vine vorba de subiectul asta. Cu ea am discutat prima data despre asta cu mult inainte sa imi incep viata sexuala, deci aveam informatiile de baza..despre protectie, boli cu transmitere sexuala. Dar cand a venit momentul sa imi incep viata sexuala am cautat si in alta parte ce ma interesa. Am vrut sa spun ca eu am norocul sa am o mama care ma intelege si cu care pot discuta, dar din pacate nu toti copii au asemenea parinti. Poate sunt prea conservatori sau poate ar reactiona urat la ideea ca fiul/fica lor sa isi inceapa viata sexuala la o anumita varsta pe care poate ei o considera inadecvata.

 

Stii, varsta la care consideram noi normal sa ne incepem viata sexuala, le-a dat dureri de cap parintilor nostri, cu toate ca raportat la copilandri de acum, eram adevarate babaciuni ... iar acum este normal ca acelasi lucru sa se-ntample si cu noi ... adica sa avem dureri de cap ...

Problema este ca la ora actuala pe langa multitudinea de metode de informatie, sunt si multe surse de imbolnavire pentru pruncii nostrii care habar nu au la ce se expun ...

Cat priveste o potentiala sarcina este si mai grav, in special cand acest copil nici macar nu si-a terminat copilaria ... dar aici pe langa societate, este vorba si de o educatie deficitara in cadrul familiei, precum si mediul din care provin acesti copii .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×