Sari la conținut
Forum Roportal
xLolita

deci am si eu o intrebare

Postări Recomandate

sa va explic...am fost la psiholog ceva vreme si mi`au spus ca am anxietate...dar nu s`a descoperit din ce cauza am...credeti ca poate fi din cauza unor colegi?...adica eu cand ma duc in clasa am impresia ca toti vor face ceva care ma va face sa ma simt cat mai prost posibil....

As vrea sa stiu parerile voastre :doh: adica daca ei pot fi o cauza a starii proaste in care ma aflu mereu...:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa va explic...am fost la psiholog ceva vreme si mi`au spus ca am anxietate...dar nu s`a descoperit din ce cauza am...credeti ca poate fi din cauza unor colegi?...adica eu cand ma duc in clasa am impresia ca toti vor face ceva care ma va face sa ma simt cat mai prost posibil....

As vrea sa stiu parerile voastre :doh: adica daca ei pot fi o cauza a starii proaste in care ma aflu mereu...:)

...............

vezi ca am deschis un topic cu un test foarte bun despre anxietate...

poate gasesti acolo un raspuns dupa ce iti faci testul...

topicul este tot la sectiunea psihologie.."Carui tip de ANXIETATE apartineti?"

Editat de newtask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa va explic...am fost la psiholog ceva vreme si mi`au spus ca am anxietate...dar nu s`a descoperit din ce cauza am...credeti ca poate fi din cauza unor colegi?...adica eu cand ma duc in clasa am impresia ca toti vor face ceva care ma va face sa ma simt cat mai prost posibil....

As vrea sa stiu parerile voastre :doh: adica daca ei pot fi o cauza a starii proaste in care ma aflu mereu...:)

 

Iti lipseste Irine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa va explic...am fost la psiholog ceva vreme si mi`au spus ca am anxietate...dar nu s`a descoperit din ce cauza am...credeti ca poate fi din cauza unor colegi?...adica eu cand ma duc in clasa am impresia ca toti vor face ceva care ma va face sa ma simt cat mai prost posibil....

As vrea sa stiu parerile voastre :doh: adica daca ei pot fi o cauza a starii proaste in care ma aflu mereu...:)

Asta nu e anxietate,e paranoia,tot o boala psihica. Poti fi si anxioasa,dar faptul ca ti se pare ca cineva iti vrea mereu raul este paranoia. Cauzele paranoii,ca si ale anxietatii,sunt multiple ; de exemplu,in copilarie s-a intamplat ceva ce a favorizat declansarea mecanismului...ai frustrari,nu ai in ce le refula? Detaliaza situatia ta :cheer: Si de fapt ce te intereseaza sa afli?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
vreau doar sa aflu de ce in acel test de la psiholog mi`a iesit un grad de anxietate peste medie :doh:

Deseori anxietatea se manifesta sub forma unei stari de teama,cauzata de o incertitudine,ai impresia ca se va intampla o nenorocire pe care nu o poti evita,care este peste tot,si cu care nu te poti lupta,nu o poti indeparta.Cauzele exacte nu pot fi stabilite,pentru ca anxietatea este o "teama fara obiect",spre deosebire de fobie,care are bine structurata motivul,sau obiectul.

Anxietatea este insotita de fenomene ca: palpitatii,greutate in respiratie,dureri de inima,etc.

 

Ea corespunde anumitor semnalmente,probabil ca tu le ai ; ai incercat sa te vindeci prin hipnoza,de exemplu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As vrea sa stiu parerile voastre :doh: adica daca ei pot fi o cauza a starii proaste in care ma aflu mereu...:)

NU! Nu ei sunt cauza starii tale proaste.

 

Acum am o veste buna si una rea... am sa incep cu cea rea:

 

TU esti cauza starii tale proaste. Atitudinea pe care alegi sa o ai fata de colegii tai (vor sa-mi faca ceva) iti pune creierul in stare de alerta... anxietate.

 

si acum vestea buna:

TU esti cauza starii tale proaste. Adica poti alege sa scapi de anxietatea asta. Cum? simplu, apropriindu-te de colegi. Incepe prin a folosi numele lor cat de des poti... de fiecare data cand e ok sa-l folosesti.... folosete-l. Zambeste (chiar daca e un zambet fals, incearca si zambeste). Astea 2 actiuni nu o sa fie musai usoare, mai ales la inceput... dar daca ai sa le practici zi de zi ai sa vezi o scadere DRAMATICA a nivelului de anxietate.

 

Momentul in care dai vina pe altcineva, renunti la puterea pe care o ai. Renunti la solutia problemei.

Niciodata sa nu te mai intrebi "cine-i de vina?" Inlocuieste intrebarea asta cu "ce pot face ACUM pentru a imbunatati situatia?". Si tine minte cele 2 sfaturi: "Foloseste numele colegilor" si "Zambeste!"... (partea cu zambitul e mai usoara, incepe cu ea)

 

Forta sa fie cu tine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru sfaturi :doh: oricum nu cred ca mai are rost sa ma apropii de ei pt ca mai am un an si scap de acea clasa :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca ai motive intemeiate sa crezi ca acei colegi nu prea te plac sau nu te respecta. Probabil ca barfesc pe unii, pe altii... si nu te simti in largul tau acolo... Dar asta nu e nici o boala psihica. Doar ca iti faci prea multe probleme in legatura cu parerea celor din jur. Asa cred, nu cunosc situatia reala, daca am gresit, scuze.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×