Sari la conținut
Forum Roportal
Vero

SF-ul psihologic

Postări Recomandate

Ati auzit de Isaac Asimov sau Arthur C. Clarcae?

 

Eu, una, nu prea ma innebunesc dupa sf-uri, mai ales ca 90%din cartile de genul asta sunt descriere pura despre ce a visat autorul cu o seara in urma.. Treaba sta altfel in cazul celor 2, pentru ca imagineaza o lume a viitorului intr-adevar plauzibila si care iti pune niste intrebari esentiale..

 

I-am descoperit acum vreo 3 ani si, departe de a fi scriitorii mei preferati, mi-au placut la nebunie, pentru faptul ca te pun pe ganduri..

 

Ce e foarte interesant este ca Asimov este om de stiinta (a scris in total cateva sute de carti, 400 - daca nu ma insel, fictiune si lit. stiintifica). Mai mult, am inteles ca C. Clarcae a fost echivalentul britanic al sefului NASA cum ar veni si sa-a apucat de scris dupa ce a parasit institutia. Deci sa-ar putea sa fie ceva adevarat ce razbate asa printre randuri...

 

Oricum, cartile lui au un lirism aparte, ceva ce nu te-ai astepta de la un roman sf. "Sfarsitul copilariei" la-a facut celebru, da' mie mi-a placut in mod deosebit "Orasul si stelele"...

 

Voiam sa vad daca ai citit asa ceva si ce impresie v-au lasat cartile astea..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-auzit nimeni de cei 2?

 

Oricum, va sfatuiesc sa-i cititi cat mai curand. O sa fiti surprinsi cat de mult difera de canoanele sf-ului "traditional"...

 

8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am auzit de ei.intr-adevar asimov scrie superb.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asimov? nu am auzit... Arthur C. Clarcae? nici de asta...Herbert? nici atat!

"SF psihologic"? :De asta ce mai e?A spus Asimov sau ceilalti ca scriu asa ceva? sau a fost parerea ta proprie si personala? 8)"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asimov? nu am auzit... Arthur C. Clarcae? nici de asta...Herbert? nici atat!

"SF psihologic"? :De asta ce mai e?A spus Asimov sau ceilalti ca scriu asa ceva? sau a fost parerea ta proprie si personala? :)"

[snapbacca]56183[/snapbacca]

 

ca sa ti-o spun pe-aia dreapta, ma gandeam de cand ii citeam ca nu e sf pur, ca are implicatii psihologice. si chiar am gasit niste recenzii ceva mai tarziu care chiar faceau referire la cartile lor, mai ales la cele ale lui Asimov, ca fiind sf psih.

 

tu chiar n-ai auzit de ei sau faceai doar misto? n-am putut sa-mi dau seama printre atata retorica.. ::doh::

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

faceam misto..iarta-ma..m-a distrat termenul de "sf. psihologic" :De.Dar de ce nu? poate ca ai dreptate.Am citit Fundatia de cel putin 5 ori cred,numai ca nu-mi sunase nimic psihologic in cap.Dar ca e poate cel mai important nume in Sf,alaturi de ceilalti doi..cu asta sunt perfect de acord.Apropo,daca te intereseaza mi-a incaput pe mana o adresa de net unde am gasit tot asimov-ul in romana.Si nu numai!Asta daca ai cumva chef sa mai salvezi niste bani :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in fundatia, ca in tot ce a scris, ce am gasit eu psihologic in sf-ul lui asimov (ca si in cel al lui c. clarcae, de altfel, numai ca la el mi sa-a parut de-a dreptul freacay functia ocupata anterior...) e felul cum iti inoculeaza aproape subliminal un posibil viitor (tb sa recun ca anumite lucruri sunt f plauzibile..), si apeleaza si la individ in acelasi timp, la temeri, aspiratii bla bla, chestii de genul asta...

 

poate unii o sa se gandeasca "asa sunt toti", da' nu-i adev...in afara de ei, am mai citit vreo cateva carti de niste autori ale caror nume pur si simplu nu le mai tin minte..vreau sa spun ca erau exercitii de descriere, sa puna pe hartie ce au visat cu o seara in urma...

 

la asimov&co., cartile trezesc ceva in tine, simti cum gandeste personajul respectiv, si, pe baza a cateva detalii abia schitate despre el, ajungi in cele din urma sa-i anticipezi actiunile si reactiile.. mie asta mi-a placut si asta imi place in general intr-o carte (eu, una, is fan fowles, ca sa zic asa.. :doh:)..

 

dunadan, ti-as fi recunoscatoare pentru linca... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
fowles..ei DA..acolo putem vorbi despre Psihologie la nesfarsit :doh:

[snapbacca]56336[/snapbacca]

ca sa ma exprim intr-un mod cat se poate de trivial, e taticu' lor.. oricum, mie fowles mi se pare cel mai bun scriitor ever.

 

sf-ul, in schimb, cred ca iti ofera o..viziune de ansamblu, ca sa zic asa..multi nu-i recun "meritele"..

 

combinate, cele 2 tipuri de scriere cred ca te "inarmeaza" bine din punct de vedere intelectual..si spun asta fara cea mai mica urma de modestie.. :De

 

pe.sa. dunadan, how -bout that/those linca(sa)? :)

Editat de Vero

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×