Sari la conținut
Forum Roportal
DidaJames

Conflictul dintre Dumnezeu şi Iov.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1. Prin ce l-a făcut Dumnezeu pe Iov să

Editat de ellla

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bravo Ella! Ce frumos si bine le stii fara citate din filocalie.

 

Pentru ca e vorba despre Iov chiar mai inainte am vazut o inregistrare pe siteul tvr din emisiunea Poporu'zice in care apare un nou Iov.Asta e condamnat la 25 de ani pentru crima si a facut reclamatie la parchet impotriva lui Dumnezeu.Procurorii i-au raspuns si l-au scos de sub urmarire penala pe motiv ca Dumnezeu nu e persoana si nu are domiciliu. :P

 

Am uitat sa-l intreb pe Sikaryan.

 

Tu cand faci o plangere oficiala impotriva lui Dumnezeu la parchet sau poate direct in instanta? :P :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

merci de apreciatiune, Gelu... sunt convisa insa ca dupa parerea lui sika tot cretina sunt pentru simplul fapt ca sun crestina si mai ales orotdoxa...dar nu-i bai, ce e scris trebe sa se intample si prigoana oamenilor ce-l marturisesc pe Iisus trebe sa fie ... so, let's relax until time is gone :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O alta cauza a suferintelor, in afara de pacatul stramosesc, personale si ale parintilor, pot fi acelea pt slava lui Dumnezeu, ca si acel orb din nastere.

 

Aici, la Iov, cred ca sunt multe chestii la care trebuie meditat...ca de exemplu, cum poate Satan sa se duca inaintea lui Dumnezeu? Poate ajunge din talpa iadului, pana in cerurile de lumina, in raiul cel mai de sus?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am uitat sa-l intreb pe Sikaryan.

Tu cand faci o plangere oficiala impotriva lui Dumnezeu la parchet sau poate direct in instanta? :hi: :jester:

 

Eu nu il dau in judecata ca nu sunt genul e obsedat care sa isi piarda ziua prin tribunale!

...dar ce pot sa iti spun ...ca atunci cand vezi ca s-a intunecat cerul ...si vei auzi un scandal mare in cer ...apoi sa sti ca am dat coltul ... si m-am intalnit nas in nas cu banditu ...si ti-l prind de pimpinele chiar si de ar fi sa o fac cu dintii ... si i le trang sau storc ... pana cand si tunetul lui va fi in si major ...adica extrem de pitigaiat ...numa ca ar fi bine ca atunci sa va ascundeti in pivnite ... ca zau ca vreau sa dau cu el de pamant pana face hac!

 

O alta cauza a suferintelor, in afara de pacatul stramosesc, personale si ale parintilor, pot fi acelea pt slava lui Dumnezeu, ca si acel orb din nastere.

Ce pacate sa aibe mosul meu ...ca a muncit ca un animal ptr cei 9 copii pr care i-a facut si s-a straduit sa faca oameni tat unu si unu?

 

Pai pacat stramosesc mai mare ca Isus care a regulat-o pe maica-sa nu a facut nici un om ...caci daca a facut-o nu a facut-o in calitate de om beat sau prost ...ci in calitate de dumnezeu !

Asa ca sa nu va mai aud de pacate stramosesti ale oamenilor ...ca ale lu dracu la care va inchinati ...pardon am vrut sa scriu dumnezeu dar nu mai am litere mari pe tastatura ...alea sunt pacate de mii de ori mai mari!

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce pacate sa aibe mosul meu ...ca a muncit ca un animal ptr cei 9 copii pr care i-a facut si s-a straduit sa faca oameni tat unu si unu?

 

Pai pacat stramosesc mai mare ca Isus care a regulat-o pe maica-sa nu a facut nici un om ...caci daca a facut-o nu a facut-o in calitate de om beat sau prost ...ci in calitate de dumnezeu !

Asa ca sa nu va mai aud de pacate stramosesti ale oamenilor ...ca ale lu dracu la care va inchinati ...pardon am vrut sa scriu dumnezeu dar nu mai am litere mari pe tastatura ...alea sunt pacate de mii de ori mai mari!

Nu am de unde sa stiu ce pacate are mosul tau, ca nu sunt atotstiutoare.

Si ce te deranjeaza in expresia "pacat stramosesc"? Doar stii ca si stiinta demonstreaza cum se transmit afectiunile prin gene, de la parinti la copii. Si asta se stia inainte sa zica stiinta moderna. Din Biblie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai istoria demonstreaza ca in conditiile acelea cand se petrece actiunea biblica ...cei care aveau afectiunile cele mai simple ... chiar si o taietura simpla care se infecta ...dadeau ortu popi cu afectiunea lor cu tot ...si asta ptr ca pe atunci mantuitoru se ocupa cu falsificatul vinului mai mult decat mantuitul oamenilor de suferinte.

Deci indiferent de ce pacate a avut mosu meu sau oricare alt mos ...chiar si mos craciun ...te asigur ca nu putea face un pacat mai mare ca si Fiul Isus !

Si de fapt acela este "Pacatul Originar" ...aruncat noua in carca!

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai istoria demonstreaza ca in conditiile acelea cand se petrece actiunea biblica ...cei care aveau afectiunile cele mai simple ... chiar si o taietura simpla care se infecta ...dadeau ortu popi cu afectiunea lor cu tot ...si asta ptr ca pe atunci mantuitoru se ocupa cu falsificatul vinului mai mult decat mantuitul oamenilor de suferinte.

Deci indiferent de ce pacate a avut mosu meu sau oricare alt mos ...chiar si mos craciun ...te asigur ca nu putea face un pacat mai mare ca si Fiul Isus !

Si de fapt acela este "Pacatul Originar" ...aruncat noua in carca!

Nu stiu daca mureau chiar toti.

Unii aveau metode "ciudate" de a se vindeca. Acum unii o numesc "placebo", "autosugestie" etc. De exemplu, unii s-au uitat la un sarpe de arama si s-au vindecat. Altii, nu. Selectie naturala. Cine a avut credinta puternica a supravietuit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da ...tot ce se poate .in filmele SF se poate chiar mai mult ..din pacate in realitate marea majoritate mureau ca mustele ptr ca nu a auzit in acea vreme de efectul placebo si de efectele lui pozitive ...nici saracii preoti nu puteau sa-i pacaleasca ca le dau antibiotice si sa le deie apa goala ... cand de fapt antibiotice de inchipuit nu erau ...dar in schimb era foame, mizerie, subnutritie, lipsa de igiena, existau microbi virusi si bacili la alegere ...apa inpotabila ..etc etc etc!

...sau cu alte cuvinte ...o adevarata criza de mantuitor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×