Sari la conținut
Forum Roportal
MiRa

Ce putem face pentru protectia mediului?

Postări Recomandate

Natura poate exista fara om,insa omul fara natura nu.

As dori sa ascult parerile voastre despre ce putem face pentru un mediu cat mai curat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Natura poate exista fara om,insa omul fara natura nu.

As dori sa ascult parerile voastre despre ce putem face pentru un mediu cat mai curat...

 

 

Pune ghilimici la gogomania aia cu "natura poate exista fara om...bla-bla", te rog!

Suntem "imbracati" cu un corp material si "natura" a fost facuta special pt noi.

E ca un corp mai mare, unul lumesc, de care trebuie sa avem grija.

 

La nivel micro, ce poti tu face?

Nu fuma, nu te rimela sau farda pt ca asa imbogatesti o industrie care ne saraceste resursele, nu consuma gaz, nu polua sonor asadar nu asculta muzica tare, nu te-mbraca in blanuri, dar nici in in, nu mirosi plantele ca le furi polenu' si nu se mai inmultesc, nu calca gandaceii din iarba, nu arunca recipientele din metal in cosurile de gunoi special amenajate pt hartie etc samd...... :roll:

N-ai ce-i face, ma, ne-am inmultit ca porcii, s-a dus draq totu'! :yes: :)

Editat de zidita

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La nivel micro, ce poti tu face?

Nu fuma, nu te rimela sau farda pt ca asa imbogatesti o industrie care ne saraceste resursele, nu consuma gaz, nu polua sonor asadar nu asculta muzica tare, nu te-mbraca in blanuri, dar nici in in, nu mirosi plantele ca le furi polenu' si nu se mai inmultesc, nu calca gandaceii din iarba, nu arunca recipientele din metal in cosurile de gunoi special amenajate pt hartie etc samd...... :o:

N-ai ce-i face, ma, ne-am inmultit ca porcii, s-a dus draq totu'! :P :lol2:

 

Of doamne,imi distrugi visele ka eu speram sa se mai poata face ceva...:P..dah kam asha e...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Cine isi plinge singur de mila ,isi merita soarta iar nepasarea te condamna implicit. Nu dispera fiindca nu esti singura care incepi sa te intrebi ,,Ce sa facem". Inca mai sint si altii.

Uite pe www.ourstory.ro si pe trilulilu cautind dupa sunetul plantelor. Totul este sa te implici , indiferent in care actiune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

saptamana viitoare marti (29.01) se relanseaza forumu de discutii a comisiei europene, si cu ocazia asta o sa fie online 3 comisari (pe comunicare, pe mediu si pe energie) intre 16:00 si 18:30.

daca va tenteaza, principalele teme discutate vor fi schimbarea climatica si energia, viitorul europei si dialogul intercultural. normal ca dialogul poate sa divagheze..

pentru mai multe informatii:

http://europa.eu/debateeurope/index_ro.htm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Natura poate exista fara om,insa omul fara natura nu.

As dori sa ascult parerile voastre despre ce putem face pentru un mediu cat mai curat...

eu fiind extremist am locuit o vreme numai in natura , adica ceva in gen hippie si imi placea sa privesc in jur in natura fara sa vad nici un semn al vreunei activitatii umane Casuta mea din padure era subt un deal si era acoperita complet cu iarba si flori , ceva cum avea Bilbo Baggins din Lord of the rings.

Parerea mea e ca ar trebuie sa construim niste orase speciale ecologice in care sa impletim armonios tehnologia cu natura.

Orasele si civilizatia noastra au fost construite in lipsa unei mentalitati ecologice.

 

Eu am plecat sa traiesc in natura fiindca din orasul meu s-au taiat toti copacii , iar eu n-am mai putut trai intr-o lume lipsita de natura.

Ar fi trebuit ca oamenii sa se uneasca si sa fi facut un miting de protest sau ceva impotriva taierilor de copaci.

In primul rind ceea ce trebuie este ca oamenii sa devina responsabili sa-si dea seama ca trebuie sa le pese de lumea din jurul lor.

 

Problema ecologiei nu consta in inmultirea oamenilor ori in industrializare ci problema este in mentalitatea oamenilor.

Editat de oliver

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Putem face macar niste chestii de bun-simt. Cred ca acestea ar conta enorm, daca fiecare le-ar face.

De exemplu, sa nu aruncam gunoaie pe jos, sa nu lasam apa la robinet sa curga aiurea... eventual sa ducem niste hartie la reciclat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Putem chiar imbratisa copacii, urmandu-i exemplul lui Al Gore :blink:

 

Lupta ecologica pentru protectia mediului... e tot praf in ochi si are scopul de a va lua din drepturi pentru a le da copacilor :yes: De fapt, dupa teoria lui Darwin, copacii rezulta strabunii nostri; asa ca pupati-i, mangaiati-i si respectati-i pentru ca sunt bunicii vostri, dupa cum va invata si la scoala :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×