Sari la conținut
Forum Roportal
gtotoianu

Tulburare afectiva bipolara

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ninja2

 

Medicamentele psihiatrice dupa o perioada(cateodata chiar scurta) incep sa-ti distruga creierul fizic(adica se vede si la RMN), nu trebuie luate o periaoda indelungata, trebuie psihoterapie.

 

Ce simptome ai?

 

 

 

Un scurt rezumat ar fi cam asa : treptat in urma unor traume incepand cu 1996 am devenit foarte sensibil si obosesc , imbolnavesc foarte usor .

 

Tratamentul a inceput in '07 cu Zyprexa pe care nu l-am suportat si mi-a dat Seroquel care imi provoaca insomnie permanenta , 3 zile nu am dormit deloc si mi-a fost frica sa nu fiu internat dinou daca nu il i-au , am mai fost internat de 4 ori de 2 ori cu forta ...

 

 

Principalele traumele ar fi

 

a. moartea tatalui in '88 la care tineam foarte mult

 

b. din '96 pana in '02 partea mea din o casa a fost ocupata de chiriasi si de familia mea (frate si mama) spre binele meu zic ei

 

c. dupa 6 ani de ocupatie spre binele meu am vandut casa si in perioada ‘02-’04 am cumparat 2 masini una cu serii false (Ford) si una ce a am cumparat-o pt ca nu aveam voie sa circul cu Fordul ce a fost stricata de un servis auto (Olcit) , ambele masimi ajung la fier vechi , pierzand aproape toti banii de pe casa , in justitie nu mi-am primit banii si dimpotriva am pierdut mai multi bani ...

 

d. 11 ani am trait cu o punga cu puroi ramasa de la o extractie nereusita , medicul nu a verificat daca a iesit tot dintele rezultatul fiind o radacina ramasa in gingie ce mia stricat o parte din dantura perioada '92-'03

 

e. Dupa 4 ani de pregatiri pentru facultatea Anefs intru dar dupa 2 ani de studi cu intreruperi , perioada '94-'97renunt din cauza deselor internari la Pshiatrie care cred ca sunt din cauza abuzurilor asupra casei unde eram proprietar dar si culpa medicala actiona cred ca in subconstient ...

 

Cam astea sunt principalele traume pe scurt .

Editat de aaee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

Am avut si inca am asa ceva .Fac psihoterapie ,am redus medicatia (cu care iesisem din spital ) si acuma ma simt bine.Incercati sa cititi prospectele mai ales la Rispen si Orfiril si cereti sa vi se fac EKG (mie nu mi-au facut cand au fixat doza ),acuma am extrasistole si probleme cu inima.Sper sa va rezolvati problema dar sa stiti ca meduicatia nu este o slutie sau nu este unica solutie.

Va doresc multa sanatate

Denise

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma chinui de prea mult timp si medicatia e apa de ploaie, dorm prea putin, pierd noptile gandindu-ma si analizandu-ma, am ganduri negre cand sunt in depresie=>lipsa somnului iar cand devin maniaca nu pot dormi de prea mult bine. Imi distruge viata incet si nu stiu ce sa fac. Merg la psiholog, fac terapie de 1 an, nu ma ajuta nimic.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce fel de terapie foloseste psihologul?

 

Daca nu te ajuta, inseamna ca trebuie sa cauti altii, pana cand vei gasi unul care te restructureaza pentru ca are el vocatie si stie sa te ia.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am o f buna prietena care sufera de bps. ea a ales sa lase tratamentul medicamentos, nu ii facea bine deloc. se duce de 2 ori pe an la un sanatoriu, vb cu terapeuti, face ce face p-acolo si ii e mai bine. aiurea e ca nu refuza un pahar cu vin, nu e alcoolica, insa vad f repede pe ea ca e nasol cand bea, mai bine zis dupa- 1 saptamana dupa ce iese cu noi e terminata de nervi, nu o recunosti, nu e ea.

 

a inceput sa picteze, isi face de lucru...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×