Sari la conținut
Forum Roportal
johnymic

Gardulet din cauciucuri uzate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu prea merge la ce vrea el sa faca. plus ca pana cresc salcamii trec 5-6 ani. si mai sunt si camioanele.

nu merge decat cu pietre sau pari, ori saparea unei rigole ce se betoneaza.

lasa-l sa-si faca lacul cu cascada si broaste. :)

Sau construierea unor castre romane :crazy:

 

cannes097.jpg

 

Castrul Praetoria castra%20praetoria.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru materiale clinho ...... SUPERBE. Prima imi place la nebunie. La asa ceva ma gandeam ca ar merge pentru afara (din pacate salcamii nu cred ca ar fi o solutie pentru ca pe sub pamant trec ceva cabluri pentru curent deci nu prea pot pune nici un fel de copac mai mare desi mi-ar placea). Totul acoperit cu pietris si as putea pune din loc in loc cate un cauciuc pe care sa nu ma mai chinui sa il tai si in el flori. Daca reusesc sa imbrac si tot zidul in iedera cred ca ar arata tare fain, iar pe pietris nu au decat sa calce cu camioanele lor :dwarf: . Poate fac o casacada mica mica (cu sau fara broaste) si afara ce ziceti :cry: ? Numai ca trebuie sa gasesc o solutie ca pompa sa fie in curte ca risc sa raman fara ea. Ok am cam luat-o razna deja. Sa ne concentram pe pietris, are cineva idee cam cat costa o masina de pietris? Ma duc sa imi iau un publitim sa vad daca gasesc acolo :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu la mine in zona nu am vazut niciodata de aia ziceam ca nu cred sa am oaspeti de genul asta. Nici pe vecini nu i-am auzit plangabdu-se de asa ceva. Tu de unde sti GinGin poate ca la broscute nu le place Timisoara unde stau eu :airkiss:

 

pai unde stai tu? in toamna, langa mall, in fata la policlinica garleanu, era concert de oac-oac :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ciao, ma intreb daca m-ati putea ajuta cu cateva sfaturi sau poate idei mai bune decat ale mele ...

In fata casei am un spatiu verde (lung dar foarte ingust) pe care am plantat gazon dar din pacate, avand un depozit de materiale de constructie in apropiere, "dragutzii" de soferi de tir imi cam transforma gazonul in asfalt intrand peste bordura pe spatiul verde. Am incercat sa pun un gard viu dar nu au tinut cont de el si tot calcandu-l s-a uscat . Acum m-am gandit sa pun ceva mai inalt pe langa bordura, ca niste jardiniere in care sa plantez flori. Pentru a nu cheltui foarte mult am facut rost de cateva cauciucuri uzate pe care vreau sa le tai in 3 urmand sa le umplu cu pamant si sa pun florile. Deaocamdata am ajuns la faza cu taierea care este destul de anevoiasa dar merge iar in weekend urmeaza sa le vopsesc frumos. Mi-am procurat si pliculete cu seminte de flori de piatra, panselute, amestec pentru jardiniere, galbenele si petunii.

De acum in colo incep insa problemele. M-am gandit sa le prind batand cuie lungi in pamant dar nu stiu daca vor tine si de asemenea nu stiu de unde sa iau pamantul pentru a le umple. Sacii cu pamant care se gasesc in comert mi se par destul de scumpi avand in vedere ca voi avea nevoie de mult pamant.

Mi-ar place sa imi spuneti ce parere aveti despre proiectul meu si daca aveti vreo idee pentru un sistem de prindere a cauciucurilor in pamant sau poate imi mai recomandati alte flori pe care le-as putea planta care sa nu fie prea pretentioase.

Pamant m-am gandit sa iau de undeva de pe camp. Din cate stiu eu pamantul din musuroaiele de cartita e foarte bun pentru flori. Stie cineva pe unde gasesc musuroaie de cartita prin jurul Timisoarei?

 

 

 

In loc sa le tai le ingropi pana la jumate in pamant (eventual pui si putin ciment la baza ca sa stea mai bine)si apoi ce nebun o sa mai intre intentionat in cauciucurile tale(eventual daca sunt nesimtiti si persista le pui si o surpriza ca sa le faci o bucurie si sa schimbe cauciucu daca sunt nesimtiti si mai intra).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesanta ideea ta. Imi vor trebui mult mai multe cauciucuri asa ..... dar cred ca as putea pune intre ele si flori in glastre de ciment ..... o sa ma gandesc la asta ....

Oricum am vorbit cu cei de la depozit si se pare ca le e aproape gata noul sediu asa ca am sanse mari sa se mute anul asta :D. Sambata erau numai celofane si resturi de la ei pe gazonul meu, care saracul numai a gazon nu mai arata acum, si le-am adunat intr-un sac si l-am predat frumos la ei :). Cei de acolo au fost chiar draguti (tocmai cand eram hotarata sa le zic vreo doua :( ), nu au comentat la sacul meu si erau chiar si ei bucurosi sa se mute de acolo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Interesanta ideea ta. Imi vor trebui mult mai multe cauciucuri asa ..... dar cred ca as putea pune intre ele si flori in glastre de ciment ..... o sa ma gandesc la asta ....

Oricum am vorbit cu cei de la depozit si se pare ca le e aproape gata noul sediu asa ca am sanse mari sa se mute anul asta :D. Sambata erau numai celofane si resturi de la ei pe gazonul meu, care saracul numai a gazon nu mai arata acum, si le-am adunat intr-un sac si l-am predat frumos la ei :). Cei de acolo au fost chiar draguti (tocmai cand eram hotarata sa le zic vreo doua :( ), nu au comentat la sacul meu si erau chiar si ei bucurosi sa se mute de acolo.

 

 

vezi ca daca faci pe domeniul public, iti trebuiesc ceva acte de la primarie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
vezi ca daca faci pe domeniul public, iti trebuiesc ceva acte de la primarie.

 

:spiteful: sincer, daca trebuie acte ma las pagubasa. am avut niste experiente graznice cu umblatul dupa acte la primarie .... nici macar casa nu am reusit sa o intabulez ca sa platesc impozit mai mare. Au niste orare ...... si de atitudine sa nu mai vorbim

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×