Sari la conținut
Forum Roportal
johnymic

Gardulet din cauciucuri uzate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ciao, ma intreb daca m-ati putea ajuta cu cateva sfaturi sau poate idei mai bune decat ale mele ...

In fata casei am un spatiu verde (lung dar foarte ingust) pe care am plantat gazon dar din pacate, avand un depozit de materiale de constructie in apropiere, "dragutzii" de soferi de tir imi cam transforma gazonul in asfalt intrand peste bordura pe spatiul verde. Am incercat sa pun un gard viu dar nu au tinut cont de el si tot calcandu-l s-a uscat . Acum m-am gandit sa pun ceva mai inalt pe langa bordura, ca niste jardiniere in care sa plantez flori. Pentru a nu cheltui foarte mult am facut rost de cateva cauciucuri uzate pe care vreau sa le tai in 3 urmand sa le umplu cu pamant si sa pun florile. Deaocamdata am ajuns la faza cu taierea care este destul de anevoiasa dar merge iar in weekend urmeaza sa le vopsesc frumos. Mi-am procurat si pliculete cu seminte de flori de piatra, panselute, amestec pentru jardiniere, galbenele si petunii.

De acum in colo incep insa problemele. M-am gandit sa le prind batand cuie lungi in pamant dar nu stiu daca vor tine si de asemenea nu stiu de unde sa iau pamantul pentru a le umple. Sacii cu pamant care se gasesc in comert mi se par destul de scumpi avand in vedere ca voi avea nevoie de mult pamant.

Mi-ar place sa imi spuneti ce parere aveti despre proiectul meu si daca aveti vreo idee pentru un sistem de prindere a cauciucurilor in pamant sau poate imi mai recomandati alte flori pe care le-as putea planta care sa nu fie prea pretentioase.

Pamant m-am gandit sa iau de undeva de pe camp. Din cate stiu eu pamantul din musuroaiele de cartita e foarte bun pentru flori. Stie cineva pe unde gasesc musuroaie de cartita prin jurul Timisoarei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nici nu e necesar sa te duci "in jurul" timisoarei. sunt pe langa parcul botanic, pe calea aradului (respectiv a.i. cuza), intre giratoriul de la clinicile noi si trecerea de cale ferata.

 

dar cartitelor le place? :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

johnymic, nu inteleg de ce cauti tu pamant de musuroi... Cartitele nu imbogatesc pamantul pe care-l "treiera" in drumurile lor, doar il afineaza/aereaza. Poti folosi orice pamant de gradina, trebuie doar sa fii atenta sa nu fie argilos/lutos si sa nu fie luat de pe pajisti caci iti vei umple cauciucurile cu iarba/gazon. In plus, te obosesti prea mult cu taiatul cauciucurilor si apoi te vei chinui sa le fixezi. Daca le lasi intregi, asa cum sunt si doar le umpli cu pamant, vor fi foarte grele si nu va mai fi nevoie sa le fixezi cu ceva... nu le vei mai putea clinti din loc nici sa vrei :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru raspunsuri

Pamantul de musuroi nu stiu de ce este considerat mai bun ... probabil pentru ca este scos de la o oarecare adancime si este afanat. Eu asa am auzit si cand eram copil stiu ca mergeam pe dealuri si cautam musuroaie ca sa luam pamant de flori. Nu am intrebat niciodata de ce :crazy: Multumesc pentru pont Shur'tugal. Promit sa nu deranjez cartitele

Din gradina mea nu pot lua pamant pentru ca este foarte mica si si pamantul acela este adus acolo din alta parte. Initial si eu am vrut sa pun cauciucurile intregi dar spatiul meu verde este foarte ingust si eu as avea nevoie de un fel de bariera pe margine un pic mai inaltuta care sa impiedice tirurile sa mai intre pe gazon. Oricum cu tatiatul vad ca merge mai usor acum ramane sa gasesc un sistem de prindere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca chiar vrei pamant de "musuroi" cel mai aproape de tine ar fi de pe malul raului Bega, pe langa Autogara.Dupa ce faci taierile de roti, apreciezi cam cate roabe iti trebuiesc si pana vine vremea de plantat ai rezolvat problema.Dar eu sant totusi de parere sa nu te complici cautand musuroaie. Iti doresc succes si sa ne spui cum ai rezolvat. :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deazamagire totala :yahoo: ..... am pus cauciucurile pe care le aveam si am pus in ele pamant din gradina asa ca sa vad cum ar veni ..... A doua zi cand m-am uitat la ele in fiecare cauciuc era cate o talpa. Cineva foarte "destept" se gandise ca ar fi bine sa mearga pe ele. Si asta nu e tot. Dupa inca o zi cand am iesit din curte nu mi-a venit sa cred ce vedeam. Cineva luase pamantul din cauciucuri :o . Nu o sa inteleg niciodata cum pot fi oamenii atat de rai, nu imi pot inchipui alt motiv pentru care ar fi facut asa ceva. Bine ca nu m-am dus dupa musuroaie ... Acum sunt in dilema daca sa ma mai chinui sau nu sa fac rost de retul de cauciucuri . Am facut abia o treime din spatiu :) :shout: :shout:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a venit alta idee, la capitolul asta stau tare bine. M-am gandit ca as putea sa fac o amenajare cu pietre. Ideea ar fi sa acopar toata suprafata (e adevarat ca e cam mare dar as incerca) cu pietre de diferite marimi (unele le-as vrea chiar marisoare poate asa ii impiedic sa mai intre cu masinile) si printre ele pe alocuri sa pun flori. Acum ramane intrebarea ..... de unde iau pietre? Din pacate nu am masina si nu le pot cara de pe unde se gasesc (rauri, munte ...). Ma ajuta cineva cu o idee?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi-a venit alta idee, la capitolul asta stau tare bine. M-am gandit ca as putea sa fac o amenajare cu pietre. Ideea ar fi sa acopar toata suprafata (e adevarat ca e cam mare dar as incerca) cu pietre de diferite marimi (unele le-as vrea chiar marisoare poate asa ii impiedic sa mai intre cu masinile) si printre ele pe alocuri sa pun flori. Acum ramane intrebarea ..... de unde iau pietre? Din pacate nu am masina si nu le pot cara de pe unde se gasesc (rauri, munte ...). Ma ajuta cineva cu o idee?

 

 

Ca sa opresti idiotii sa parcheze, NU iti trebuie un lantz continuu de pietre - plaseaza cateva pietre mai masive ( care sa nu poata fi date usor la o parte ) la intervale de circa trei metri - nu vor risca sa isi paradeasca masinutele lor pretioase in pietrele tale ...

 

 

:flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca sa opresti idiotii sa parcheze, NU iti trebuie un lantz continuu de pietre - plaseaza cateva pietre mai masive ( care sa nu poata fi date usor la o parte ) la intervale de circa trei metri - nu vor risca sa isi paradeasca masinutele lor pretioase in pietrele tale ...

:flowers:

 

 

Cam asta era si ideea mea doar ca ma gandeam ca arata mai bine cu pietre peste tot. Oricum, ai idee de unde pot lua pietre din alea mai masive si cam cat ar costa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi-a venit alta idee, la capitolul asta stau tare bine. M-am gandit ca as putea sa fac o amenajare cu pietre. Ideea ar fi sa acopar toata suprafata (e adevarat ca e cam mare dar as incerca) cu pietre de diferite marimi (unele le-as vrea chiar marisoare poate asa ii impiedic sa mai intre cu masinile) si printre ele pe alocuri sa pun flori. Acum ramane intrebarea ..... de unde iau pietre? Din pacate nu am masina si nu le pot cara de pe unde se gasesc (rauri, munte ...). Ma ajuta cineva cu o idee?

 

 

post-77258-1172824154_thumb.jpg

 

ia incearca tu cu butuci, dar sa-i bagi in pamant minim 60 cm. nu cred ca vor mai intra nici cu tancul.

in interior arunci cateva pietre si plantezi flori. eu ti-as recomanda flori de piatra pe care , dupa ce pregatesti terenul, le semeni. vezi ca au semintele f mici si trebuie sa le amesteci cu nisip, sa nu iasa prea dese. :pardon:

:D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×