Sari la conținut
Forum Roportal
cristocel

In asteptare pentru interferon

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sotului meu i s-a aprobat dosarul dupa 1 an dar sa-ti spun sincer nu-mi mai amintesc ce scor avea.Tocmai a terminat tratamentul acum o luna si sa speram ca lucrurile vor merge bine si in continuare.Multa sanatate iti doresc!

Buna ziua

Nu vreau sa te descurajez, dar la noi sistemul medical este asa cum stim cu totii, NEPASATOR, ca sa nu ma exprim altfel.

Eu am depus dosarul anul trecut in iulie, cu punctaj 4, cu o viremie de 488 000, iar anul acesta mi-a scazut viremia la 429ooo. Sunt tot in asteptare, fara nicio speranta, mai ales acum ca mi-a scazut viremia.

Iti doresc sanatate si rabdare. Vor trebui sa ne aprobe pana la urma dosarele, sper ca inaine sa ne fie mai rau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o intrebare pt socrul meu, care e de la tara. E din cei mai vechi cu Hep C, cu siguranta dinainte de 89. acum are 62 de ani, iar la ultima viremie i-au iesit 3,5 mil. virusi. Si-a depus dosarul pt interferon acum 9 luni si observam ca se cam intarzie si ne e teama sa nu faca 65 de ani si sa nu mai prinda tratament. Ne puteti spune care e filiera de aprobare a dosarului. Se aproba la nivel judetean sau national (el e din vrancea)? Se tine cont de recomandarile judetene sau nu? multumim.

Editat de mihail75

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna

 

Nu cred ca exista recomandari judetene pt aprobarea dosarului.Cu cat ai punctaj mare la dosar ,cu atat astepti mai putin.Dupa fiecare 1/2 de an trecut se mai adauga un punct la dosar.Viremia este valabila un an,iar punctia 3 ani.Eu cu punctaj 9 am asteptat 1an si jumatate pana am primit tratamentul.Conteaza si varsta,dupa 60 ani stiu ca se da mai greu tratamentul.Multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc. Problema e varsta, ne e teama ca ajunge la 65 si nu prinde tratamentul. Acum, in disperare de cauza, am si "unge" pe cine trebuie, caci cu sanatatea nu prea te joci, insa nu stim unde si cum (de asta si intrebam). Pacat ca trebuie sa apelam la astfel de metode ca sa ne facem cit de cit sanatosi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu am mai intrat de mult , dar acum m-am hotarat, vreau sa stiu daca stie careva de ce dureaza asa mult aprobarea dosarului pt tratament.L-am depus in mai 2007 , cu scor 7 , dupa 6 luni am repetat tranaminazele care mi-au iesit mai mici ceea ce a dus la scaderea scorului la 6. Cand sun imi spun ca e scorul mic , deci asteapta sa ma inbolnavesc suficient , sa-mi creasca scorul si poate..............S-a mai intamplat cuiva sa astepte aproape un an pt aprobare? Sun saptamanal la ei , de i-am plictisit .Mentionez ca am 29 ani

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am asteptat 1 an si jumatate pana mi-a venit aprobarea dosarului.Dar cime ti-a cerut sa duci transaminazele?Mie doar viremia mi-au facut-o din nou la un an.Poti sa-ti faci analizele pt tine,dar nu le mai du la ei daca nu-ti cer.Sa stii ca dupa ce trece jumatate de an ,ti se adauga la dosar un punct.Pacat ca trebuie sa astepti atat;mai ia in perioada asta pastile hepatoprotectoare.Multa sanatate si succes cu dosarul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor...numele meu este Oana. Am si eu fratele bolnav de hepatita de tip C. a fost diagnosticat in anul 2005 pe cand avea 16 ani. In ianuarie 2006 i s-a intocmit dosar pentru interferon de catre Spitalul de Pediatrie Cluj unde PBH efectuat a aratat hepatita lobulara si de interfata severa si fibroza stelara (scor Metavir F1 ). Tratamentul nu i-a fost aprobat la acea vreme. La inceputul anului 2008 , mai exact in martie, cei de la Institutul de Gastroenterologie si Hepatologie din Iasi au hotarat reintocmirea dosarului, in urma unor noi analize ( TGP=231 ,TGO=63, ANR-VHC=4740 UI/ml), iar fibroscan-ul releva fibroza stadiul 2. In dosar sa cerut aprobarea tratamentului cu Pegasys si Ribavirina. De atunci dosarul sta pe listele de asteptare. Saptamana trecuta a venit un plic , unde cereau sa i se intocmeasca noi analize (transaminazele, hemoleucograma, markerii virali). As avea intrebari...la care va si rog pe cei cunoscatori sa imi raspundeti daca se poate... :P

1. Cam in cat timp se aproba dosarul el avand nota 9 cand s-a inaintat dosarul, iar acum cred ca e 10, stiu ca la un an se aduna cate un punct?

2. Daca stiti pe careva de varsta lui ( 20 ani) care a facut acest tratament, cum l-a suportat ( stiu ca difera de la un organism la altul)?

Analizele recent facute arata valorile: TGP=107,8 ; TGO=20,82 ; BD=0,38 ; BT=0,88 ; GGT=42,26 ; ALP=102,5 ;

Va multumesc mult si va doresc sanatate la toti... :) :) :P :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna

Faceti urgent analizele cerute si duceti-le personal la casa de asigurari .Sa aveti si o adeverinta de salariat (sau elev) pt a dovedi ca e asigurat.Sunt din jud Iasi si unei prietene ce avea depus dosarul de un an i s-au cerut saptamana trecuta iar analize noi pt a fi trimis dosarul la Bucuresti.Actiomati cat mai repede,eu cred ca si lui ii vor trimite dosarul la Bucuresti.Puteti suna la casa de asigurari si cere detaliii.Daca nu aveti nr de telef vi-l pot da eu,de la casa de asig din Iasi.Dupa ce dosarul ajunge la Bucureti nu mai aveti mult de asteptat(eu am primit tratam dupa 3 luni).E tanar si va suporta bine tratamentul.Fibroza e avansata deja si pegasys e singurul tratament ce stopeaza boala.Nu mai ezitati.Multa sanatate.

Editat de greyt

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua! Ma numesc Pirvulescu Alina, am 21 de ani si de curand tatal meu in varsta de 53 de ani a fost diagnosticat cu hepatita C. Am aflat intamplator in urma unor analize pe care le-a facut deoarece i s-a umflat foarte tare un picior, ca ar avea ficatul foarte mare. In urma unor investigatii ulterioare pe care le-a facut in Targoviste, orasul unde locuim a fost diagnosticat cu hepatita C. Doctorul de la Targoviste ne-a recomanadat spitalul Cantacuzino din Bucuresti si pe domnul doctor Ancuta care lucreaza acolo. A facut si acolo analizele si da au iesit pozitive, are hepatita C. Au urmat analizele de viremie si punctie pe care le-a facut in Bucuresti la acest spital. In urma tuturor analizelor doctorul ne-a atentionat ca trebuie sa ne miscam repede pentru ca deja boala este avansata si trebuie sa depunem dosarul la casa de sanatate ca sa ne dea interferonul. De aseamenea doctorul ne-a mai zis ca boala o are cel putin 10 ani, in 10 ani nimeni niciun medic nu a putut sa ne spuna ca el are ficatul mai mare decat este normal. A trebuit sa ajung sa fie in stadiul acesta pentru a ne spune si noua cineva ca el este bolnav. Am facut dosarul, la depus si ni s-a spus ca pe data de 25 ale luni respective va pleca la minister. De atunci au trecut 2 luni si parintii mei s-au dus zilele trecute sa vada daca dosarul a fost intradevar trimis si surpriza. Dosarul era intr-o mapa, singurul dosar din acea mapa. Nici macar nu a fost trimis. Tin sa va spun ca in momentul in care a fost depus dosarul doamna doctora care se ocupa de dosare ne-a spus ca daca nu avem pe cineva sa ne ajute sa intervina o sa fie greu acceptat si dosarul lui. Tatal meu a iesit plangand zilele trecute din biroul doctorei cand a aflat ca nici macar nu i-au trimis dosarul desi ni se spusese ca pe 25 il vor trimite. Ma doare sufletul cand il vad cat sufera. Nu suntem o familie bogata. Avem cat sa avem sa mancam si sa platim datoriile lunare. Eu m-am angajat tocmai pentru a le usura problemele cu banii pe care le intampina parintii mei. Nu vreau ca tatal meu sa patesca ceva vreau sa-l stiu sanatos, sa ajunga sa ma vada si pe mine avand o familie. Doctora care se ocupa de trimiterea dosarelor ne-a zis ca daca il cunoastem pe domnul Irinel Popescu, acesta am inteles ca se ocupa in Bucuresti de aceste dosare doar asa ni-l poate trimite.. de fapt de fiecare data ne-a dat de inteles ca vrea bani pentru ca dosarul sa fie trimis. Mama mea ia trimis un mail domnului Irinel Popescu pentru ai explica situatia. Pana acum cateva luni tatal meu se simtea bine, sanatos acum insa are dureri foarte mari incepand cu luna martie a inceput sa il supere cand stomacul,cand rinichii,cand colonul, iar 200 de lei lunar merg pe medicamente care nu isi fac nici un efect. Dintr-un venit de 1500 lei de unde sa avem bani sa cumparam noi interferonul de care are nevoie.

 

Aceste sunt analizele lui:

In urma analizelor transaminazele TGP=251 si TGO=169,7.A facut viremia la Spitalul Cantacuzino din Bucuresti si i-a iesit de 280 de mii.

 

Markerii virali au aratat prezenta replicarii virale pt virusul C cu ARN-HVC=280 0000 ui/ml,AgHbs-,Ac anti HVC +.

 

Punctia biopsie hepatica are ca rezultat un scor 9p Ishak si Metavir A2/F3.

 

N.L Discreta steatoza.

 

va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat ce trebuie sa facem pentru ca dosarul lui sa plece la Bucuresti va rog ajutati-ma suntem disperati el se simte din ce in ce mai rau se consuma foarte mult ma doare sufletul cand il vad cat sufera. Este tatal meu si il iubesc foarte mult. Va multumesc din suflet! Va doresc o zi buna si sa va dea Dumnezeu multa sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×