Sari la conținut
Forum Roportal
cristocel

In asteptare pentru interferon

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Numele meu este Marian .Si de curand am fost diagnosticat cu hepatita c acuta.Dupa 2 saptamani de stat in spital am venit acasa si mi sa spus sa astept cateva luni sa vedem cum evolueaza boala dar imi este frica .Nu prea stiu f bine ce regim alimentar trebuie sa tin poate ma puteti ajuta.Si daca puteti sa-mi dati un sfat cu ce trebuie sa fac in continuare.Am citit ca daca se face tratament cu interferon in stare mea sansele de vindecare sunt f mari ..Si daca asta e adevarat de ce mau pus pe mine sa astept .Am 23 de ani si cred ca viata mea deabea a inceput si imi este frica sa nu se termine mai repede decat ar trebui.VA ROG RASPUNDETI SI LA INTREBARILE MELE !!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil pentru ca tratamentul se face la hepatita cronica, iar daca tu ai acuta....nu stiu ce sa-ti spun, mai intreaba alti doctori..

Editat de egreta alba

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Probabil pentru ca tratamentul se face la hepatita cronica, iar daca tu ai acuta....nu stiu ce sa-ti spun, mai intreaba alti doctori..

 

 

daca ai hepatita sub forma acuta inseamna ca te-ai infectat de curand cel mult 6 luni

Nu cred ca ai deja probleme serioase la ficat si poti sa mai astepti sa vezi daca nu te vindeci spontan

Procentul de vindecare spontana poate ajunge pana la 20%

daca nu atunci in cazul cronicizarii poti sa te tratezi cu interferon si ribavirina

Dar o intrebare?

De unde sti ca esti in faza acuta? mai ales ca este o boala asimtomatica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, Dioneea are dreptate! Eu am un prieten care s-a vindecat spontan in faza acuta dar a baut f f mult suc de morcovi si a mancat multe fructe legume si regim..Si a scapat, norocosul! :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt leonas am 30 de ani si de curand am fost diacnosticat cu hepatita c activa, am facut viremia si am 1124294, astept rezultatul punctie.la ecografie nu am semne ca ficatul ar avea o problema, este normal omogen la fel si splina, pancreasul. la inceput am avut Alt 137 si ast 42, dar la un interval de doua saptamani am repetat analizele si alt este 58 si ast este 26.ce puteti sa imi spuneti despre aceasta boala cat de grav poate sa fie si daca poate fi stopat evolutia cu interferon.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va trebui sa faci tratamentul cu interferon si ai toate sansele sa adormi acel virus definitiv.

Alt, AST pot fi in valori normale la hep C , si eu asa le-am avut tot timpul.

Punctia hepatica este singura care iti vorbeste despre starea ficatului!

Doamne ajuta sa fie totul in regula!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Dioneea, stiu ca tu esti unul din norocosii care au raspuns la tratament si ma bucur mult ptr. tine. Stiu deasemenea ca esti de multa vreme pe acest forum si ai mai multe cunostinte in ceea ce priveste aceasta boala. De aceea ma gindesc ca poate imi poti raspunde si mie la citeva intrebari, ca simt nevoia sa ma agat ca innecatul de orice pai. Pe 4 iunie urmeaza sa fac si eu viremia la 6 luni dupa terminarea tratamentului. Am niste emotii cumplite, mai ales ca din proprie initiativa mi-am facut transaminazele. TGO-ul mi-a iesit in limite, dar TGP-ul mi-a iesit 60 si m-a cam demoralizat treaba asta. Pina sa incep tratamentul cu interferon am avut valori mari ale transaminazelor, apoi in timpul tratamentului s-au normalizat, iar acum faptul ca TGP-ul a crescut nu prevesteste nimic bun, asa e ? Crezi ca mai este vreo sansa sa iasa acel "nedetectabil" mult dorit ? Rodica ma incurajeaza si-mi spune ca dupa tratament la multi le cresc transaminazele (chiar daca au scapat de virus) si apoi se normalizeaza. Tu crezi ca e posibil, sau vrea ea sa fie draguta cu mine ? Astept un raspuns de la tine si te rog nu ma menaja ! Merci mult !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Numele meu este Marian .Si de curand am fost diagnosticat cu hepatita c acuta.Dupa 2 saptamani de stat in spital am venit acasa si mi sa spus sa astept cateva luni sa vedem cum evolueaza boala dar imi este frica .Nu prea stiu f bine ce regim alimentar trebuie sa tin poate ma puteti ajuta.Si daca puteti sa-mi dati un sfat cu ce trebuie sa fac in continuare.Am citit ca daca se face tratament cu interferon in stare mea sansele de vindecare sunt f mari ..Si daca asta e adevarat de ce mau pus pe mine sa astept .Am 23 de ani si cred ca viata mea deabea a inceput si imi este frica sa nu se termine mai repede decat ar trebui.VA ROG RASPUNDETI SI LA INTREBARILE MELE !!!!

sa nu uiti nicodata un lucru:

HEPATITA C POATE FI INVINSA

pentru asta ai de luptat crunt, dar mai ales cu frica (fireasca de altfel)

am convingerea ca te vei vindeca deplin si viata iti va fii senina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×