Sari la conținut
Forum Roportal
lavvinya

Dupa cat timp pot sa cer concediu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Va rog sa imi spuneti!!!!! lucrez de 6 luni ...adik in ianuarie fac 6 luni la locul actual de munca si tot in ianuarie vreau sa cer concediu pt ca am de invatat pt licenta.Mi se va da concediu? sau va trebui sa imi iau concediu pt studii?(acela stiu ca nu se plateste)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Va rog sa imi spuneti!!!!! lucrez de 6 luni ...adik in ianuarie fac 6 luni la locul actual de munca si tot in ianuarie vreau sa cer concediu pt ca am de invatat pt licenta.Mi se va da concediu? sau va trebui sa imi iau concediu pt studii?(acela stiu ca nu se plateste)

 

Presupun ca doresti concediu de odihna.

Da,se poate lua concediu si nu numai pentru anul intreg lucrat,ci si pentru fractiuni.Adica,daca ai lucrat 6 luni in 2006,poti lua 1/2 din CO aferent lui 2006.Pentru 2007 se ia concediu aferent lui 2007.Cauta in Codul Muncii si in Contractul tau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Angajatorul poate sa-ti dea fie concediu de studii, neplatit ori o parte din concediul de odihna.

Daca in contract ai dreptul la 20 zile lucratoare ii poti cere 10 zile (aferent jumat de an)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai lucrez de multi ani in Ro. si banuiesc ca intre timp s-au schimbat legile, dar eu stiam ca poti avea concediu de odihna dupa 11 luni lucrate la acelasi angajator. Citeste contractul individual de munca si pe cel colectiv.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Angajatorul poate sa-ti dea fie concediu de studii, neplatit ori o parte din concediul de odihna.

Daca in contract ai dreptul la 20 zile lucratoare ii poti cere 10 zile (aferent jumat de an)

 

Da , Mirelutza, in 2006,adica acum in decembrie.La anu' ia alt concediu.Eu stiu ca nu se poate lua anul urmator CO neuzat la timp.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

art. 139 - art. 153 din CM

:spiteful:

 

Da , Mirelutza, in 2006,adica acum in decembrie.La anu' ia alt concediu.Eu stiu ca nu se poate lua anul urmator CO neuzat la timp.

Acum depinde si de angajatori.

Daca e un om intelegator patronul o poate lasa sa stea acasa cat are nevoie pt studii, ca pana la urma va avea si el nevoie de tineri specializati, licentiati :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o sa caut in codul muncii si in contract....in mod normal din cate imi amintesc io....la sf anului ar trebui sami plateasca zilele de concediu...de pe 2006.Dar pe mine ma intereseaza sa imi dea macar 10 zile in ianuarie.....

 

si apropo de marinimia patronilor...stiu ca sunt unii...care nu inteleg nimik,si nici nu poti discuta cu ei!dar al meu e ok si cred ca va intelege si cred ca ii va si conveni pt ca luna ianuarie merg fff slab vanzarile

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×