Sari la conținut
Forum Roportal
soleg

Vreau sa scap de gelozie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

chiar vreau sa scap de gelozie si nu stiu cum!

 

imi fac tot felu de idei ca m-ar putea si ca ma inselat cu prietenul meu cel mai bun (fostul acum nu mai suntem prieteni din cauza geloziei mele)

am si ceva motive care sunt su nu sunt intemeiate si pot avea si alte fete adica de amicitie corecta intre ei doi.

 

ideea e ca vreau sa scap de asta si chiar am nevoie e ajutor. am mai citit ca ar trebui sa am incredere in mine si in ea .....dar nu am incredere nici in mine si evident nici in ea ... pana acum o vreme ne-am certat pe tema asta dar acum in fata ei ma abtin si nu ii fac reprosuri dar ma macina si tot timpul ma gandesc la asta (daca m-a inselat sau nu) si nu stiu cat o sa mai pot sa nu explodez si sa fac asa zisa "criza de gelozie"

cu mine treaba ii destul de urata... am avut foarte multe esecuri pr plan financiar si incredere in mine nu mai am. plus ca am inceput sa mint ca va fi bine ca ma dscurc ca.... stiu ca sunt destul de superficial si asta ii cauza esecurilor mele dar imi este foarte greu sa ma schimb, as vrea sa fac o multime de lucruri o data si nu am rabdare.

 

exista ceva medicamene pt asa ceva? (nu pt gelozie :) pt a trece de starea de agitatie si frica pe care o ai in momentele alea)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

olala, hai sa iti spun din punctul de vedere al partenerei pe care gelozia lui a capiat-o :)

 

el se lega de orice amanunt care parea ca eu am inselat, indiferent ca vorbeam cu un coleg sau ca venea un amic la mine nici nu mai vorbesc! se enerva de parca mi-o pusese pe toate partile cand de fapt noi nu facusem decat sa discutam, daca ii spuneam ca vorbesc cu o femeie la telefon imi zicea ca "desigur, doar n-o sa imi spui ca e barbat" si tot felul de faze de la gelozia pe messenger "cu cine vorbesc? despre ce vorbesc? " ....

 

 

in realitate eu il iubesc si il respect chiar daca mai fac si altceva cu altcineva (vorbesc, merg la o bere, schimb de informatie, etc), el e centrul vietii mele....insa nu poti trai bagand in seama un singur om: pe el!

 

de iubit te iubeste cu sau fara bani, asa ca daca nu te descurci financiar nu va avea repercursiuni decat la calitatea vietii voastre

 

si azi scandal fara sa fi fost vinovata, maine iar scandal fara sa fi fost vinovata... la un moment dat iti bagi picioarele ca nu mai suporti tensiunea si incepi sa-l ignori

 

daca e sa te insele te inseala si axact atunci nu vei avea motive de banuiala deci daca iti da motive (mici neconcordante de situatie sau comportament) inseamna ca nu te inseala .... :)

 

cam asta e ...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da merci de raspuns , chiar ai dreptate , pt ca la un moment choar sia bagat picioarele si ne-am despartit pt vreo 2 sapt. acum suntem imreuna din nou si nu vreau sa mai gresesc.

 

daca mai ai sugestii cum as putea proceda...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu unu chiar vreau sa scap de sentimentu, boala, nebunia asta ..... m-am saturat de starea de frica, invidie, ura, suparare ....... nu pot sa lucrez si nu pot sa ma simt bine iti dai seama!

avem serviciu comun si eu si sotia si omu de care ziceam mai sus, si munca mea necesita si "teren" lucru pe care nu prea pot (nu vreau ) sa-l fac din cauza geloziei mele

 

am o gramadade probleme chiar si fara asta si stiu ca continuand asa o sa cad de tot , deja lumea nu prea mai are incredere in mine , sunt evitat. nu pot sa-i condamn pt ca asa ma comportam si eu cu cineva la un moment dat care era gelos ca sotiua lui mai facea pe nebuna la intalniri sau chefuri.

din todeauna am fost gelos dar pan acum 4 luni am reusit sa ascund si chiar sao controlez , daracum ... am cam scapat-o din mana si face ce vreacu mine- chiar nu vreau sa raman asa!!!!

 

deci TE ROG , VA ROG HELP!!! :)

 

 

@ella -ce mi-ai spus mai sus chiar mi-a facut bine! -merci :)

@bydy- da ai dreptate. 10x

Editat de soleg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sincer... n-ai sa scapi... trust me.

Cine e gelos ramane gelos, pentru ca asa e natura ta si gata.. Impaca-te cu asta. Si nu te intrista, pentru ca e bine sa fi gelos uneori..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@bydy -da ia dreptate ma simt inferior si imi creez tot felu de ganduri si probleme. pt mine ii destul de greu acum pt ca am avut op perioada de evoluteie si de o vreme s-a schimbat situatia si am inceput o cadere.

as vrea sa-mi recapat increderea in mine ca sa pot avea incredere si in ea si in restu....

 

@observ -daca nu se poate sa scap de tot macarsa revina la nivelu suportabil

 

 

regards

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai cum scapa de gelozie! Esti gelos si asta e!

Nu as sti daca e un sentiment de inferioritate , poate ca nu e . Totusi eu as crede ca poate ai putea discuta cu prietena ta, sa iti spuna daca si de ce e nemultumita. Doar cele nemultumite mai cauta altceva in afara de relatia de baza.

Ahhh, si nu uita nu exista cadere fara urcare!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
chiar vreau sa scap de gelozie si nu stiu cum!

 

......dar nu am incredere nici in mine si evident nici in ea ... pana acum o vreme ne-am certat pe tema asta dar acum in fata ei ma abtin si nu ii fac reprosuri dar ma macina si tot timpul ma gandesc la asta (daca m-a inselat sau nu) si nu stiu cat o sa mai pot sa nu explodez si sa fac asa zisa "criza de gelozie"

 

.........am avut foarte multe esecuri pr plan financiar si incredere in mine nu mai am. plus ca am inceput sa mint ca va fi bine ca ma dscurc ca.... stiu ca sunt destul de superficial si asta ii cauza esecurilor mele dar imi este foarte greu sa ma schimb, as vrea sa fac o multime de lucruri o data si nu am rabdare.

 

exista ceva medicamene pt asa ceva? (nu pt gelozie :kiss: pt a trece de starea de agitatie si frica pe care o ai in momentele alea)

 

Soleg, slabiciunea ta este cu siguranta puterea ta. Tu, spre deosebire de alte persoane, sesizezi ca ai o problema. Sa o luam pe rand.

 

1. Te framanti ca te-a inselat sau ca ar pute-o face. Aici trebuie sa stii ca niciodata nu esti stapan pe actiunile unui om. Nici el nu stie ce va simti pt cineva (tu sau altul) peste o suta de ani. Indiferent ce va alege femeia de langa tine trebuie sa stii ca tu ramai mereu cu tine. Daca nu te simti bine cu tine vei dori sa te simti bine cu celalt. Si in siguranta. SI cu cat te framanti mai mult in legatura cu ce face cel de langa tine cu atat nu mai investesti in tine nimic. In al doilea rand trebuie sa ai increderea in ea nu pt ca ea merita asta neaparat ci pentru tine, ca sa traiesti tu linistit in inima ta. Daca vei descoperi ca ea incalca o regula a voastra, asta e - discutati, intelegeti motivele, reluati (daca trebuie) sau va despartiti. Unde e problema? Trecutul nu are importanta. Dar daca poti sa intelegi ceva din el nu este rau.

 

2. Principala problema mi se pare nerezolvarea dificultatilor financiare/profesionale/scolare (poate). Succesul in aceasta directie ti-ar mari stima de sine si asta te-ar face mai putin nesigur. Si nu ti-ai mai fixa viata in functie de ea ci de tine si apoi de voi. Asa ca prima pe lista ar trebui sa fie realizarea - propuneti tinte plauzibile, compatibile cu tine. Motiveaza-te pt reusita - asta ar fi o terapie in vindecarea de gelozie. Un barbat sigur pe el e mai putin gelos, pt ca stie ca lumea nu se darama prin gestul iubitei, pt ca lumea sa este el. Poate pune aceasta lume la picioarele partenerei dar el ramane stapanula cestei lumi.

 

3. Gelozia ta, motivata sau nu, o dezonoreaza. Daca e nemotivata o umileste pt ca e suspectat de ceva inexistent. Daca este adevarat, din nou o umileste pt ca partenerul ei in loc sa caute cauzele (sau s-o paraseasca fara drept de apel daca se deconspira fapta) prefera sa o acuze, sa o suspecteze, ironizeze, continuand sa se supuna si pe el unui tratament nedemn.

 

4. O despartire motivata de gelozie raneste profund sufletul celor doi. Cunosc un caz. O femeie si-a inselat barbatul. A avut o relatie de mai lunga durata, paralela. Pe sot il iubea. Dar sufletule i nu era foarte impacat cu unele gesturi ale lui. Ea credea ca el este motivat - sa o ironizeze, sa o agreseze verbal, sa desconsidere pasiunile ei (aveau 2 copii). Cand a intalnit un om care i-a dat mai multa atentie si incredere ... In inima ei stia ca pasiunile ei nu sunt gresite. IN mintea ei isi gira sotul pentru ca ea se considera needucata, necitita.. Peste ani, in urma unei discutii si-au facut marturisiri prin care au punctat faptul ca intre ei n-au mers de la inceput niste aspecte ale relatiei si ca ele au fost ingropate sub un noian de tacere. Dar fiecare dintre ei a incercat sa se echilibreze printr-o alta relatie. Numai ca el nu a putut-o ierta. Ea, invinovatindu-se, luand asupra ei vina (barbatul mai poate calca stramb dar ea nu) a facut o grava cadere nervoasa. problema intre ei, reala, nu a fost nici inselatul sinici gelozia ci motivele care au dus la cautarea linistii, aprecierii si iubirii deschise in bratele altcuiva. iNcapabilis a se sondeze, plini de resentiemnte sau autoculpabilizare au clacat. ea grav dar sper nu ireversibil. De fapt cred ca ea a fost tot timpul tensionata in relatia cu el, fara sa-si dea sema. El a execitat o presiune incostienta asupra ei, permanent.

Ti-am spus asta pentru ca vreau sa intelegi ca gelozia este doar varful aisbergului. Fondul este neincrederea in fortele prorpii, lipsa onorarii prorpiei persoane, proiectarea vietii si a responsabilitatii pe umerii partenerului (care trebuie sa fie asa si asa). Fericirea ta depinde de tine. Daca ea pleaca cu altul ramai cu tne. daca ea neglijeaza o obligatie tu esti oricum cu tine. Una e sa pui in comun cu celalat si alta e sa te descompui. Tu te descompui. Si vreai apoi c aprin ea sa capeti integritate si consistenta. IN timp se va simti presata de tine si va dori o gura de aer chiar daca te iubeste si vrea sa fie cu tine.

 

5. Nu esti superficial. Altfel nu ti-ai pune atatea intrebari. Esti panicat. Numai esti tuisnuti. Poate acum incepi sa fii. Sunt curioasa daca in viata ai intalnit oameni care sa creada intine si sa te faca atent la calitatile tale. Nu doar sa te ajute sau sa-ti dea ceva. Cis a te faca sa-ti gestionezi calitatile. De asta ai nevoie. daca nu ai intalnit oamenii aia cauta cartile. Trebuie sa-ti cunosti fiinta. Cine esti tu. Cauta-te!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sincer... n-ai sa scapi... trust me.

Cine e gelos ramane gelos, pentru ca asa e natura ta si gata.. Impaca-te cu asta. Si nu te intrista, pentru ca e bine sa fi gelos uneori..

imi pare rau sa te contrazic,dar eu am fost candva ingrozitor de geloasa si mi-a trecut.M-am straduit cat am putut eu de bine sa am incredere in mine,pt ca asta e tot ce conteaza si am reusit.Sa sti ca si un mic flirt nevinovat iti reda increderea in tine si te face sa nu te mai gandesti tot timpul la ce face partenerul tau,unde si cu cine e cand nu e cu tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×