Sari la conținut
Forum Roportal
Ella_22

Este intr-adevar punctia o solutie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

salut la toata lumea!

e prima oara cand intru pe ac forum si ma simt cam rusinata ca nu sunt prea bine pusa in tema cu tot ceea ce tine de hepatita C

astazi am aflat ca mama prietenului meu are aceasta boala si as vrea sa o ajut

este foarte nedumerita daca este necesar sa faca punctie sau nu, sau daca exista vreu tratament care sa o ajute

daca sunteti amabili sa ma ajutati cu raspunsuri , va multumesc din suflet( imi cer scuze daca nu am fost destul de explicita, insa nu sunt foarte bine familiarizata cu problema in cauza...promit ca o sa incerc cat de curand sa aflu toate detaliile)

va multumesc anticipat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Ella,

 

Vad cu nu ti-a raspuns absolut nimeni :o:

Sincer acum se poate face si FIBROTEST care costa pana intr-o 100 Eur. La MAtei Bals se poate face.

Punctia este cam nasoala si greu de suportat.

 

Asa ca iti recomand sa se duca acolo cu o recomandare si poate o ajuta cineva.

 

Nuami bine,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tratament pt. hep. c exista -pegasys si ribavirina timp de un an de zile. Dosarul il intocmeste doctorul hepatolog si contine toate analizele de sange, viremia si biopsia, sau fibriotestul, care sunt conditii obligatorii pt. aprobarea dosarului. Imi permit sa o contrazic putin pe Ella si anume biosia nu e chiar atat de rea pe cat se vehiculeaza. La dentist te doare mai mult decat intepatura de la biopsie. se face chiar cu anestezie si nu simti mare lucru, poate o jena care sa dureze cateva zile dupa. Nu afecteaza in nici un fel ficatul. E bine sa-si faca toate aceste investigatii, sa afle in ce stadiu se afla ficatul: nr. de virusi din sange, gradul de fibrozare si sa inceapa cat mai curand tratamentul, care cu toate ca are reactii adverse e suportabil. Mai cauta pe forum sa te documentezi mai mult si convinge-o ca e singurul tratament la ora actuala capabil sa vindece. Pana atunci o viata fara stres, cat mai multa odihna si niste hepatoprotectoare care nu vindeca dar mai ajuta organismul sa lupte impotriva virusului. Succes si sanatate multa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

D-na Liliana!

Este adevarat faptul ca punctia hepatica este o interventie minim chirurgicala si ca in unele cazuri este usor tolarata, insa va pot asigura ca in cazul meu a fost foarte greu de suportat, si sa stiti ca nu sunt singura.

Acul in drumul lui spre ficat poate intalni terminatii nervoase si atunci punctia hepatica devine dureroasa, iar jena remanenta are si cauza ei, care de la caz la caz poate fi mai acuta si de lunga durata.

Sa ma iertati daca v-am deranjat cu interventia mea, insa experienta mea privind punctia nu a fost atat de usoara, plus ca eu consider ca pacientul trebuie sa stie foarte bine dinainte ce urmeaza sa i se faca si cam ce poate sau nu sa simta in timpul si dupa interventie.

Multa sanatate tuturor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

As vrea sa ma fac utila intr-un fel.

Va spun efectiv cum a decurs punctia la mine.

Mi-am facut in iulie a.c , aveam o retinere la inceput dar totul a decurs bine, nu pot spune ca este placuta dar nici nu doare. Intepatura in momentul in care se face anestezia o simti, dar este suportabila.

Totul dureaza fff putin , dupa tb. sa stati pe partea dreapta (2 ore) asa mi s-a spus si am facut eu.

A doua zi dimineata dupa punctie am plecat cu masina, am condus eu si eram singura.

 

Nu te contrazic Catalin, poate nu este la toti la fel. Sigur depinde si de persoana care iti face , eu am avut norocul sa-mi faca un profesor, avea o indemanare si o mana usoara.

 

Pentru cei care au varsta necesara pentru obtinerea tratamentului ar fi bine sa-si faca din timp, rezultatele si intocmirea dosarului sunt de durata, ca sa nu mai spun de aprobare.

Eu inca nu mi-am facut dosarul, urmeaza la sf.lunii sa-mi scot viremia.

 

 

Sanatate si s-auzim de bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Detena mult spor si noroc sa realizezi si sa primesti aprobarea tratamentului cat mai curand cu putinta!

Eu l-am depus in aprilie si inca nu am primit nici un raspuns!

Sanatate multa si SUCCES!

Te pup, CATALINA (caci sunt fata)!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Catalina,

Scuza-ma , am gresit. Sa ai parte de o zi faina , sa ti se aprobe cat mai curand dosarul si sa ne spui cum suporti tratamentul, te rog.

Daca ti-ai depus in aprilie ai putea sa-mi confirmi pasii , eu merg la Cluj , acolo mi se face dosarul (la inceputul lunii sept.) , se aproba de o comisie din Cluj ( 5 pers.am inteles) dupa care se trimite la CASS Bucuresti? asta nu stiu , sau la casa de asig. a judetului meu ? As vrea sa stiu unde sta mai mult dosarul.

Sincer mie imi este frica de tratament. Dar as vrea sa incep cat mai repede , sa vad rezultatele tratamentului , eu sper.

Oare in timpul tratamentului o sa slabim? eu nu mai am de unde.

Ai grija de tine, s-auzim de bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Detena!

Pasii sunt urmatorii: dosarul este gata intocmit si este depus la casa de asigurari din Cluj, acolo de regula dosarul zaboveste cel mai mult, dupa care este trimis la Casa Nationala de Asigurari de Sanatate, care are sediul la bucuresti (a nu se confunda cu Casa de Asigurari a municipiului Bucuresti). Acolo, adica la Bucuresti, dosarul este evaluat de catre 3 mari somitati medicale, dintre care ti-l pot numi pe d-nul Alexandru Oproiu.

Avand in vedera ca tu ai fibroza 3 si sa vedem daca si viremia este mare, ai sanse mari de a primi tratamentul.

NU trebuie sa te sperii, ci doar sa crezi in sansa ta si sa lupti!

Intr-adevar sunt anumite efecte adverse ce apar in urma administrarii acestui tratament, insa fiecare dintre noi suporta diferit tratamentul, deci se prea poate sa faci parte din cei ce au cele mai reduse si usoare efecte adverse!

Eu nu ma astept sa-l primesc, caci fibroza mea este 1, iar tratamentul se acorda de la fibroza 3 in sus!

ASA CA, FA-TI DOSARUL SI FA TRATAMENTUL!

Si tu sa ai o zi buna!

Credinta si speranta inspre mai bine!

MULTA SANATATE!

P.S. Tine-ne la curent cu dosarul!

Pupici!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult Catalina.

O sa va scriu dupa ce imi ridic viremia. N-am stiut daca fibroza 3 este buna sau nu. Medicul mi-a spus ca idiferent de viremie o sa fac tratamentul ( dupa ce a vazut biopsia).

 

Poti sa-mi "traduci " Knodell (eu am 10) , pe forum am vazut 3, sau putin mai mari dar tot sub 10

 

Rezultatul de la biopsie :

Scor Knodell : 10 (1+3+3+3)

Scor Ishak : 11 ( 2+1+3+2+3)

Scor Metavir: A2 (NL2; NP1) F2

 

ce inseamna asta?

 

Sanatate tuturor, multumesc mult pentru amabilitatea voasra in acordarea ajutorului atat de necesar noua

 

o zi placuta in continuare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara detena!

Eu am hepatita cronica de tip C si difera un pic analizele, eu nu am scorul Ishak, insa celelate au fost asa de la biopsie:

scor Knodell 8 (7 + 1 fibroza)

Metavir A2F1

Deci analizele mele sunt mult prea bune pt ca sansa de vindecare sa-mi fie acordata si mie.

Insa tu ai fibroza 3 si vei primi tratamentul fara doar si poate, asa ca MULT SUCCES!

Sper sa ajung peste un an sa te aud ca a iesit NEDETECTABIL si ca totul a fost un vis urat, din care ai scapat>

MULT, MULT SUCCES!

Si pleaca cu incredere in D-zeu si in faptul ca nu te va lasa!

Gandeste-te ca esti o invingatoare si ca nimic si nici o simptoma nu te poate intoarce din drumul tau spre VICTORIE!

Fii cat mai pozitiva in gandire si VEI REUSI!

Cu totii suntem alaturi de tine!

Multi pupici!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×