Sari la conținut
Forum Roportal
Irisblue

Operatie molar de minte

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua!

Imi poate spune cineva cum decurge o operatie pentru scoaterea molarului de minte? Ma refer la genul de operatie cand molarul nu a iesit deloc. As vrea sa stiu mai ales despre anestezie (in special cate se fac) si daca doare cand scoate molarul.

Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa stiu ... daca doare cand scoate molarul.

 

 

Ai fost deja la doctor??? e floare la ureche ca nu simti nimic, si nu conteaza daca a iesit sau nu la suprafata ca cine se ocupa a mai vazut un dinte din asta. La multi creste gresit acest dinte, in loc sa iasa coroana, ramane ingropat si creste orizontal. Am avut si eu asa unul din ei dar n-a durut sau alteceva mai mult decat o extractie normala.

Mai nou se zice operatie la orice interventie, anestezicul e unu, se da langa dinte sa-l amorteasca mai repede, mai mult dureaza sa astepti sa-si faca efect injectia decat operatie in sine. Precis o sa-ti dea o tableta contra eventualelor dureri, si sa-i iei asa cum iti spune doctorul, chiar daca inca nu te doare il inghiti si nu vei avea nici o durere pe parcursul dezmortarii. Il vei limpezi cu ce-ti spune si ai si uitat in cateva zile de el.

Daca nu iei acel medicament e mai rau sa controlezi durerea daca a avansat deja.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

Imi poate spune cineva cum decurge o operatie pentru scoaterea molarului de minte? Ma refer la genul de operatie cand molarul nu a iesit deloc. As vrea sa stiu mai ales despre anestezie (in special cate se fac) si daca doare cand scoate molarul.

Multumesc!

 

Nu difera mult de o extractie obisnuita doar ca anestezia este mai puternica, se face in 2 puncte (langa molarul respectiv), apoi se decoperteaza si se scoate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×