Sari la conținut
Forum Roportal
Miss Bitch

Prietenie dupa sex ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Bun, sa zicem ca aveti o relatie fara obligatii, bazata pe satisfacerea nevoilor sexuale ori de cate ori acestea se ivesc, fara alte implicatii [emotionale, in special] sau cel putin alte implicatii spuse.

La un moment dat, unul din parteneri se decide sa intrerupa relatia, din cauza faptului ca vrea sa se implice intr-o relatie cu cineva dupa care i s-au aprins calcaiele cu ani in urma, dar nu s-a intamplat nimic la momentul respectiv, iar acum i s-a oferit ocazia sa concretizeze ceea ce acum cativa ani nu s-a putut. Lasa totusi o portita spunand ca daca relatia in care urmeaza sa se implice nu va merge, se va intoarce spasit la vechile practici care au fost de departe cele mai bune de cand experimenteaza sexul si ca veti fi prieteni in continuare.

Ii urati multa fericire, va dati acordul in ceea ce priveste continuarea in caz ca nu e ok relatia pe care vrea sa o aiba si acceptati prietenia.

 

Intrebarea este: o astfel de prietenie poate exista ? Si daca da, va fi ea trainica, are ea sanse sa fie o prietenie adevarata ?

Si doi: cum trebuie sa te porti dupa o astfel de situatie ca prietenia sa se cladeasca ? Exista vreo reteta, trebuie cumva sa te porti cu manusi, ce trebuie sa faci ? :stars:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista, da. Bine, faza cu intorsul e cam aiuristica, dar, din punctul meu de vedere, prietenie poate ramane, atata timp cat nu exista ranchiuna, gelozie.. de ce nu. Presupun ca intensitatea prieteniei n-ar fi atat de mare, dat fiind faptul ca mai exista cel putin o persoana care ar putea cere explicatii. Si mai depinde si de compatibilitatea dintre voi, de cat de mult va regasiti unul in altul.. si prieteniile astea nu pot avansa, daca nu exista afinitati si puncte comune multe. Dar nu vad rostul incetarii definitive a comunicarii, instrainarii.

Te porti normal, de ce sa te porti cu manusi? Sa-l protejezi de ce?

Mie prieteniile astea amestecate cu sex mi se par cele mai faine. Atata timp cat nu incepi cu paranoia, cu pretentii, cu gelozie.. poate fi misto.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista, da. Bine, faza cu intorsul e cam aiuristica, dar, din punctul meu de vedere, prietenie poate ramane, atata timp cat nu exista ranchiuna, gelozie.. de ce nu. Presupun ca intensitatea prieteniei n-ar fi atat de mare, dat fiind faptul ca mai exista cel putin o persoana care ar putea cere explicatii. Si mai depinde si de compatibilitatea dintre voi, de cat de mult va regasiti unul in altul.. si prieteniile astea nu pot avansa, daca nu exista afinitati si puncte comune multe. Dar nu vad rostul incetarii definitive a comunicarii, instrainarii.

Te porti normal, de ce sa te porti cu manusi? Sa-l protejezi de ce?

Mie prieteniile astea amestecate cu sex mi se par cele mai faine. Atata timp cat nu incepi cu paranoia, cu pretentii, cu gelozie.. poate fi misto.

Eu nu pot incepe asa, dar despre el nu stiu ce sa zic... deja s-a racit mult fata de mine si se uita urat la mine de parca i-am facut cel mai mare rau. Acum cateva zile era foarte atent si doritor sa vorbeasca cu mine, iar acum, brusc, nu mai avem nici in clin, nici in maneca, desi daca e intrebat sustine sus si tare ca nu e suparat, nu are nimic, suntem prieteni, desi se vede cu ochiul liber schimbarea.

Eu una nu vreau sa pierd prietenia lui. E un om valoros si vreau sa-l tin aproape, dar nu stiu cum si ce sa fac.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai, din cate zici, de la el a venit propunerea sa ramaneti prieteni.

Poate e doar prins de noua relatie si nu mai are timp de tine si poate chiar isi da si el seama de asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

heidy, opinia mea este ca o astfel de relatie poate exista. Ce va fi in viitor, nu poate sti nimeni.

Si mai conteaza intensitatea si controlul emotiilor. Dar, da, imi pare cam delicata problema. :think:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lucast, ceva-ceva e intre noi... nu stiu ce simte el, dar il simt ca simte. El m-a atras in relatia asta.

Si eu simt ceva, dar e inca in stadiu incipient.

In ceea ce priveste presupusa lui relatie, nici nu stiu daca exista. I-am spus ultima oara niste chestii urate, care ar fi deranjat pe oricine care are un minim de sentimente. De-atunci s-a schimbat foaia si sincer, eu nu il vad/aud/simt/etc ca ar fi cu cineva. E ca si cum n-ar exista, doar ca-mi zice ca exista.

Ma deranjeaza, av cors. Dar nu pot sa comentez nimic, e treaba lui.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o relatie fara obligatii, bazata pe satisfacerea nevoilor sexuale

 

Hot topic!!! Deci sa avem in rezerva un amorez exclusiv pentru nevoi sexuale urgente ... asta ar fi ceva, dar e cu plata sau e munca voluntara:crazy: Nu-i rea ideea deloc!!!

 

Nu exista nici o reteta, la un moment dat e normal sa se simta el atras, ca barbatii mai repede simt asta decat femeile, asta nu-i job de mesteru' Manole, se rotunjeste cu trecerea timpului ... azi e sex de curiozitate, maine-i casatorie si e bine ... restul vietii va fi timp suficient sa sa cunoasca, sa se imprieteneasca, depinde fiecare ce cauta in relatie!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poa' sa existe, daca nici unul nu s-a implicat emotional si daca prietenia aia, are de ce sa existe.

Cum ar fi lucruri in comun, mod de gandire asemanator...and so on.

Mie de obicei mi-e greu sa raman prieten dupa secs, pen' ca de multe ori nu prea gasesc lucruri in comun cu persoana respectiva...uhm si pen' ca-s salbatic.

Editat de IceTeaFoot
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma deranjeaza, av cors. Dar nu pot sa comentez nimic, e treaba lui.

Cred ca ar trebui sa discuti cinstit cu el si sa ii spui ce crezi sau te doare. In caz contrar, vei face niste interpretari care nu reflecta neaparat realitatea.

Ce pierzi daca stati de vorba?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×