Sari la conținut
Forum Roportal
lynxul_negru

Cu bicicleta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Aoleu ce faine poze a pus Interpus.... smile.png

Felicitari pozarului. good.gif

 

Cele atasate aici sunt filtrate prin facebook. Nu stiam cand mi le va trimite pe cele originale. Intre timp mi le-a trimis. Ppfff !

Sunt acceptabile si acestea. Voi posta si unele doar cu peisaje tot aici, cu bunavointa moderatorilor. smile.png

 

 

 

Fain, foarte fain. Un weekend pe doua roti cu adevarat de invidiat.

 

A fost cea mai frumoasa si ampla iesire pe munte din acest an. In doua zile am trecut prin 3 anotimpuri, nu este inclus cel al verii.

Sunt foarte bucuros ca m-am intalnit cu el: Eu deschisesem o tura din Bran in Sinaia via varful Omu. El a propus un traseu mai cuprinzator, incluzand varful Omu. I l-am acceptat fara sa ezit. Asa am si plecat. Prietenul lui a venit tocmai din Bucuresti.

 

Vom reveni pe platoul Bucegilor, intr-o tura mai lunga, mai cuprinzatoare.

Editat de Erotics
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Descrisesem tipurile de iesiri cu bicicleta raportate la ele insele si intre ele.

 

 

Adevarat, noi aici avem norocul ca suntem inconjurati din doua parti de munti, unde ajungi intr-o ora, maxim doua de pedalat, deci nu trebuie neaparat sa incarcam bicicletele pe masina pentru a ajunge intr-o zona montana.

 

Realizez ca nu toti au acest noroc. Cu atat mai de admirat aia care trebuie sa faca mai mult efort si sa piarda si mai mult timp pentru a ajunge sa pedaleze pe munte. :jospalaria:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa mergi la re-examinare.

 

Si pe langa partialul de pe Transalpina, mai ai restanta de la Paltinis, pe care sper sa il facem pana nu te muti mai la vest.

 

Da.

Examenul cu Urdele, daca-l prinzi dupa septembrie, cica este schimbator, iti joaca feste. Voi fi precaut.

Pe cele cu Paltinis si cu Dobra le voi programa in acelasi sfarsit de saptamana. Am inteles ca Dobra te tine cel putin 5 ore. Uite-i subiectul.

 

 

 

Anul acesta, prind 8 luni de sesiuni (sf. aprilie – sf. decembrie). Am acumulat 5900 de puncte, in 5 luni. Slab. Cu un timp de referinta petrecut in examinari de 218 ore, implicit unei proptitudini medii de 27 puncte/h.

 

Carnetul de note este prevazut pentru 9999 de puncte. Dupa acesta voi intra in posesia altuia, poate de 99999 de puncte. Voi vedea la ce ma raportez.

 

**

 

La vest, examenele se dau cu Pirinei si Alpi. Doi colosali. O mandrie sa fii prezent la cursurile lor.

Editat de Erotics
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Examenul cu Urdele, daca-l prinzi dupa septembrie, cica este schimbator, iti joaca feste. Voi fi precaut.

 

Da. In mod clar Pasul Urdele nu se mai poate face pana la vara. Deci ramane examen de semestrul doi.

 

Pe cele cu Paltinis si cu Dobra le voi programa in acelasi sfarsit de saptamana. Am inteles ca Dobra te tine cel putin 5 ore. Uite-i subiectul.

 

attachicon.gifSubiecte Dobra.png

 

 

De fapt aici Jina este partea dificila, la altitudine de 1006 metri. Dobra este dupa coborare, ultimul punct din profil. Dar treaba devine interesanta daca te intorci pe acelasi traseu, fiindca urcarea inapoi la Jina este ceva de cosmar, cu serpentine foarte stranse si pante care ating in unele locuri si 15%!

Am acumulat 5900

 

Tot e o cifra impozanta. Fata de cele 2500 ale subsemnatului.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare: de ce nu fol pantofi speciali pt bicicleta? la ture d'astea atat de lungi, cu pantofii de bicileta nu depui atat de mult efort.

 

Da. Si la XCO sunt folosite SPD-urile. Filmari de la competitii pot fi gasite pe youtube. (cautare dupa: mountain bike xco)

Ei declipseaza foarte repede. Imi voi mai slabi si eu arcurile de la pedale si voi trece la controlul miscarilor pentru echilibru. Sa tot exersez.

 

Echilibrul este cautat cu ajutorul picioarelor, inclusiv al gleznelor. In acest timp si cand esti clipsat de pedale, oricand poti trage cu piciorul de bratul pedalier, astfel accentuand dezechilibrarea. Problema apare la viteza mica in timp ce cobori peste obstacole, dar si la urcari abrupte sau varfuri de rampe.

 

 

 

Dar treaba devine interesanta daca te intorci pe acelasi traseu,

 

:D.... Daaaa ! Daaa.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

biggrin2.gif.... Daaaa ! Daaa.

 

Ei, uite că am trecut si exemenul ăla de care vorbeam mai înainte (Dobra - Jina). Am cuprins căţărarea asta într-o tură off-road prin Munţii Cindrelului, probabil utlima tură pe toamna asta până se strică vremea. A ieşit o tură foarte solicitantă, dar şi foarte frumoasă. Ca să scutim ceva timp, am pus bicicletele pe portbagaj şi am urcat cu maşina până la Jina (că urcarea pe şosea am mai făcut-o în vară).

 

Traseul a fost off-road, o buclă de 60 km prin munţi, cu diferenţă de nivel totală de 1650 m.

 

Tura a arătat cam aşa: Jina - Vf. Căptanu Mic (1153 m) - Vf. Căptanu Mare (1229 m) - Vf. Guga Mare (1388 m) - Vf. Guga Mică (1380 m) - Coasta Porumbeilor - Sub Duşi - pe cursul Dobrei - pe cursul pârâului Bucuriciu - Vf. Picioarele Cailor (1571 m) - Vf. Păltineiu (1589 m) - peste Tăul Bistra - Vf. Bătrâna (1366 m) - Măgura Jinarilor - coborâre prin Steghii - Valea Urzicii - Dobra, iar de aici ultima porţiune a fost urcarea pe şosea Dobra (535 m) - Jina (1006 m).

Editat de lynxul_negru
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut pozele voastre. :D Vreme buna si.... categoria A... deja imi furnică starea/nestarea sa fiu acolo.

 

 

Trec cu poza unor biciclisti necunoscuti. Înserare :

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

De sambata si duminica. Prin Bucegi: Paraul Rece (innoptare vineri) - Poiana Izvoarelor - Busteni - Sinaia - Piatra Arsa - Babele - Padina (innoptare) - Saua Strunga - Grohotisul - Bran.

 

attachicon.gif0001.jpg . attachicon.gif0002.jpg . attachicon.gif0003.jpg

 

attachicon.gif0004.jpg . attachicon.gif0005.jpg . attachicon.gif0006.jpg

 

attachicon.gif0007.jpg . attachicon.gif0008.jpg . attachicon.gif0009.jpg

 

Ajunsi la Babele, norul incarcat dinspre varful Omu, ne semnala sa lasam pe alta data itinerariul spre varf, in ciuda celor vreo 6 km pana la el.

Si asa, la Babele dupa maxim 10 minute, am coborat spre Padina, iar aproape de sfarsitul coborarii a inceput sa ninga.

 

In timp ce coboram prin ceata de la Grohotis, am auzit o cadere de pietre. A durat vreo 20 de secunde. Sunetul a fost superb.

 

 

 

Aici, imi dadeam jos placutele. Suparat ca n-am facut asta inca de la Babele, incat sa nu pierd coborarea de la ele, unde doar pe alocuri am clipsat spd-urile, in incercarea de a-mi restabili si imbunatatii echilibrul.

 

attachicon.gif0010.jpg

 

Multe portiuni ale traseului au teren accidentat, cand in urcare, cand in coborare, variat in obstacole chiar pe calea de mers, iar in unele zone este inclinat transversal pe sensul de mers.

Bolovani, pietre mari, unele bine infipte in pamant, altele doar pe pamant, radacini umede, obstacole inalte, dese, umede, teren inclinat incat tot coborai si cu franele actionate, anvelope innoroite, umede. Carari inguste, iar in stanga rape. .... O placere de teren !! Voi mai reveni, poate chiar si cu spd-uri.

Faine poze, Erotics! Superbe peisajele! Bine că scăpaşi de căderea aia de pietre smile.png

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×