Sari la conținut
Forum Roportal
jet li

Ce inseamna "om liber"

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Libertatea nu poate fi absoluta nici ca fiinta umana nici ca spirit. Actiunile lui Dumnezeu ,asa cum sant prezentate in biblie, sant indreptate spre urmarirea unor efecte ; crearea pamantului , a luminii ,a oamenilor, etc Si-a dorit aceste lucruri ,dar pentru realizarea lor a fost nevoie de unele ganduri sau actiuni precise si nu altele. Vorbim deja de conditionare.

 

 

Sistemul monoteist a fost inventat de unul din faraoni. În acea perioada el era un Dumnezeu pentru marea majoritate a sclavilor analfabeti si inculti. Bine înteles ca actiunile lui asupra poporului de sclavi erau îndreptate spre urmarirea unor anumite efecte. Asa cum în evul mediu Seniorul avea drept de viata si de moarte asupra sclavilor. De unde-si tragea el un asemenea drept ? Din prostia semenilor.

 

Cum pot intelectualii sistemului de caste sa vorbeasca despre libertate absoluta atâta timp cât intelectele lor au fost bine formate/deformate/îngradite/conditionate de tot felul de sofisme si paralogisme în timpul studiilor ?! scare.gif

 

Pentru a sti ce este acela un "om liber", stim noi oare ce este acela un "animal liber" ?

Franta a abolit conceptul de rasa pentru a face distinctie între societatea umana si cei ce vor sa traiasca în aceasta societate precum în regnul animal (predatori-darwinisti ai sistemului economic-financiar).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Noi oamenii atunci cand scapam de grijile lumesti apasatoare, ne consideram liberi.

ideea de libertate vine din posibilitatea satisfacerii acestor nevoi/griji. omul spune am posibilitatea sa obtin un adapost, mancare, sex, calatorii in strainatate, deci sunt liber. deci libertatea lui este strans legata de componenta lui afectiva dar si de mediul social in care a trait. de exemplu, nu ti-ai dori sa calatoresti in alte tari daca nu ai sti ca acestea exista. dar tot te-ai considera liber chiar si fara posibilitatea de a calatori(pentru ca in acest caz nu ai de ce sa calatoresti pt ca nu mai exista alte tari). dar dupa ce afli ca exista alte tari si ai putea sa te simti bine acolo te vei simti putin lipsit de libertate. deci conceptul de libertate este unul f. egoist/egocentrist. este doar o notiune abstracta folosita pentru a-ti motiva/argumenta necesitatile afective.

Editat de Redondo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

libertatea este de cele mai multe ori vazuta ca un drept inalienabil. eu cred ca este mai degraba un cadru in care sa poti exercita acest "drept", iar acest cadru depinde de o multime de factori interiori, educationali si sociali/exteriori. Nu exista libertate fara actiune, fie ea si meditativa, cu alte cuvinte trebuie sa ne exercitam acest drept, sa existe libertate de expresie si infruntarea barierelor si opresiunilor de orice gen. Libertatea se dobandeste, nu se mosteneste. Doar cadrul general poate sa difere fiind mai permisiv sau mai opresiv in functie de imprejurari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

... deci conceptul de libertate este unul f. egoist/egocentrist. este doar o notiune abstracta folosita pentru a-ti motiva/argumenta necesitatile afective.

 

Cred ca e valabil ce spui Redondo , tot asa cum exista si o infinitate de moduri personale ori sociale de interpretare a unui concept care dupa mine nu e asa de greu de atins [la modul practic], in stadiul actual al civilizatiei umane..

Importanta mi se pare cautarea fericirii ,iar in acest context libertatea e doar un ingredient mai mult sau mai putin necesar, in functie de persoana.

Astfel ,glumind putin, cred ca sant barbati care ar fi dorit sa fie privati de libertate de catre cineva ca Marilin Monroe si nu s-ar fi plans deloc ca sant exploatati ,tot asa cum altii ar putea trai fericiti in conditii f. modeste de viata daca asta ar fi alegerea lor libera.

Libertatea ca ideal implica individualism,asa cum spui, fiindca simpla apartenenta la un grup considerat liber intr-un anumit context, poate fi resimtita ca o conditionare.

Editat de Niscu
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Ființă superioară, socială, care se caracterizează prin gândire, inteligență și limbaj articulat, iar din punct de vedere morfologic prin poziția verticală a corpului și structura piciorului adaptată la aceasta, mâinile libere și apte de a efectua mișcări fine și creierul deosebit de dezvoltat"... "Care se bucură de libertate, de independență individuală și cetățenească, care are drepturi politice și cetățenești depline. ♦ (Despre popoare, state, orașe) Independent, neatârnat, nesupus (unei puteri străine), autonom."

 

DEX Online

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Libertatea ca ideal implica individualism,asa cum spui, fiindca simpla apartenenta la un grup considerat liber intr-un anumit context, poate fi resimtita ca o conditionare.

 

Daca o asa-zisa starea de libertate se obtine numai in dependenta de un concept sau altul atunci ea este o libertate iluzorie nascuta din cauze sau conditii.Pentru ca libertatea absoluta este aceea unde nu exista nimeni care sa fie liber.Daca nu exista nimeni , atunci nu exista nici vreun concept care sa conduca la cristalizarea libertatii intr-o forma identificabila.

Daca o entitate afirma ca este libera afirmatia ei este insasi lantul care o tine inca legata de domeniul patat al existentei conventionale.

Libertatea totala nu poate fi vreoadata rezultatul unui proces pentru ca nu e nevoie ca libertatea , care este inerenta acelui proces, sa se angajeze in jocul iluzoriu de a se produce si cauta pe sine.

Editat de Jnanadakini
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Jnanadakini,..ce postare !!

Citind ce ai scris mi-am dat seama la un moment dat ca-mi va fi frica sa ma mai uit in jos de la inaltimea la care ma ridicasem citind.

Vorbesti de libertatea absoluta , buna de fixat ca reper superior in cadrul unei discutii care se desfasoara intr-un cadru strict teoretic , inaplicabil practic, delimitat de termeni definiti si cred ca ai dreptate.

Singura problema e asa cum spui ca acest nivel de libertate face sa dispara constatatorul, beneficiarul , cel caruia ii era menita , lasand-o pe ea ,libertataea, sa se raporteze steril numai la ea insasi fiindca apartenenta la un univers de orice fel ar ingradi-o.

Daca adunam totusi cativa atomi si ne intoarcem in planul fizic vom gasi ca vidul ar putea fi simbolul libertatii absolute. Coborand si mai jos, in admosfera spre care ne indreptam noi oamenii privirea atunci cand drepturile ne sant incalcate vom incepe sa descoperim viata si sa-i vedem libertatii un sens. Insa numai atunci cand acest concept va fi constientizat de fiinte ganditoare ce-l vor putea aprecia la intreaga lui valoare isi va putea arata pe deplin stralucirea.

Si uite-asa incet ,incet, am ajuns iarasi cu picioarele pe pamant.

Uf' ,...niciodata nu m-am simtit prea bine la inaltime , dar ii apreciez mult pe cei care ne pot duce acolo.

Editat de Niscu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×