Sari la conținut
Forum Roportal
Calin-copil_de_casa

Pedeapsa cu inchisoare pentru blasfemie si profanare !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

din dragoste pentru sufletele lor nu era mai bine sa fie arse pe rug?

Nu, este o eroare de interpretare catolica. Catolicii au inventat Purgatoriul, si pentru ei era mai buna arderea pe rug. Asta defapt in loc sa le salveze le pecetluia soarta pe vecie.

Dupa legile crestine trebuie tinute in viata si educate. Inchisoarea e o institutie de reeducare. Problema e ca nu cred ca se potriveste in cazul de fata. Ele au probleme mult mai grave, care nu se rezolva cu 2 ani de puscarie.

Editat de _altul
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine atunci sa fie cum vrei tu: cca 100. Treaca de la mine.

 

 

:lol: Adicatelea, vorba aia "Ce mi-e Baba Rada, ce mi-e Rada Baba".

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa legile crestine trebuie tinute in viata si educate.

Si chinuite. Ai uitat sa precizezi.

Problema e ca nu cred ca se potriveste in cazul de fata. Ele au probleme mult mai grave, care nu se rezolva cu 2 ani de puscarie.

Cred ca o exorcizare a la Tanacu ar fi mai potrivita.

 

Esti jalnic pentru ca nici macar nu realizei ca pocnesti de ura, din "iubire" pentru Dumnezeu. O anomalie, evident.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Credeam ca sufletele se salveaza prin cainta, penitenta si rugaciune, nu prin detentie alaturi de borfasi, credinciosule.

Si vezi tu vre-o intentie de penitenta la cei care le imping de la spate?

Primul lucru care trebuie facut este sa fie scoase din mediul care le exploateaza sufletele.

 

Esti jalnic pentru ca nici macar nu realizei ca pocnesti de ura, din "iubire" pentru Dumnezeu. O anomalie, evident.

Anomalie as zice totusi ca e ceea ce fac ele si sustinatorii lor, lucru de altfel confirmat de sentinta data de un tribunal normal la cap.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si vezi tu vre-o intentie de penitenta la cei care le imping de la spate?

Primul lucru care trebuie facut este sa fie scoase din mediul care le exploateaza sufletele.

 

...si introduse intr-unul care le va exploata trupurile.

Tu vezi ce ineptii scrii? De ce n-ai spus ca era mai potrivit sa le puna sa faca munca in folosul comunitatii, combinat cu "n", ore de educatie religioasa, ca erai mai credibil.Nu ca ar fi trebuit...

Din partea mea BOR, ar trebui sa le ceara scuze public, sa le despagubeasca din fondurile ei, iar acei judecatori sa fie dati ca exemplu de "suflete pacatoase, imorali si ipocriti". Motivele abunda.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...si introduse intr-unul care le va exploata trupurile.

Asta e alt subiect. Daca inchisorile reprezinta o amenintare pentru valorile moralei crestine, aici sunt primul de acord ca sa fie aduse la ordine.

Dar noi vorbeam de mediul extern care le-a invata exact aceleasi lucruri pe care le condamni la inchisori. Asta e mult mai grav.

 

Din partea mea BOR, ar trebui sa le ceara scuze public, sa le despagubeasca din fondurile ei, iar acei judecatori sa fie dati ca exemplu de "suflete pacatoase, imorali si ipocriti". Motivele abunda.

Ultimul lucru care ar trebui sa-l faca BOR ar fi sa-si ceara scuze fata de diavol. Avem experienta catolicilor, cred ca e suficient.

Editat de _altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si meritau 2 ani la parnaie pentru lipsa asta de respect? ca de asta e vorba.

 

Nu este vorba despre cata parnaie meritau sau nu. Huliganismul, din moment ce asa a fost incadrata fapta, se pedepseste cu inchisoare intre 3- 7 ani in Rusia. Traiesc in Rusia, sunt judecate dupa legile de acolo. Chiar au primit mai putin.

Era o vorba cu "if you can`t stand the heat, don`t do the deed".

 

Pe de alta parte, odata biserica nu este loc de proteste politice sau nu. Nici o biserica. Ca exista o implicare a politicului in religios in Rusia,nu contest, insa NU AU ALES CEL MAI BUN MOD DE PROTEST.

Doi la mana, incearca sa faci ceea ce au facut ele in orice tara asa zis civilizata,intr-o institutie publica, catedrala, muzeu, unde vreitu si urla impotriva presedintelui sau a cui vrei tu, garantat vei avea probleme. Ca nu ai primi doi ani, pana la urma depinde de legile din respectiva tara.

 

Da pedeapsa este oarecum meritata. O consider disproportionata, dar asta este legislatia rusa, nu le vad defel martire in absolut nimic.

 

pentru tine nu conteaza ca fetele alea au fost lovite in biserica, nu conteaza ca au fost tarate prin interogatorii, procese si puscarie 5 luni, iar acum au luat 2 ani.

 

 

tu realizezi ce insemna o singura zi de inchisoare? dar 2 ani de zile?

atata lipsa de empatie nu am vazut. tipic crestineasca ? :-

 

1. Pot la randul lor sa faca plangere daca au suferit si au avut nevoie de spitalizare.

2.Doi ani inseamna foarte mult, dar ceea ce nu intelegi tu este ca fapta lor (huliganismul)are aceasta pedeapsa in Rusia. Ca au ajuns aci, ca putem interpreta si rasinterpreta, ca motivarea verdictului este monstruoasa, da...........dar fapta de huliganism ramane si ramane ca au fost judecate dupa legile statului al carui cetatene sunt.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt... diavolul :roll: Insa sunt curios... ateii nu considera huliganism acest comportament daca el se desfasoara in biserica ? :think:

Pedeapsa e cam mare, intr-adevar, ma gandeam mai degraba la ceva umilitor, dureros, iar apoi la munca in folosul comunitatii o vreme, gen strans hartii prin parc pana invata ca societatea libera e asa ca nu face fiecare ce-i trasneste prin cap. Paradoxal, nu ? :lol:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt... diavolul :roll: Insa sunt curios... ateii nu considera huliganism acest comportament daca el se desfasoara in biserica ? :

Cine crezi ca se sinchiseste de vre-un huliganism sau de soarta celor 3.

Atacul prin orice mijloace asupra Bisericii e singurul scop urmarit, prin metodele diavolesti gen: hotul striga hotii, evident.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce faci tu: tinerea lor in promiscuitatea comportamentala, reprezinta ura fata de ele.

Nu, reprezinta mai mult sex pentru mine :evil: Lasa-i sa faca, e voia Domnului ca omul sa aiba liber arbitru :roll:

Pentru mine oi sunt si crestinii si ateii :tease:

 

Cine crezi ca se sinchiseste de vre-un huliganism sau de soarta celor 3.

Atacul prin orice mijloace asupra Bisericii e singurul scop urmarit, prin metodele diavolesti gen: hotul striga hotii, evident.

Stii cat ma doare de Biserica ? E o institutie a statului. Ce o diferentiaza de un tribunal, o primarie sau o scoala ? E huliganism !

Ca asta e o fronda anti-bisericeasca, fara legatura cu vreo durere fata de soarta sex-modelelor, n-am nicio indoiala. Nici nu-mi pasa. Doar constat.

Editat de S.R.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×