Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

adevarat desi sunt cam scumpe aparatele dentare fixe cam de vreo 5 ori mai mult;))

 

oriqm..io zic k merita un aparat fix

 

sincera sa fiu am purtat aparat dentar mobil 6 luni in acest timp aparatul a reusit sa-mi indrepte ff putin dinti am obtinut rezultate nu zic nu ..dar insa dupa putin timp dinti au revenit la loc incetul cu incetul.. din moment ce-l scoti cand mananci

 

sincera sa fiu nu vreau sa va sperii dar aparatul mobil chiar mi-a deformat putin dintii reusind sa-mi duca in interior doar unul dar am observat in timp k cei doi dinti sa nu se suprapuna si l-am dat jos..

 

si akum port aparat fix, din pacate metalic ..se vede recunosc..nu ff mult dar totusi port sus deocamdata..

 

oriqm eu nu va recomand aparatul mobil..

 

cel fix da rezultate mult mai repede iar acestea persista;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva pana la ce varsta se poate pune aparat dentar pentru indreptarea incisivilor?

Eu am 28, credeti ca e prea tarziu?

Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna am nevoie de un pic de ajutor am 15 ani si mi-am pus aparat dentar mobil Retainer-ul Hawley acum 2 luni jumate si sus si jos am doi dinti iesiti in fata in parte de sus si cei de jos sunt putin strambi mi s-a spus ca trebuie sa-l port doar atunci cand dorm timp de 6 luni dar inca nu sa vazut nici un rezultat si as vrea sa stiu din propria voastra experienta daca este bun de ceva ? doctorul stomatolog mi-a spus ca aparatul mobil este cel mai potrivit pentru mine dar eu nu am vazut nici un rezultat pana acum :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stie cineva pana la ce varsta se poate pune aparat dentar pentru indreptarea incisivilor?

Eu am 28, credeti ca e prea tarziu?

Multumesc!

Aparatul dentar fix( lingual sau pe fata dintilor) se poate pune la orice varsta cu rezultate bune in conditiile in care dintii sunt ok si nu exista probleme mari paradontale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna am nevoie de un pic de ajutor am 15 ani si mi-am pus aparat dentar mobil Retainer-ul Hawley acum 2 luni jumate si sus si jos am doi dinti iesiti in fata in parte de sus si cei de jos sunt putin strambi mi s-a spus ca trebuie sa-l port doar atunci cand dorm timp de 6 luni dar inca nu sa vazut nici un rezultat si as vrea sa stiu din propria voastra experienta daca este bun de ceva ? doctorul stomatolog mi-a spus ca aparatul mobil este cel mai potrivit pentru mine dar eu nu am vazut nici un rezultat pana acum :stars:

Pentru indreptarea dintilor trebuie sa apelezi la un ortodont. Tu ai spus stomatolog. Acum poate tu tot la orto mergi dar m-am gandit sa precizez si asta just in case. Scuze daca a fost in plus. Din cate stiu eu la 15 ani cel mai bine functioneaza un aparat dentar fix. Unul mobil pe care il porti doar noaptea nu stiu cat de recomandat ar fi. Pana si Invasilgn se poarta cat mai multe ore din zi, peste 18. Poate ar trebui sa mai interesezi la un alt ortodont daca intr-adevar aparatul mobil este planul de tratament indicat in cazul tau. Nu strica o a doua parere...succes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna. Am 14 ani si de curand mi`am pus aparat dentar mobil la recomandarea ortodontului care a spus ca in cazul meu este mai bine asa.M`am conformat , mi`am extras 2 dintisori (cei de langa canini) deoarece caninii mi`au crescut oarecum peste ei :-ss .Am primit aparatul dar din pacate nu prea pot sa`l port , sarmulitele acelea care se lipesc de gingie imi cauzeaza o durere groaznica .este normal? ce`mi recomandati? :) Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna. Am 14 ani si de curand mi`am pus aparat dentar mobil la recomandarea ortodontului care a spus ca in cazul meu este mai bine asa.M`am conformat , mi`am extras 2 dintisori (cei de langa canini) deoarece caninii mi`au crescut oarecum peste ei :-ss .Am primit aparatul dar din pacate nu prea pot sa`l port , sarmulitele acelea care se lipesc de gingie imi cauzeaza o durere groaznica .este normal? ce`mi recomandati? :) Multumesc!

Sabiii nu inteleg de ce ti-au extras doi dinti de langa canini. Vrei sa spui, dinti sanatosi? Nu mai aveai loc in gura sa se deplaseze? Nu am mai auzit sa puna aparat dar inainte sa extraga dinti de langa canini OMG

In afara de faptul ca erau crescuti anapoda mai aveai vreo problema?

 

 

Sarmulitele acelea care se lipesc de gingie nu le-ai simtit prima data cand ti-au pus aparatul la cabinet? Si daca da, trebuie sa spui unde te deranjeaza, se regleaza. Nu, nu e normal sa te doara mai ales cand il aplici prima data

 

Stie cineva pana la ce varsta se poate pune aparat dentar pentru indreptarea incisivilor?

Eu am 28, credeti ca e prea tarziu?

Nu e tarziu. Dar trebuie sa il porti cat mai mult

Oricum in doi ani daca reactionezi ok la el, ii poti indrepta bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@joanna : nu am cine stie ce problema doar ca am maxilarul prea mic si dintisorii prea mari pt maxilar. si caninii mi`au crescut strambi deoarece nu au avut loc , in principiu.Si da, cei de langa canini pe care mi`i ia scos erau sanatosi . S`a chinuit sa mi`ii scoata 10 minute doar unul . :airkiss: Tragea de el si nu iesea :doh: Si in legatura cu durerea de gingie, intitial cand mi l`a pus m`au durut 3 dinti .. i`am spus, problema s`a rezolvat si cand mi l`a pus a2a oara nu m`a mai durut nimic. Dar acasa cand mi`l pun .. ma innebuneste ,, am pus aseara niste vata ca sa ma estompeze din durere. O sa merg la ortodont sa mi le regleze dar momentan nu pot ca am ore de dimineata si se intercaleaza cu programul doctorei mele. Am vrut sa stiu doar daca este normal . Multumesc de sfaturi >:huh:<

 

 

A si , am vazut ca nu ti se pare normal sa`mi extraga dintii , citez "OMG" nu ma refer la dintii din fata ... cei de langa canini din partea din spate nu din fata :) aia chiar ca ar fi fost OMG :))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×