Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

Apararea verbala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu ti-o iau in nume de rau. Ai dreptate. Am de achitat rate pana la sfarsitul vietii. Numai ca de acum incolo reprezinta o parte infima din venitul meu anual.

 

Inteleg. Probabil esti imuna si la faptele lor. Atunci chiar e superok, poti sa te distrezi.

 

 

 

Copii sunt mult mai puternici decit crezi tu , ca nu au notiunea cuvintelor :o:

Copiii nu inteleg sensul cuvintelor, dar, cum spunea si Allexandrra, sunt capabili sa simta, ei pot simti ura cu care cineva isi insoteste cuvintele, ura care se poate citi in privirea cuiva, in tonalitatea vocii, in gesturi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Copiii nu inteleg sensul cuvintelor, dar, cum spunea si Allexandrra, sunt capabili sa simta, ei pot simti ura cu care cineva isi insoteste cuvintele, ura care se poate citi in privirea cuiva, in tonalitatea vocii, in gesturi.

 

Copii disting sensul cuvintelor (simpatie, ura, bucurie, incurajare, dezaprobare etc) din intonatie si din expreasia fetei dar pana la o varsta nu reusesc sa distinga si sa neutralizeze ironia (care este una din formele de atac des folosite in comunicare).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Copii disting sensul cuvintelor (simpatie, ura, bucurie, incurajare, dezaprobare etc) din intonatie si din expreasia fetei dar pana la o varsta nu reusesc sa distinga si sa neutralizeze ironia (care este una din formele de atac des folosite in comunicare).

Daca atunci cand sunt ironizati cel care face asta reuseste sa-si pastreze o fata neutra, inexpresiva, atunci nu-si dau seama ca vorbele ironice reprezinta ceva negativ, jignitor la adresa lor, e drept. Parca abia dupa varsta de 7 ani, am citit dar am uitat, din pacate, ei incep sa inteleaga glumele si ironia si pot si ei sa glumeasca si sa fie ei insisi ironici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O prelegere sustinuta de George Thompson, trainer a peste 700.000 de politisti si agenti de securitate:

.

Cursurile sale ("Verbal Judo") au fost adaptate si pentru alte organizatii (sanatate mentala, vanzari, gaming.)

 

Link catre o serie de articole semnate de G. Thompson: http://www.policeone...eorge-thompson/

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×