Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

Apararea verbala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Asta inseamna ca ai gasit cuvintele vrajite,

 

Nici nu le-am cautat macar!!! un inger pazitor sa fi venit la scaparea mea:unsure: n-am idee, dar a fost foarte reusita scena, ma admiram aproape. De multe ori raman fara rasuflare in asemenea situatii si fac pasi ca n-am chef de discutii inutile. Aud de la mai multe persoane de ce n-am zis una sau alta, insa ... daca nu mi-a venit nimic in minte???

Nu sint echipata cu aceste scuturi sau porumbei din palaria vrajitorului. Natura umana?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din artele martiale poti afla ca apararea cea mai buna este atacul, acest concept poate fi extrapolat si in psihologie. Decat portar la box, mai bine atacant central :o:

 

Corect. good.gif

Dar sa nu uiti ca mai trebuie sa te si opresti.

 

 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar sa nu uiti ca mai trebuie sa te si opresti.

 

Bineinteles! Momentul opririi este foarte important si de el depinde, in mare masura, chiar rezultatul disputei verbale. Daca te opresti prea devreme, s-ar putea sa pierzi avantajul obtinut, daca te opresti prea tarziu, s-ar putea sa creezi antipatie. Util pentru astfel de dispute, cred ca ar fi si intelegerea ideilor lui Sun Tzu, expuse in cartea "Arta războiului".

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am dat astazi peste un blog unde erau expuse cateva strategii simple pt. a face fata oamenilor irationali si irezonabili. Nu stiu daca am voie sa postez adresa, mi-e sa nu se creada ca fac reclama blogului respectiv. Mi-am permis sa extrag cate ceva de acolo, mai ales ca partile respective nu-i apartin posesorului blogului, ci psihiatrului Susan Biali.

 

"O persoana dificila din viata ta ar putea sa nu aiba o tulburare de personalitate extinsa, dar poate avea trasaturi partiale din aceasta, care se exprima din cand in cand. Are nevoie sa puna inca un impozit (sa taxeze) pe stima ta de sine si pe bunastarea celor din jur. Pentru scopurile acestui articol, iata o lista scurta a tipurilor de oameni pe care i-as ingloba in

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu le-am cautat macar!!! un inger pazitor sa fi venit la scaparea mea:unsure:

 

Ingerul pazitor, probabil ca se numeste subconstient si ti-a oferit varianta cea mai buna in momentul respectiv.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fain.

Adaug si eu ceva: nu incerca sa ii intelegi. E epuizant.

Nu, am inteles demult sa nu fac asta. Singurul lucru pe care am vrut sa-l invat este sa le pot face fata. Atunci cand n-am incotro si tb. sa interactionez cu ei. Pt. ca atunci cand ii pot ocoli o fac intotdeauna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inteles de curand. Sunt foarte grea de cap cateodata. Dar de ocolit nu ii voi ocoli decat daca voi fi expusa la daune prea mari.

De ce sa nu-i ocolesti? De cele mai multe ori ei nici macar nu inteleg ca fac rau. Nu castigi nimic daca te opui unor asemenea oameni. Pot ajunge chiar sa te otraveasca. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×