Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

Apararea verbala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca frazele tip din primele postari sunt doar pentru anumite medii, hai sa gasim variante inteligente de aparare care sa fie aplicabile si pentru situatiile sensibile.

 

La farmacie primesc directii sa dau cu crema pe locul afectat pe picior, dar sa fiu sigura ca sint foarte curata, sa ma spal bine pe picioare :stars: zice farmacistul.

Pentru o secunda am inlemnit ca prea accentua pe curatenia picioarelor cand deodata si fara sa ma gandesc zbor cuvintele din mine ... Ce coincidenta!!! diseara e baia anuala si nu l-as

pierde pentru nimic in lume!!! Thanks for advice ... m-am intors si plecam dar lumea de la coada era nemultumit ca putea fi oricare din ei ofendat cu asemenea presupuneri la care farmacistul se justifica putin speriat ca el nu la asa ceva s-a gandit, doar locul pe care voi pune crema sa fie foarte curata, a sarit peste counter, a venit sa ceara scuze ca n-a vrut sa ma jigneasca, mereu este o placere sa ma vada si sa vorbeasca cu mine, etc., am dat mana cu el de fata cu toata lumea sa fie clar ca nu avem nimic de litigat si afost doar o mica neintelegere de la oboseala si caldura excesiva!!! Caz rezolvat, inchis si uitat.

 

Ma mir de unde am avut ideea, ca de obicei nu-mi vine nimic in gand in asemenea situatii, iar aici este important de mers pan'la capat cu o treaba pe calea cea mai pasnica.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am fost intr-o atmosfera/situatie din asta la nici o etapa din viata mea!!! nu stiu nici ce inseamna cuvintele subliniate, pe vremea mea nu se vorbea asa niciunde iar apararea personala verbala nu era necesara la acest nivel. Chiar daca stiau copiii asemenea cuvinte nu voiau sa stie nimeni, sa n-aibe nume rau in comunitate.

 

 

De ce ar fi agresat muncitorul??? Daca merge la munca in timp, curat si corect imbracat, saluta politicos si-si vede de treaba, de ce ar fi agresat ... si dupa o schimbare din asta de cuvinte, se va simti bine??? indiferent in ce mediu e campul muncii 8)

Eu n-as mai fi capabila sa lucrez ...

 

Tupu inseamna jocul deavatiascunselea. Cred ca l-ai jucat si tu.

:)

 

Elastic inseamna jocul in care doua fetite au un elastic intins pe dupa piciorusele lor, iar a treia sare inauntrul elasticului si in afara lui. Sper din tot sufletul ca ai jucat asta cand erai mica.

 

 

De ce ar fi agresat un muncitor roman la lucru?

Din pura placere rautacioasa a colegilor si a sefilor.

Iti dau un exemplu. Stiu o sefa care intentionat se apropie de o angajata, o ia in intimitatea ei, o invita pe angajata cu prietenul acesteia sa iasa cu ea si sotul ei la gratare. Apoi incepe sa o atace pe angajata, ca nu isi face bine munca, ii afla nod in papura din nimic, ii face viata un iad.

Cu cat se apropie mai tare de angajata, cu atat o va durea mai tare ca sefa s*a transformat din prietena in monstru.

Sefa stie asta si se delecteaza.

Placerea ei e sa faca scandal angajatelor. Se crede un mic dumnezeu atotputernic. Are camere video instalate, sa urmareasca tot ce misca in firma. Angajatele nu au voie sa stea pe un scaun, nici macar daca nu au clienti, si ar putea sa se odihneasca pana la clientul urmator.

 

In plus sefa poate sa acuze angajata cu care a iesit la gratar ca a tradat-o: tocmai tu sa imi faci asta, cu care am iesit la gratar, etc.

Angajata sufera, nestiind ca sefa a facut asta voit, planuit diabolic din timp.

 

Stiu alt caz in Bucuresti: o nou venita este ridiculizata, jignita, acuzata, bruscata, batjocorita la fiecare gest.

Nu indrazneste sa ceara un monitor mai bun, desi restul colegilor au. Se teme de ironii.

Ii curg ochii, o dor, ii sunt rosii.

 

Motivul? Este din Ardeal, si este vazuta ca o provinciala. Hainele ei sunt de firma, dar nu chiar de firma scumpa ca hainele colegelor din Bucuresti. Se considera ca se imbraca prost, ca o toapa. Desi eu stiu ca e finuta si are gusturi armonioase.

Vorbeste ca o ardeleanca, deci e subiectul glumelor cu ardeleni.

Acum vorbeste ca ei, bucurestenii, dar a ramas oaia neagra.

 

Toti colegii s-au aliat contra ei, ca sa faca pe plac sefilor rautaciosi. Astfel scapa ei de ironia colectivului. Daca sagetile rautacioase merg si azi pe nou venita, ei au scapat si de data asta.

 

Ce parere ai?

Editat de Nemo!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tupu inseamna jocul deavatiascunselea. Elastic inseamna jocul in care ...

 

Cand jocul cu elasticul s-a inventat, eu nu mai jucam demult. N-am locuit in bloc si nu aveam voie sa intram in curtea nimanui sa ne ascundem, jucam fotbal pe strada ca trafic nu era deloc. Limba strazii era mai mult maghiara, erau si copiii romani dar nu prea ne intelegeam, ne jucam un pic toti impreuna si intram fiecare. Noi copiii tineam casa pana parintii lucrau, mergeam la piata, gateam, faceam curat si totul defapt ... spalat pana si presurile in rau. Aveam treaba nu ne plictiseam, ingrijeam si frati mai mici, le invatam la ce stiam noi surori mai mari. Am crescut cu responsabilitati si obligatii.

 

Intimplarile cu sefii ma surprind si nu-mi plac dar are vina si angajatele ca nu sorteaza de la inceput diferenteleca asa nu se poate lucra. O gresala mare este cand se confunda placerea cu afacerea!!! nu se merge la gratare sau niciunde cu sefa!!! Relatiile de munca nu merg mai incolo de peretii firmei, acasa sint alti prieteni decat colegi de munca.

 

Ardealul si accentul maghiar n-ar trebui sa fie un motiv de discriminare, eu as reclama asta sau cel putin as aduce la cunostinta sefei ca e foarte minuscula in fata acestei probleme. Dar nu este nimeni mai sef/a care ar trata asta altfel??? De ce se transforma angajata??? isi pierde identitatea si nu se merita ca nici fericita nu este. Acum inteleg de ce spun toti care vin in vizita ca sint nervosi si chiar "act" ca scapat din ospiciu.

 

Nu-mi dau seama decand se intimpla asa, insa nu este o conditie ca cineva trebuia sa invete fraze sa se lupte ca pe baricade sa se apere, nu asta e solutia ci schimbarea sefelor si scoaterea unor reguli de etica la locul de munca, iar cine nu le respecta, e sanctionat sau mai rau. Din lipsa de infrastructura se intimpla mitocanisme la acest nivel.

 

Am lucrat si eu la Bucuresti, m-au angajat cu accent maghiar cu tot, ca pentru alte calitati am fost aleasa pentru acea functie insa ne comportam ca persoane civilizate toti. Ca mai existau si barfe, e altceva, dar nu comploturi de marimea unei lovituri de stat.

Eu m-am dus de palcere la munca, nici cuvantul stres inca nu era inventat, insa ne-am distrat la maxim si am petrecut timp de calitate in acei ani putini cat am locuit acolo.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cand deodata si fara sa ma gandesc zbor cuvintele din mine ... Ce coincidenta!!! diseara e baia anuala si nu l-as

pierde pentru nimic in lume!!! Thanks for advice ... m-am intors si plecam dar lumea de la coada era nemultumit ca putea fi oricare din ei ofendat cu asemenea presupuneri la care farmacistul se justifica putin speriat ca el nu la asa ceva s-a gandit, doar locul pe care voi pune crema sa fie foarte curata, a sarit peste counter, a venit sa ceara scuze ca n-a vrut sa ma jigneasca, mereu este o placere sa ma vada si sa vorbeasca cu mine, etc., am dat mana cu el de fata cu toata lumea sa fie clar ca nu avem nimic de litigat si afost doar o mica neintelegere de la oboseala si caldura excesiva!!! Caz rezolvat, inchis si uitat.

 

Asta inseamna ca ai gasit cuvintele vrajite, cu ajutorul carora ai intors situatia total in favoarea ta si intr-asa fel incat sa fii si apreciata. Cum spunea si Indigo intr-o postare precedenta, replicile spuse intr-o forma amuzanta sunt cele mai de efect.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

.....

Intimplarile cu sefii ma surprind si nu-mi plac dar are vina si angajatele ca nu sorteaza de la inceput diferenteleca asa nu se poate lucra. O gresala mare este cand se confunda placerea cu afacerea!!! nu se merge la gratare sau niciunde cu sefa!!! Relatiile de munca nu merg mai incolo de peretii firmei, acasa sint alti prieteni decat colegi de munca.

 

......

 

 

Nu mi se pare o regula sau o greseala deloc! Eu am fost in vacante cu sefii ( unii dintre ei, binenteles cu cei cu care m-am inteles mai bine 8) ) si cu unii colegi si nu pot sa spun ca a fost rau ci din contra relatiile dintre noi s-au imbunatatit si cimentat. Chiar daca apoi mi-am schimbat jobul am ramas prieteni!

Pana la urma depinde de personalitatea, farmecul, integritatea si bunul simt al oamenilor de felul cum evolueaza relatiile dintre ei indiferent daca sunt amici, colegi sau angajati! :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba doar de dominat, sa nu exageram. Nu e ceva de care sunt constienti. Ei sunt invatati sa se valorifice doar prin altii, de-asta se simt inutili. Nu inseamna ca toti sunt niste manipulatori perfizi.

Editat de Renaissance'91
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am afirmat ca toti ar fi manipulatori constienti intotdeauna, insa le place sa faca rau, chiar daca nu-s constienti toti si in totalitate de cat rau fac. Unii fac rau pt. a se amuza, nedandu-si seama cat de tare pot rani.

Editat de Fiero
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca tu te referi la faptul ca atunci cand esti impacat cu tine insuti nu mai simti nevoia sa chinui pe nimeni. Nu gasesti nicio satisfactie in asa ceva.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×