Sari la conținut
Forum Roportal
dahn

Timisoara - sfat abonament internet

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

stie careva pe langa piata noua in lipovei langa noroc daca e careva cu net-ul

[snapbacca]35663[/snapbacca]

 

 

Vino in str.V.Alecsandri nr.7 la Expert Computer Trading si vei gasi solutii la problemele tale!

Telefon : 0256/437300

0788/628606

0723/073490

0743/256716

 

Citeste si da mai departe!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ultima oferta drc:

 

instalare 15-29 euro in functie de zona

mai exista un singur tip de abonament pentru persoane fizice: digital standard: 10 euro + tva: 128 cabps trafic nelimitat (sa-a dublat limita de trafic de la 64 cabps pentru toti abonatii persoane fizice. probabil ca si viteza actuala de 128 cabps se va mari). exista si posibilitatea unei viteze mai mari la cerere

zone cu acoperire (in aceste zone instalarea se va face de obicei in 48 de ore): lipovei, sagului, unirii, ronat

zone in curs de acoperire: timocului, lunei, dambovita, in curand si altele

zone cu acoperire inseamna zone in care exista o baza de clienti si exista o legatura pe fibra optica. zone in curs de acoperire inseamna zone in care urmeaza sa se instaleze fibra optica in perioada urmatoare.

pentru zonele in care nu exista acoperire, instalarea se poate face la cerere in fuctie de posibilitatile fizice si de numarul de potentiali clienti.

 

alte servicii oferite:

telefonie fixa: 4 euro/luna bonament, costuri apeluri mai mici decat ale furnizorului national de telefonie fixa, nu necesita telefon special.

 

 

pentru orice alte detalii puteti suna (in timpul zilei :evil: ) la 0788143014

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca e on-topic dar am gasit www.retele.net - o lista cu multe retelele de cartier (unele pun la dispozitie internet) si sunt inscrise si din Timisoara.

Lincaul nu merge la ora asta, dar probabil mai trebuie incercat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Are cineva adsl de la Romtelecom ? Daca da, cum merge ?

 

http://www.romtelecom.ro/ro/companie/relat...romtelecom.html

 

Asta ar trebui sa fie disponibil oriunde in Timisoara, ca zice ca e pe linia telefonica romtelecom, dar cu tehnologie ADSL, adica conexiune nonstop si viteza de 1mb/sec.

serviciu adsl al romtelecomului ne este disponibil in tot orasul (ar trebuie intrebati agentii de vanzari).

Iata o comparatie personala adsl Romtelecom vs cablu UPC (aria de acoperire upc o aveti pe http://www.upcnet.ro/images/harta_upc_tm.jpg )

 

pret: 35 euro vs 12euro(si primesti 50% reducere la abonamentul tv pe 6 luni)

viteza: 1MB vs 512 kb/s

limitare; la 128 daca depasesti 2,5GB pe saptamina vs poti trage zilnic aprox 2GB pe zi cu viteze intre 512 si 128 kb/s

 

iata un test de viteza de la upc

:::.. Download Stats ..:::

Connection is:: 470 Kbps about 0.5 Mbps (tested with 1013 kB)

Download Speed is:: 57 kB/s

Tested From:: http://testmy.net/ (server2)

Test Time:: Wed Oct 12 07:56:31 UTC+0300 2005

Bottom Line:: 8X faster than 56K 1MB download in 17.96 sec

Diagnosis: Awesome! 20% + : 31.28 % faster than the average for host (upcnet.ro)

Validation Link:: http://testmy.net/stats/id-K1JXMIP73

Editat de verve

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ADSL NU este disponibil in tot orasul. Depinde de zona si de tipul de centrala din zona respectiva.

In afara de pret (care recunosc ca e destul de piperat), numai cuvinte de lauda despre ADSL. Sunt abonat de 2 luni, in 2 luni o singura data a picat conexiunea (din log de la router), si inca de cateva ori a fost intrerupta noaptea de catre ei, dupa ce a fost trimis un mesaj de instiintare in prealabil. Limitarea FUP de 2.5GB/saptamana la 1Mbit nu exista inca, probabil va intra in vigoare odata cu inmultirea abonatilor.

Conectarea mi-au facut-o a doua zi dupa ce am depus cererea, nu am platit nimic si a mers foarte repede. Echipamentele sunt noi, din cutii sigilate.

Concret, downloadul merge cu 100KBps, constant. Pe DC++ depinde de conexiunea celorlalti. Uploadul cam cu 20-30KBps.

Acum au lansat si un pachet de 512K, cu 25 Euro/luna (18.5 Euro/luna in primul an). Personal, prefer Clicknet oricarui provider de cablu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vreau si eu sa va spun cum merge internetul la UPC. Stau in Cluj si am abonament de 12euro/luna. Echipamentul nu e nicidecum nou. Se promite cam 64KB/s. E o viteza care nu se atinge nici in cele mai frumoase visuri. Am vazut maxim 55KB/s dar asta nu tine foarte mult. Daca incerc sa downloadez pe dc++ sau incerc sa fac alte downloaduri care sa dureze mai mult timp viteza scade simtitor foarte curand si ajunge la maxim 20KB/s. Deci, asa-zisul trafic nelimitat e o poveste frumoasa doar. Esti limitat automat. Ca sa nu mai vorbesc de influenta traficului din zona resoectiva. La orele de varf, adica atunci cand sunt si eu pe acasa 16KB/s e un vis foarte frumos. Nu stiu exact cum impart ei banda aia dar practic abonamentul ramane de 12euro pe luna insa ce se ofera e la cel mult 25% din ce se promite. Poate ca unii s-ar multumi si cu acel 25% dar credeti-ma ca devine foarte frustrant cand vin si eu seara acasa si ma rog de paginile de internet sa se deschida desi platesc bani frumusei lunar pentru caricatura asta de conexiune. Si cel mai rau e ca nu pot sa-mi vars nervii pe capetele alora din CounterStrike pentru cele mai bune latente nu coboara sub 100. In caz ca le dai un telefon ti va spune ca e mult trafic in zona, ceea ce nu ma incalzeste cu nimic ca sa nu mai vorbim de faptul ca nu rezolva nimic.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salutare,

Asadar, este doar pentru Timisoara. O sa ma mut pe strada Bucuresti si ma intrebam daca ma poate ajuta cineva cu vreun sfat in legatura cu un eventual abonament de internet, pentru ca in zona aia eu nu stiu deocamdata cum stau lucrurile. Stiu doar ca nu este rds cablelink pentru ca este UPC, si despre ceilaltzi provideri nimic.

Deci, daca stie careva ceva despre zona aia, pls zicetzi-mi si mie.

Mersi.

 

Ziceam ca eu stau pa Str. Mangalia si pe aici nu prea ofera nimeni internet. Cea mai buna oferta pana acum am primit-o de la dominet: "va recomandam conexiunea prin fibra optica. ofera o stabilitate de 95%garantat prin contract (99% statistic). instalarea costa 75 Euro daca sunteti singurul doritor (minim 50 Euro in cazul in care sunt minim 3 vecini care semneaza in acelasi timp contractul cu noi) abonamentul dominet speed va ofera 256 kbps (96 kbps minim garantat) si costa 15euro/luna.

termenul de instalare e de maxim 15 zile de la semnarea contractului."

Eu am auzit lucruri bune despre ei dar suna tare interesant si drc asta. Am sa ii contactez si eu.

Intre timp nu mai e nici un doritor de internet pe Mangalia cumva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sal oameni buni.. shi eu locuiesc in Timisoara, mai precis in Dambovita, si eram curios de un abonament la net prin cablu.. ca m-am saturat pana-n gat de Romtel.. La RDS am ceva probleme.. la UPC e cam scump abonamentul.. la romtel prin ADSL nu-mi permit.. nu shtiu nici eu ce dracu sa aleg.. Am vazut aici p forum informatii despre o companie RDC (??), dar nimik incurajator depsre ea.. eu as vrea ceva pe la 40-50 ron/luna..

Stie cinveca depsre BenSoft? Am auzit ca ar avea tarife bune si conexie ok (i.e 10euro / 512 kb), dar nu stiu unde naiba sa-i gasesc shi p ei..

Editat de daemon

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×