Sari la conținut
Forum Roportal
Al3ksandru

Testament

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am ingrijit o batrana.aceasta mi-a lasat testament notarial (dupa ce in prealabil am scos certificat medico-legal de la INML care sa ateste ca era in deplinatatea facultatilor mentale in momentul intocmirii testamentului) cum ca imi lasa toate bunurile mobile si imobile care revin dupa moartea ei.am facut succesiunea iar acum am certificatul de legatar universal.la 7 luni de la moartea ei vine un nepot(baiatul sorei sale)cu care nu a tinut legatura si zice ca ma da in judecata ...ce sanse are sa imi ia bunurile dobandite?mentionez ca batrana nu mai are alte rude...copii sau parinti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am ingrijit o batrana.aceasta mi-a lasat testament notarial (dupa ce in prealabil am scos certificat medico-legal de la INML care sa ateste ca era in deplinatatea facultatilor mentale in momentul intocmirii testamentului) cum ca imi lasa toate bunurile mobile si imobile care revin dupa moartea ei.am facut succesiunea iar acum am certificatul de legatar universal.la 7 luni de la moartea ei vine un nepot(baiatul sorei sale)cu care nu a tinut legatura si zice ca ma da in judecata ...ce sanse are sa imi ia bunurile dobandite?mentionez ca batrana nu mai are alte rude...copii sau parinti.

Rudele pana in gradul patru sunt mostenitori legali, iar daca nepotul este singurul, are dreptul la mostenire legala. Rezerva lui succesorala este de 1/2 din mostenire. Si bineinteles ca poate sa-si obtina dreptul legal prin instanta. Restul mostenirii iti poate reveni ca legatar. Un contract de intretinere nu te prea ajuta pentru ca el nu e reglementat. Dreptul mostenitorului legal este stabilit prin lege si rastoarna testamentul pentru partea ce i se cuvine. Legea nu cere ca mostenitorii sa fi fost in relatii bune cu decedatul, ci doar sa nu fi fost demosteniti. Dar si asta se poate face doar in situatiile prevazute de lege. Cand s-a deschis succesiunea notarul a identificat succesorii legali? Le-a trimis notificare pentru exprimarea deptului succesoral? Cand a aflat mostenitorul de moartea batranei? Daca au trecut 6 luni de cand a aflat de moartea batranei si nu si-a manifestat intentia de a mosteni, pierde acest drept. Daca traieste sora batranei nepotul nu poate revendica mostenirea!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×