Sari la conținut
Forum Roportal
lasthope

Cancerul de ficat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

deocamdata e bine este acasa! aparent bine! sau nu stiu ce sa zic! s-a ingrasat 5 kilograme ...o noua chimioembolie este programata in septembrie si apoi se va vedea speranta de operatie!

Prietenul tau nu isi permite sa vina sa stea cu tine macar o saptamana?

 

Medicina naturista poate ajuta alaturi de cea traditionala ca simtomele dupa chemo sa nu mai fie atat de greu de suportat. Tatal tau ar putea sa caute un regim sau niste suplimente nutritive care sa ii usureze suferinta.

Ma uitam (in Ro) pe zone reality, au niste documentare foarte interesante. Printre ele "Incurables" , despre oameni care s-au vindecat de cancer cu ajutorul terapiilor complementare DAr acestea au fost niste adjuvante ale medicinei traditionale.Adica, in combinatie cu chemoterapia si chirurgia folosesti puterea naturii

 

Multa sanatate tatalui tau si multa forta tie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si tatal meu (50 ani) a fost diagnosticat in urma cu un an cu cancer la ficat. Inca de atunci i-a fost descoperita si o metastaza la plamani. Medicii nu i-au dat nicio sansa, la Fundeni nici macar nu au vrut sa il interneze, au spus ca este mult prea avansat, inoperabil, netratabil. In copilarie a avut o hebatatita B netratata. In 2007 a inceput sa aiba crize de epilepsie si atunci s-a si pensionat pe caz de boala. Culmea este ca in septembrie 2009 in urma unei astfel de crize l-am internat la Elias si acolo i s-au facut tot felul de analize, inclusiv la ficat si ni s-a spus ca ficatul este marit si ca trebuie sa tina un regim, nicidecum nu ne-au spus nimic de tumora pe care am descoperit-o in luna decembrie 2009 cand a fost internat la Colentina. Mi se pare absurd ca boala sa fi aparut si evoluat in doar 3 luni.

Oricum medicii i-au dat intre 3 si 9 luni. Pe langa ceasta tumora a aparut si hepatita B si C, icter, ciroza, tocicitate foarte mare in sange (din cauza careia nu a putut face chimioterapie). Am incercat diverse tratamente naturiste (ceaiuri din India si multe altele), inclusiv celule Stem. Pe 6 decembrie se face un an de cand am descoperit tumora si tata este inca printre noi, nu stiu pentru cat timp, a inceput sa se simta din ce in ce mai rau, este foarte slabit si a si slabit ff mult (20 kg). Nu i-am putut spune ce boala are (nu am putut), i-am spus doar ca are o ciroza si ca o sa se faca bine... Este cumplit sa vad cat sufera ca se vede neputincios si incerc sa il ajut cat pot, sa ii ridic moralul si sa imi petrec cat mai mult timp cu el.

Acum nu mai tine niciun fel de regim, nu cred ca mai are rost, ia Spirulina si Spironolactona si eu sper inca intr-o minune...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua.Si eu am trecut prin ce ati trecut sau inca treceti unii dintre dvs.la inceputul anului ,mama a fost diagnosticata cu cancer hepatic la sp fundeni.O tumora de 10 cm,inoperabila la varsta ei.Medicii nu i-au dat sanse,chimioterapie au spus ca nu are rost sa inceapa ,singurul lucru ce se putea incercat era ablatia ,dar pt tumori de maxim 5 cm ,parca,si cum a mamei era de 10 cm,plus metastaza hepatice cu tumori secundare nu s -a incercat nici acest tip de tratament.A fost internata 1 sapt la fundeni,timp in care i s-au facut perfuzii cu ciprinol(pt icter),fitomenadion,spironolactona (pt eliminarea lichidului de ascita mama avand si ciroza uda).Dupa o saptamana si ceva de la diagnostic si de stat in spital ne-a dat-o acasa pt ca au spus ca nu se mai poate face nimic.

Vineri la pranz a fost externata ,iar vineri seara a decedat.Singurul lucru cu care ne-am consolat a fost faptul ca mama nu a dezvoltat metastaze in alte organe,ci doar metastaze hepatice (medicul ne-a spus ca metastazele generalizate apar indeosebi daca tumora canceroasa apare pe un ficat sanatos ,daca ficatul este cirotic nu apar ,in general,decat metastaza locale) si ca nu s-a chinuit inainte sa moara ,in sensul ca nu a avut dureri f mari ,stari de voma etc.

In situatia mamei mele am avut incredere in medici cand au spus ca nu mai este nimic de facut ,si ca nu se merita a se incerca chimioterapia,care ar fi pus-o la pamant mai ales in starea si la varsta ei,si asta doar pt cateva luni (maxim un an )de viata.totusi ,sfatul meu ,pt cei care au spus ca au persoane in famile cu aceasta afectiune si care au o varsta mai mica decat a mamei(mama avea 78 de ani) si eventual o tumora mai mica in diametru ,sa nu se lase chiar daca medicii nu dau un prognostic favorabil.Spun asta pt ca uneori ma gandesc ce s-ar fi intamplat daca am fi incercat,nu este un gand tocmai linistitor si uneori ma gandesc ca poate nu am facut totul pt mama mea.Sunt si cazuri in care medicii nu dau prea multe sanse ,dar oamenii lupta si inving.Tot ce pot spune este sa nu va pierdeti speranta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu trebuie sa ai remuscari referitor la ce s-a intamplat cu mama ta. gandeste-te ca medicii care ti-au spus ar putea avea cateva luni in plus cel mult, ti-au spus asta nestiind ca ea urma sa moara chiar peste cateva zile. nimeni nu stie asta. ea avea o stare care face un om sa moara imediat ce ii sunt administrate citostatice, care sunt un tratament extrem de dur la adresa organismului. nu se recurge la el atunci cand un om este atat de subred, lucru masurabil prin metode obiective, cunoscute de medici. in mod particular la cancerul de ficat ratele de raspuns la citostatice sunt extrem de mici, in jur de aproximativ 25% sau mai putin, iar prin raspuns nu se intelege speranta de vindecare, atunci cand tumora nu este operabila.

nu aveai ce sa faci in plus cu mama ta, nimeni nu avea, decat eventual sa o supui unor chinuri groaznice si absolut inutile, la o varsta atat de inaintata.

imi pare rau! totusi renunta la remuscari !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

un produs ce poate ajuta extrem de mult in astfel de cazuri, este TRANSFER FACTOR PLUS in combinatie cu RIOVIDA ....daca o sa cautati, o sa vedeti foarte multe studii si marturii ale opamenilor ce au folosit aceste produse care sunt extrem de eficiente !!!

 

 

4life-romania.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-e frica...am cautat pe internet costul unei tomografii la ficat pentru ca i-a fost recomandata tatalui meu acum doua zile. In ultima perioada este tot mai des deranjat la stomac, iar doctora de familie i'a dat tratament pentru o gastrita...dar si-a facut si o ecografie in urma careia i s-a depistat un "chist" pe ficat de 4-5cm...va rog sa ma scuzati ca nu sunt coerenta....dar am mintea foarte tulbure si plang in continuu...i'am facut o programare la o policlinica particulara in Bucuresti pentru aceasta tomografie ...tot mai sper ca ceea ce a fost depistat la eco sa fie acum infirmat sau macar natura acelei tumori sa fie beligna...Credeti ca este postibil??? Sa fie tocami pe ficat un chist care sa nu fie de natura canceroasa??? Am mult de asteptat pana joi cand i sa va face investigatie si nu am unde sa strig dupa ajutor acum...astept...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt si eu un membru nou si la fel ca si voi si eu am o problema destul de delicata. Mama mea in varsta de 48 ani a fost diagnosticata in iulie 2011 cu carcinom al canalelor biliare (cancer la ficat ).Cam prin luna iunie se simtea slabita, obosita, slabise de la 78 kg la 67 kg. Am internat-o la sp. Fundeni la gastro-interologie si acolo a depistat-o cu boala respectiva. Cand am luat-o de acolo, dr. Marinescu ne-a spus ca putem sa ii facem citostatice sa ii mai lungim zilele, dar ca acestea ii vor face mai mult rau decat bine pentru ca ii vor omora si celulele bune in afara de cele proaste. In sfarsit..........noi, ca orice persoane care isi iubesc aproapele, am incercat cu citostatice in speranta ca poate se va vindeca. Credeam k poate si in cazul nostru Dumnezeu va face o minune. In luna octombrie, cand terminase primul set de citostatice, cei de la oncologie, i-au facut un set de analize, care si acestea la randul lor, au iesit proaste. Ne-au spus sa ne ducem sa o internam intr-un spital sa o tina pe tratament cu vitamine, pentru ca analizele sa ii iasa bune sa poata sa continue citostaticele. Dar numai ca, doctoritza la care am fost, ne-a recomandat un tratament, a spus ca nu e nevoie de internare. Si urmand tratamentul, pe zi ce trece se simtea din ce in ce mai rau. Am internat-o apoi la un spital privat de la noi din oras, (Buzau), a tinut-o internata acolo 2 saptamani, si o tinea numai pe glucoza si vitamine. Aparent, la inceput se simtea parca mai bine, incepuse sa manance, pentru ca acasa refuza mancarea. Iar dupa ce am luat-o din spital, ajunsa acasa a inceput sa se simta din ce in ce mai rau. Si a ajuns acum, sa nu mai manance deloc, sa numai poata sa mai bea apa si nici medicamente nu mai poate lua pentru ca nu mai poate inghiti. Are dureri ingrozitoare, se zvarcoleste in pat 24 din 24 de ore. Nu credeam k boala asta poate fi atat de nenorocita. Si, ironia sortii, dupa ce ca isi face nevoile la plosca si trebuie ridicata din pat, deci, iti trebuie forta, eu mai sunt si gravida in 7 luni, si nu am voie sa fac efort pt ca am sarcina jos. Dar ma chinui asa cu ea de dimineata pana la orele 16 cand vin membrii familiei de la munca. Imi este f greu, in primul rand k ma descurc greu cu ea si in al doilea rand k o vad cum se chinuie. Poate o va ierta Dumnezeu de pacate mai repede. De 2 saptamani se chinuie asa. Si am uitat sa precizez k ii sangereaza si gingiile. Nu doresc nici celui mai mare dusman al meu sa treaca prin ce trec eu akm. Multumesc ca m-ati "ascultat". Numai asa ma mai pot descarca si eu, k de plans....nu am voie k fac rau la bebe....Spuneti-mi ce sa fac, k sa ii mai alin durerile

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din ce descrii imi pare in faza aproape terminala. Totusi ai putea incerca superconcentratele Cozac. Stiu ca sunt stimulente foarte puternice ale sistemului imunitar, care impreuna cu regim strict vegetarian (si suprimarea tratamentelor chimice) pot face "minuni" daca nu este prea tarziu.

 

http://www.cozacplant.ro/cazuri.html

 

Sunt combinatii de uleiuri volatile obtinute dupa formulele proprii ale domnului Vasile Cozac concretizate in brevete de inventii. Se obtin, prin extractie din mai multe plante cu ajutorul unei instalatii specializate de distilare in vid. Obtinut din plante aromatice, prin tehnologii complexe, are efecte imunostimulante foarte puternice si este folosit corelat cu afectiunea tratata, existand mai multe variante, care sunt administrate in functie de caz

http://www.cozacplant.ro/superconcentrat.html

 

Tratamentele chimice sunt nebunie curata, deoarece distrug sistemul imunitar, singura speranta de refacere a organismului.

 

Medicina naturista poate ajuta alaturi de cea traditionala ca simtomele dupa chemo sa nu mai fie atat de greu de suportat. Tatal tau ar putea sa caute un regim sau niste suplimente nutritive care sa ii usureze suferinta.

Ma uitam (in Ro) pe zone reality, au niste documentare foarte interesante. Printre ele "Incurables" , despre oameni care s-au vindecat de cancer cu ajutorul terapiilor complementare DAr acestea au fost niste adjuvante ale medicinei traditionale.Adica, in combinatie cu chemoterapia si chirurgia folosesti puterea naturii

 

Multa sanatate tatalui tau si multa forta tie

Materiale de propaganda. E adevarat ca cineva foarte puternic rezista otravii chimice, dar asta tine de puterea lui, si s-ar insanatosi mult mai usor prin corectarea alimentatiei si fortificarea sistemului imunitar considerand ca este atat de puternic cat sa reziste otravii chimice si pe deasupra sa se insanatoseasca. Otrava chimica mai functioneaza atunci cand boala nu este avansata, deoarece este putin de distrus.

 

Ma intreb daca ati inteles mecanismul de functionare al otravii chimice:

 

x = celula canceroasa

0 = celula sanatoasa

I = puterea sistemului imunitar

 

Faza 1:

0000xxxx - degenerare partiala

IIIIIIII - puterea sistemului imunitar

 

Faza 2: - dupa aplicarea tratamentului chimic

000xx - distrugerea celulelor

IIII - distrugerea sistemului imunitar

 

Faza 3: - continuarea tratamentului chimic

00x - distugerea celulelor

II - slabirea sistemului imunitar pana in faza critica

 

Faza 4: - intreruperea tratamentului chimic

00xxx - degenerarea continua

III - sistemul imunitar ramane slabit

 

Faza 5: - dupa putin timp, extinderea masiva a degenerarii

00xxxxxxxxx

IIII - sistemul imunitar ramane slabit, nu face fatza sa se regenereze, nu mai face fatza sa lupte cu degenerarea canceroasa

 

Faza 6: - moarte

 

-------------------------------

 

In cazurile in care tratamentul chimic este eficient, degenerarea canceroasa nu este avansata. Totodata se foloseste inainte operatia pentru a extrage fizic bucati mari din partea degenerata.

 

 

Dar aceasta abordare chimica pe langa impotenta si ineficienta ei in majoritatea cazurilor, este o anormalitate si o barbarie impotriva naturii, deoarece refacerea corpului si distrugerea celulelor degenerate o face sistemul imunitar.

 

Pentru insanatosire este suficient sa se reduca factorii ce amplifica multiplicarea celulor degenerate (in special proteina si orice fet de produse animale) si sa se amplifice puterea sistemului imunitar (prin esente calculate de medicii naturisti de specialitate si prin alimentatia de asemenea exact calculata de medicii naturisti - naturist fiind acela care stie si calculeaza toata alimentatia in regim strict vegetarian, acela care recomanda carne sau orice produs pe baza animala, fiind un simplu incompetent sau impostor)

 

Totodata optimismul si linistea (care se obtin prin rugaciune si credinta in Cel de Sus), activitatea in aer liber si curat stimuleaza organismul spre refacere ajutand enorm, si nu statul in spital intr-un mediu negativist, inchis si bolnavicios.

Editat de Pippo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×