Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

O pilda care dupa mine e o esenta a credintei:

 

Un pustnic moare, ajunge la portile Raiului si bate.

Un glas il intreba: Cine-i?

- Eu sunt raspunde pustnicul, am venit.

- Nu te cunosc, raspunde vocea.

Pusticului nu-i vine sa creada, trebuie sa fie o confuzie la mijloc, nu se poate sa nu fie recunoscut el care toata viata lui si-a inchinat-o lui Dumnezeu.

Mai bate odata, aceeasi voce: Cine-i?

- Eu sunt doar ma stii de atata vreme.

- Nu te cunosc, da acelasi raspuns vocea.

Pustnicul realizeaza ca nu e confundat, incepe sa se intrebe ce a gresit, poate a facut greseli de care nu-si aduce aminte. Apoi se lumineaza la fata si bate la poarta inca odata.

Vocea din spate raspunde: -Tu esti? Intra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru prima jumatate a zilei de maine ( cand nu voi putea intra la calculator ) :

 

Motivele bunastarii omului

 

Unui crestin au început să îi meargă toate bine: si afacerile, si sănătatea, cu sotia si copiii se întelegea bine. Din viata lui dispăruse orice urmă de întristare. Citind că viata crestinului este o cruce si că Dumnezeu îl ceartă pe cel pe care îl iubeste, s-a mâhnit si s-a dus degrabă la duhovnicul lui:

- Părinte, ce înseamnă că nu mă ceartă Dumnezeu? Că nu mă iubeste? De aproape un an de zile nu am mai avut nici o supărare.

- Trebuie să vedem de ce nu te ceartă: ori pentru că esti foarte lenes în viata duhovnicească, si dacă te-ar certa prin vreun necaz ai cădea în deznădejde, ori pentru că îti dă o perioadă în care să te asezi duhovniceste. Tu singur poti da răspunsul la această întrebare: dacă duci o viată de trândăvie, dacă te desfeti de toate bunătătile, zicând că de asta ti le-a trimis Dumnezeu, atunci ai de ce să te îngrijorezi. Înseamnă că Dumnezeu nu te ceartă ca să nu te arunce în mrejele deznădejdii. Dar dacă tu, chiar dacă ai de toate, duci o viată de nevointă, o viată de rugăciune, o viată smerită, atunci înseamnă că Dumnezeu îti răsplăteste jertfa cu putină liniste. Dar, în cazul acesta, ia aminte: perioada aceasta nu va dura mult….

____

 

Un bătrân adeseori pătimea si se îmbolnăvea. Si s-a întâmplat într-un an să nu se îmbolnăvească si s-a întristat cumplit si plângea, zicând: "M-a părăsit Dumnezeu si nu m-a cercetat". (1-440) .

Editat de Neverknow1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un preot le spunea credinciosilor:

"Un terorist a pus o bombă la o bancă ce ocupa parterul si primul etaj al unui bloc învecinat cu blocul în care locuiesc eu. Bomba a explodat si blocul a căzut la pământ. Nu au fost multe victime, căci locatarii erau plecati în concediu. Dar au rămas fără locuinte. Când s-au întors din concediu, văzând că s-a ales praful de apartamentele lor, majoritatea au căzut în deznădejde. Îi priveam din când în când pe geam. Iesind să cumpăr ceva, m-am întâlnit cu un vecin care locuise în blocul care explodase. Mi-a spus:

- Părinte, Îi multumesc lui Dumnezeu că nu eram acasă. Eram la socri cu familia.

Credinta lui m-a mirat. Nu era un om cu multi bani, deci încercarea prin care trecea era cu atât mai mare.

- Nu ai avut gânduri de deznădejde?

- Deznădejde? Nu, părinte. V-am spus: I-am multumit lui Dumnezeu că suntem întregi. Cu casa, se va rezolva până la urmă. Nu ne lasă Cel de sus. Pentru noi nu e atât de greu cum e pentru cei care si-au pierdut un sot, o mamă sau un copil în această nenorocire.

Toti erau deznădăjduiti, numai el nu. Iată ce înseamnă să ai credintă puternică. Putea să cârtească, dar nu a făcut-o. Si a luat plata răbdării sale".umesc lui Dumnezeu că nu eram acasă. Eram la socri cu familia.

Credinta lui m-a mirat. Nu era un om cu multi bani, deci încercarea prin care trecea era cu atât mai mare.

 

_________

 

Povestit-a unul din părinti, zicând: "Fiind eu în Exorinho, au venit frati săraci acolo sâmbătă seara să ia milostenie si, când dormeam noi, unul dintr-însii, având numai o rogojină din care jumătate era pe deasupra lui si jumătate dedesubt, îngheta de frig, căci era ger mult. Deci eu iesind pentru trebuinta udului, l-am auzit când se chinuia si tremura de frig, cum se mângâia pe sine si zicând lui Dumnezeu: "Multumesc, Tie, Doamne, pentru toate bunătătile Tale pe care le faci cu mine, căci câti sunt acum în fiare, iar altii cu picioarele băgate în butuc si nici udul lor nu pot să si-l facă, iar eu ca un împărat îmi întind picioarele". Eu, auzindu-l, am povestit acestea fratilor spre zidirea si folosul lor". (14-344)

Editat de Neverknow1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce faci Vemans,nu ai asa...un pic de respect pentru "Sfanta Taina a Cununiei"? -oamenii depun un juramant acolo,in fata lui Dumnezeu.

Epistola soborniceasca a Sfântului Apostol Iacov,Cap. 5 12: Iar înainte de toate, fraţii mei, să nu vă juraţi nici pe cer, nici pe pământ, nici cu orice alt jurământ, ci să vă fie vouă ce este da, da, şi ce este nu, nu, ca să nu cădeţi sub judecată.

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce faci Vemans,nu ai asa...un pic de respect pentru "Sfanta Taina a Cununiei"? -oamenii depun un juramant acolo,in fata lui Dumnezeu.

Epistola soborniceasca a Sf

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am mai gasit inca o pilda foarte frumoasa pe tema divergentelor care le-am mai observat cateodata pe forum :

 

"- Părinte, dar femeia este slugă, să

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In cazul asta,bunul-simt,intelegerea,intelepciunea si bunavointa ceor ce discuta si a celor despre care discuta,au depasit nedreptatea scripturii.

Pacat ca a mai contat catusi de putin ce scrie in carte,cand constiinta morala,bunavointa si iubirea erau mai mult decat suficiente pentru a realiza si face binele si nu raul.

De data asta spiritul a batut litera.Ce bine ar fi sa fie mereu asa.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×