Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Credeti ca viitoarea generatie va mai fi vreun pic credincioasa ?  

26 membri au votat

  1. 1. Credeti ca generatia urmatoare ( cea tanara de acum ) va mai fi cat de cat credincioasa ?



Postări Recomandate

 

Hai sictir.

 

Pharrell24 ce am citat mai sus este rezumatul a doua dintre postarile tale recente pe acest topic.Este neaparat nevoie sa-ti exprimi in acest mod dezacordul?

Eu incerc sa te avertizez cat mai amical posibil pentru ca pretuiesc userii inteligenti, dar acesta este totusi un avertisment.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

....

Deci presupun ca tu nu o sa-ti duci odrasla la cazanul cu apa in biserica sa-l botezi si nu o sa-i faci capul calendar cu religia ta ?

 

Evident ca nu-s deacord cu alta alegere .

Am ales deja una , crestinismul(-ortodox).

Muta-te in Afghanistan bai, sau in Arabia Saudita acolea la extremisti ca nici aia nu-s deacord cu alte alegeri decat cu ideologia lor. Luati-va de mana si ...restul nu mai zic...

Editat de Naeema
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci presupun ca tu nu o sa-ti duci odrasla la cazanul cu apa in biserica sa-l botezi si nu o sa-i faci capul calendar cu religia ta ?

 

De botezat suntem toti botezati si asa vor fi si urmasii nostri .

 

Spui ca acele terenuri au apartinut bisericii, ok au apartinut, dar spune-mi si mie cum de au ajuns ele in posesia bisericii, in timp ce taranul roman de atunci facea foame ca n-avea destul teren pentru a-l cultiva ca sa-si intretina familia?

 

Sincer sa fiu , nu stiu cum au ajuns ...

Nu zic ca atunci nu era exagerat de mare teritoriul din tara detinut de biserici .Aici suntem pe aceeasi lungime de unda .

Si au cred ca ar mai fi trebuit sa dea la tarani .

Am facut o comparatie mai devreme intre ce aceau atunci si ce au acum , adica , mai nimic , comparativ .

 

 

Muta-te in Afghanistan bai, sau in Arabia Saudita acolea la extremisti ca nici aia nu-s deacord cu alte alegeri decat cu ideologia lor. Luati-va de mana si ...restul nu mai zic...

 

Nici tu nu esti deacord cu religia crestina asa cum nu sunt nici eu cu cea evolutionista .

E vorba de ceea ce crezi .

Nu inteleg care e problema ... :blink:

Editat de Neverknow1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De botezat suntem toti botezati si asa vor fi si urmasii nostri .

Aha. Inteleg acum. Lasa copilul sa aleaga singur, dar numai botezul nu. Ala il faci cu japca. rolleyes.gif

De ce nu-l lasi sa aleaga la maturitate daca vrea sa fie botezat sau nu, ca niciodata nu e prea tarziu sa mearga la popa si sa-l moaie ala cu capul in cazan ?

 

 

 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aha. Inteleg acum. Lasa copilul sa aleaga singur, dar numai botezul nu. Ala il faci cu japca. rolleyes.gif

De ce nu-l lasi sa aleaga la maturitate daca vrea sa fie botezat sau nu, ca niciodata nu e prea tarziu sa mearga la popa si sa-l moaie ala cu capul in cazan ?

 

Nu pateste nimic copilul daca este botezat .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar religia crestina nu ti-o baga nimeni pe gat .

 

Ce alt termen ai gasi pentru botez? Nu este el cumva o luare cu forta in randurile religiei? Te-ai gandit vreodata ca multi tineri se revolta la gandul ca li s-a incalcat dreptul de a alege?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici tu nu esti deacord cu religia crestina asa cum nu sunt nici eu cu cea evolutionista .

E vorba de ceea ce crezi .

Nu inteleg care e problema .

Problema e ca pe mine nu freaca grija cum ca de ce anume mai exista inca oameni care cred in Bau Bau si nu deschid topice sa ma plang ca de ce nu exista mai multi oameni care sa imi impartaseasca mie ideologia. Problema este ca eu nu am tupeul si aroganta sa afirm ca credinta unui om este treaba fiecaruia. Intelegi diferenta intre modul meu de gandire ca ateist si al tau ca crestin ? Ma indoiesc ca intelegi.

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema e ca pe mine nu freaca grija cum ca de ce anume mai exista inca oameni care cred in Bau Bau si nu deschid topice sa ma plang ca de ce nu exista mai multi oameni care sa imi impartaseasca mie ideologia. Problema este ca eu nu am tupeul si aroganta sa afirm ca credinta unui om este treaba fiecaruia. Intelegi diferenta intre modul meu de gandire ca ateist si al tau ca crestin ? Ma indoiesc ca intelegi.

 

Pe mine ma intereseaza de altii, pe tine nu .

Asta-i ideea .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Botezul este de fapt momentul in care copilul intra in comunitatea crestina si daca mai tarziu in viata, respectivul doreste sa-si schimbe religia cine il opreste?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu pateste nimic copilul daca este botezat .

E vorba de principiu si de ipocrizie. Daca tot bati toba despre lasatul sa aleaga, atunci lasa-l pe al tau sa aleaga, nu-i lua unele optiuni. Lasa-l sa aiba alegere si in privinta botezului. Daca nu, nu esti decat un ipocrit cu vorbe goale.

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×