Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Credeti ca viitoarea generatie va mai fi vreun pic credincioasa ?  

26 membri au votat

  1. 1. Credeti ca generatia urmatoare ( cea tanara de acum ) va mai fi cat de cat credincioasa ?



Postări Recomandate

bisericile sunt goale pentru ca religia este o credinta falsa....

 

 

cand ai trecut ultima data pe la vreo biserica la slujba de duminica ??

 

 

Asta zic cei care nu se duc la biserica ca sa se simta mai bine .

Pe mine mersul la Biserica mai face sa ma simt mai aproape de Dumnezeu .

 

 

 

crezi? ai impresia ca Dumnezeu ( daca accepti ca exista) il gasesti doar in biserica? :doh:

 

Nu , batrani merg la biserica pentru ca isi aduc aminte ca mai exista o viata dupa asta si incearca sa mai salveze ce a mai ramas ( in cazul in care au fost pacatosi de-alugul vietii )

 

 

stii cum se spune, macar in al 12-lea ceas :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

....

Si educatia religioasa a copiilor de mici tot indoctrinare este si isi are locul acasa in familie sau in scoli private, nu in institutii publice intr-o tara seculara.

Si de ce te intereseaza pe tine ca multi nu mai cred in d-zeu ? Nu ti-e deajuns ca crezi tu ? Iti trebuie confrati su ce ? rolleyes.gif

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cand ai trecut ultima data pe la vreo biserica la slujba de duminica ??

 

Se intampla de multe ori sa trec duminica pe langa vreo biserica si de curiozitate ma mai uit inauntru sa vad cati oameni sunt si sunt foarte putini, mai mult vad turisti pe afara, care fotografiaza. In Romania sunt sigur ca bisericile sunt mult mai pline, in special prin zonele rurale. Cred ca multi oameni se mai duc la biserica in speranta ca vor scapa de saracie si am observat ca acolo unde oamenii sunt mai religiosi si saracia e mult mai mare, si nu ma refer doar la Romania ci in general in lume.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu vad destule biserici care nu sunt goale... Poate gresesc dar cred ca multe biserici sunt goale...pentru ca nu simti ca se afla acolo ceea ce cauti. Intr-o biserica e nevoie si de un preot...si sunt putini spre dezamagirea mea.

Si nu, nu sunt tinerii de vina. Sunt destui tineri care se alatura batranilor la slujba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asta e parerea ta, eu sunt convinsa ca oamenii, dar mai ales batranii merg la biserica pentru ca nu sunt pregatiti sa faca fata mortii...cand duci o viata plina de regrete, remuscari, complexe, neimpliniri nu esti impacat cu ideea de moarte, cu atat mai putin pregatit.

 

S-ar putea sa ai si tu dreptate ... s-ar putea sa existe numeroase motive pentru care oamenii batrani aleg sa mearga la Biserica p, printre care posibil sa se afle si cel ilustrat de tine .

Oricum , nu putem sti noi ce e in montile oamenilor ...

 

cand ai trecut ultima data pe la vreo biserica la slujba de duminica ??

 

 

crezi? ai impresia ca Dumnezeu ( daca accepti ca exista) il gasesti doar in biserica? :doh:

 

 

Nu , Dumnezeu este peste tot si in orice dar acolo parca e mai mult , nu stiu ...

 

Intr-o biserica e nevoie si de un preot...si sunt putini spre dezamagirea mea.

Si nu, nu sunt tinerii de vina. Sunt destui tineri care se alatura batranilor la slujba.

 

Cam putini tineri , nu crezi ?

Mie asa mi se pare .

Nu este vina lor ... asa au fost indoctrinati , sa fie atei . :cry:

 

Pentru copiii altora, nu-ti face tu griji, nu-i treaba ta.

 

E treaba tuturor .

Editat de Neverknow1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

Cam putini tineri , nu crezi ?

Mie asa mi se pare .

Nu este vina lor ... asa au fost indoctrinati . :cry:

 

 

Nu tinerii, preotii sunt putini. Mai multi sunt popii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cam putini tineri , nu crezi ?

Mie asa mi se pare .

Nu este vina lor ... asa au fost indoctrinati . :cry:

 

Bwahahahahaahhahahahaha, da, ai dreptate!!!

 

E treaba tuturor .

Nu, nu e treaba nimanui cum alege cineva sa-si creasca si sa-si educe copilul.

E lipsa de bun simt sa declari ca te priveste pe tine, si te-as scuipa fix in ochi daca mi-ai zice mie cum sa-mi indrum copilul. Asta e problema voastra, sunteti intrusivi, nu stiti cand sa va vedeti de treaba.

Editat de Pharrell24
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In Romania sunt sigur ca bisericile sunt mult mai pline, in special prin zonele rurale. Cred ca multi oameni se mai duc la biserica in speranta ca vor scapa de saracie si am observat ca acolo unde oamenii sunt mai religiosi si saracia e mult mai mare, si nu ma refer doar la Romania ci in general in lume.

 

Problema este ca oamenii pleaca tot mai mult se zonele rurale si-si lasa obiceiurile ( inclusiv cele religioase ) in urma .

 

Da... cei mai multi credinciosi sunt in zonele rurale , unde e saracie iar la zonele urbane sunt din ce in ce mai putini , dar acolo nu e saracie .

Nu religia saraceste .

 

 

E lipsa de bun simt sa declari ca te priveste pe tine, si te-as scuipa fix in ochi daca mi-ai zice mie cum sa-mi indrum copilul. Asta e problema voastra, sunteti intrusivi, nu stiti cand sa va vedeti de treaba.

 

Lasa-ti copilul sa aleaga singur , cel putin religia .

Pe mine asa m-au lasat si cred ca am ales calea cea buna .

E buna si putina indrumare crestina din partea familiei dar mai bine nu ii umfla capul copilului tau cu teoriile alea evolutioniste .

Nu-l distruge si pe el .

 

Nu tinerii, preotii sunt putini. Mai multi sunt popii.

 

Si nu generatia tanara de acum vor reprezenta in viitor si preotii ?

Nu dintrei ei vor iesi preotii ?

Daca acum ti se par putini , asteapta pana ies cei batrani la pensie si apoi o sa vezi cat de putini o sa fie ...

Editat de Neverknow1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu e treaba nimanui cum alege cineva sa-si creasca si sa-si educe copilul.

Daca ar fi macar asa... Dar in realitate este cel putin si treaba statului, care fiind asa cum este iar noi traind in el...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×