Sari la conținut
Forum Roportal
tjedy2000

Poate muri si spiritul....

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Esti absurd prietene.Eu ma ofer voluntar pentru experimentul tau.Sunt curios doar cum il aplici.

Pe de alta parte, si eu as fi curios sa adun 100 de credinciosi si sa constate ca dupa moarte e nimic...Ar fi interesanta reactia lor.

Dar nu se poate asa ceva .De aceea, daca nu poti demonstra ceva, tine-l pentru tine :yahoo:

 

cum spuneam..hai sa fim "cool".te superi extrem de tare daca te intreb cati ani ai?

si ca sa fi matale edificat.pentru mine existenta sufetului este mai mult o problema de filosofie,de experienta personala, de constientizarea propriei valori decat de religie.

daca te simti amator de detaliat aceasta problema,putem continua in privat.

sa vorbesc despre asa ceva la modul serios si sa vad ,oameni [edit] dandu-si cu parerea nu e chiar distractia mea favorita

dar daca vrei sa facem misto in continuare,"prietene",putem continua cat se poate de lejer si aici ^_^

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce este "spiritul"? Cum poate fi cuantificat ? Cu ce se masoara ? :yahoo:

Sufletul este o forma de energie... iar deliberarile in legatura cu detaliile sint inca in curs. Se stie ca interactioneaza cu materia provocind reactii chimice. ^_^

Iar despre moartea lui... se poate vorbi de moarte doar atunci cind isi pierde toate informatiile acumulate pe parcursul existentei. O energie care se disipa in elementele componente, e ca si cum ai formata un hard disk pentru a-i utiliza elementele componente la altceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
,oameni [edit] dandu-si cu parerea nu e chiar distractia mea favorita

dar daca vrei sa facem misto in continuare,"prietene",putem continua cat se poate de lejer si aici ^_^

 

multam de editare doamna..dar mirosul respectivilor e atat de pregnant incat un edit,fie el si justificat,nu-l poate indeparta :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sufletul este o forma de energie... iar deliberarile in legatura cu detaliile sint inca in curs. Se stie ca interactioneaza cu materia provocind reactii chimice. :yahoo:

Iar despre moartea lui... se poate vorbi de moarte doar atunci cind isi pierde toate informatiile acumulate pe parcursul existentei. O energie care se disipa in elementele componente, e ca si cum ai formata un hard disk pentru a-i utiliza elementele componente la altceva.

 

oooooook!..si care ar fi elementele componente ale unui Hdd? glumeam..am inteles ce vroiai sa spui..numa ca ideea de a formata un hard ca sa-l desfaci in bucatele si sa-i folosesti platanele ca farfurioare pt ceai,iar magnetii la lipit hartiute pe frigider mi se parea amuzanta ^_^

deci corpul moare..se sterge informatia si se baga hdd-ul in alt sistem?iar daca precursorul nu l-a folosit cum trebuie,noul sistem va suferi de pe urma "bad sectors"-urilor?:doh:

si daca nu a fost un "low format" si ceva informatie ramane pe platan,poti folosi pe noul sistem programe ca "psiholog v1.3" sau "hipnosys pro 2.0" ca sa le recuperezi? :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sufletul este o forma de energie... iar deliberarile in legatura cu detaliile sint inca in curs. Se stie ca interactioneaza cu materia provocind reactii chimice. :flowers:
Sa admitem ca fiinta umana si viul, in general, este un continuum de materie si energie. Aceasta viziune duala unda-particula asupra materiei conduce implicit la un nou model al fiintei umane, ce apare dintr-odata ca o succesiune de elemente energetice in plina interactiune cu un corp somatic. S-ar putea numi, intr-adevar, energie vitala, dar ce legatura ar avea cu acceptiunea crestina a sufletului, cu acea 'curatenie' atat de des vehiculata si cum este el predispus sau nu "mantuirii"?

 

Iar despre moartea lui... se poate vorbi de moarte doar atunci cind isi pierde toate informatiile acumulate pe parcursul existentei. O energie care se disipa in elementele componente, e ca si cum ai formata un hard disk pentru a-i utiliza elementele componente la altceva.

 

Informatia acumulata pe parcursul existentei se face prin intermediul creierului ? Daca da, voi reveni in a-mi exprima niste nelamuriri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Informatia acumulata pe parcursul existentei se face prin intermediul creierului ? Daca da, voi reveni in a-mi exprima niste nelamuriri.
creierul este doar procesorul informatiei, precum computerul - un transplant de creier va demonstra ca omul ramane acelasi de dinainte de transplant

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aceasta viziune duala unda-particula asupra materiei conduce implicit la un nou model al fiintei umane, ce apare dintr-odata ca o succesiune de elemente energetice in plina interactiune cu un corp somatic.
Informatia acumulata pe parcursul existentei se face prin intermediul creierului ? Daca da, voi reveni in a-mi exprima niste nelamuriri.

Da. iarasi, stiinta actuala trateaza informatia ca schimburi electrice

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
creierul este doar procesorul informatiei, precum computerul - un transplant de creier va demonstra ca omul ramane acelasi de dinainte de transplant

 

Adica persoana primitoare va avea aceleasi amintiri, aceleasi trasaturi de personalitate, aceleasi emotii, acelasi bagaj de cunostinte pe care le-a avut anterior...hmm, incredibil ! :flowers:

 

PS. Preferam sa-mi raspunzi la prima intrebare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica persoana primitoare va avea aceleasi amintiri, aceleasi trasaturi de personalitate, aceleasi emotii, acelasi bagaj de cunostinte pe care le-a avut anterior...hmm, incredibil ! :flowers:

Nu incredibil, ci imposibil.

Si tehnic, si etic, si...tot ce vrei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×