Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Intrebari cu si despre Noul Testament - exclusiv

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Nu. Chiar deloc. Caut sa aflu de ce ai tu pretentii ca altii sa participe in discutii despre NT, pe cand tu refuzi total sa porti discutii despre VT. Atata tot. :pardon:

Tu zici ca nu mai vrei sa raspunzi mesajelor care ofera citate din VT, dar vrei ca lumea sa participe la discutii doar cu citate din NT. Pai nu e fair, in puii mei....:o:

Editat de BlueSugar
Scos citat sters.
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu. Chiar deloc. Caut sa aflu de ce ai tu pretentii ca altii sa participe in discutii despre NT, pe cand tu refuzi total sa porti discutii despre VT. Atata tot. :pardon:

 

Am explicat de ce, tu doar faci pe 'maimutica' si repeti dupa mine, fara sa ai dece.

 

Si nu am pretentii, cine e tentat sa discyte subiectul bine, cine nu nu.

Editat de stupid_me
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

. Epistola către Tit a Sfântului Apostol Pavel..

 

. Ei mărturisesc că Îl cunosc pe Dumnezeu, dar cu faptele lor Îl tăgăduiesc, urâcioşi fiind, nesupuşi, şi la orice lucru bun, netrebnici.

 

 

@Aseneth

Of, nu inteleg de ce e atat de importanta intrebarea pe care a pus-o Ea. Eu am spus ce ne-a explicat popa la Biserica despre caarcterizarile de genul 'ticalos', 'netrebnic', 'pacatos', ', nu am cercetat subiectul atat de profund. Pana la urma, traducerile care tin de 'nuanta' au fost si vor ramane interpretabile.

 

Cu sau fara rost.

 

Dar are sens si ce spui tu.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In cazul în care cineva se gândeşte că legile rele şi imorale ale Vechiului Testament nu mai sunt în vigoare, ar trebui să reciteasca si sa bage la cap ceea ce a spus Isus perfect clar: "Dar mai lesne e să treacă cerul şi pământul, decât să cadă din Lege un corn de literă. " (Luca 16:17)

Si cu asta cred ca NT si-a spus pe deplin cuvantul despre Legea Veche, despre VT si despre d-zeu.

Case closed, cel putin pentru mine. Fanii Noului Testament, dezbateti si rastalmaciti si interpretati in continuare. Spor la treaba.

Editat de Naeema
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Naeema, despre care Lege se spunea acolo?

De ce ai adus tu gratuit in prim plan VT-ul, iar?

 

te rog, deja devi agasanta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da` tu pe ce vrei sa o faci aici, pe urangutanul stie-tot?

o maimutica imita, nu voiam sa se inteleaga altceva. Puteam sa zic ca si un papagal. Nu mi separe o insulta, ca asa a facut.

Vorbeam si eu pe limba ei si m-am saturat de cat offtopic e aici.

 

Nu s-ar putea face curatenie?

 

Foarte informata esti.

Nu m-am dat preot si nici stietot.

 

E o discutie. Tu esti doar ironica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Naeema, despre care Lege se spunea acolo?

De ce ai adus tu gratuit in prim plan VT-ul, iar?

te rog, deja devi agasanta.

Si eu care credeam ca citatul meu bolduit din NT este in prim plan. :doh: Mno explica tu, oh experta in NT...:notworthy:

Nu stiam ca una din conditiile la participarea in discutii pe acest topic este sa nu-ti calc pe sensibilitati.

 

 

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu credeam ca o sa fie un topic interesant.Cand colo uite ce a iesit! :stars:

Din punctul meu de vedere,ideea este interesanta.Sa judecam dogma crestina doar prin prisma Noului Testament.Nu pentru ca Vechiul ar dezavantaja sustinatorii crestinismului si initiatorul incearca sa ne induca in eroare, ci doar ca un exercitiu de logica a credintei crestine.

Vechiul Testament este sursa preponderenta a criticilor si nu are nimeni pretentia ca am lamurit lucrurile acolo.Facem doar un exercitiu cu tema data ,Noul Testament.Cine doreste,cine nu, in regula, nu-i obligatoriu,insa haideti sa mentinem un nivel decent si regulamentar.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atat timp cat Aseneth iti explica, si iti explica si iti tot explica... da` tu nu pricepi ce spune ea, eu zic sa te duci sa continui discutiile cu popa.

 

Fireste ca sunt ironica. Sau si aici avea indoieli?

Nu stiam in ce calitate ai intervenit.

In calitate de user-ironic, sau de moderator.

 

Poti sa spui tu ce vrei, eu oricum fac ce vreau eu acasa la mine. Si oricum popa la care merg eu a studiat despre crestinism, decat mine si cred eu - si decat Aseneth.

Oricum, i-am raspuns.

 

Ah, si inca ceva. Am deschis acest topic pentru ca am crezut ca poate fi de interes, nu pentru a garanta ca ofer eu raspunsuri la orice. Poate la unele subiecte nu am sa vreau sa raspund nici macar cu 'nu stiu'.

E tot dreptul meu.

 

Si , gata offtopicul, totusi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok, on topic :

 

Dacă vine cineva la Mine şi nu urăşte pe tatăl său şi pe mamă şi pe femeie şi pe copii şi pe fraţi şi pe surori, chiar şi sufletul său însuşi, nu poate să fie ucenicul Meu."(Luca 14:26 NT)

 

 

Explica te rog versetul asta. Este citat din Biblia Ortodoxa, ca sa nu putem da vina pe catolici sau alte culte crestine.

Editat de BlueSugar
Scos citat sters si edit font.
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×